Rijkspolitie te water... der jonge eendjes de eerste dagen na het uitbroeden zeer sterk schijnt te zijn. De Brit se onderzoeker twijfelt er niet aan, dat de voor het hele geslacht is gebleken, dat die banden verbroken moeten worden, omdat het van veel waarde is om te kunnen overleven. En dat het de mogelijkheid van recreatie is (die voor de inleiding van de ruitrek zo le- vensgewichtig is) die door de wreedheid der ouders moet worden geschapen. Paren die vroeger klaar zijn met broeden, hebben niet zo'n haast om de jongen buiten de deur te zetten, als paren die er laat mee zijn. Men kan zich indenken, dat het zien van vele kleuterschooljongen en misschien ook van bijna reisklare volwassen vogelgroepen, oor zaak kan zijn van die drang tot mishandelen van de eigen jongen bij de paren, die het meest verlaat zijn. Op een afstand. De eendenparen zonder jongen, die ver moedelijk in de meeste gevallen de zorg van de kleuterscholen op zich nemen, houden zich bij voorkeur op in de kustgedeelten. waarheen de jonge eendjes dadelijk na het uitbroeden door de ouders gebracht worden: in hopen stro, in takkenbossen, in aardholen en vossenholen en zij kunnen onvermoei baar zijn in hun ijver om die jonge eendjes te adopteren, zodat nu eens het één, dan Wanneer dit periodiek verschijnt is het Pinksteren. De voor het Veerse meer be langrijke Pinksterwedstrijden staan weer voor de deur. De meeste boten liggen klaar en als het weer meezit gaat iedereen er met zijn boot op uit. Dan breekt er ook weer voor de rijkspo litie te water een extra drukke tijd aan. D mannen van de groep Wemeldinge heb ben in de afgelopen winter zeker geen dui men zitten draaien. De beroepsvaart op de drukke Zeeuwse wateren geeft problemen genoeg. De drukke Westerschelde, de vaart op de Oosterschelde met het enorm drukke ver bindingskanaal door Zuid-Beveland eisen per manent toezicht. En daar komt nu straks de waterrecreatie bij. Tot heden werd de surveillance op het Veerse meer uigeoefend met een motor boot de RP 64 en een kleine snelle boot met sterke aanhangmotor. Wij kregen van de districtscommandant van de rijkspolitie te water de majoor A. P. Spaanderman een tekening toegezon den van de in mei in gebruik te nemen weer een ander ouderpaar in het begin hen op een afstand houden om kinderroof te voorkomen. Overigens zijn er misschien niet zelden in de geadopteerde nesten, die soms aangroei en tot groepen van een groteske grootte, de eigen jongen van de adoptie-ouders. Dat zij kinderloos" zijn, is misschien het gevolg daarvan, dat zij hun eieren in het nest depo neren van een ander paar, wat bij deze een den niet zelden voorkomt Vliegen de ouders dan, al naar gelang zij van hun ouderplichten zijn ontslagen, weg naar andere plaatsen om zich te ontspannen? Neen, zij schijnen klaarblijkelijk door hun gespletenheid in hetzelfde water te blij ven. Men kan in elk geval de moeders zien, die gemakkelijk te kennen zijn aan de slij tage der borstveren als gevolg van het broe den, die de lokale kleuterschool in het oog houden, op een afstand. Ja soms kan het lijken of er een soort kontakt mee is. Of het hun eigen mishandelde en weggeadopteerde jongen zijn waarmee zij, ondanks de breuk met hen, kontakt zoeken, daar moet men maar naar raden. Maar de gedachte en het gevoel van berouw waarop deze berust is mooi. A. Smit. Overgenomen uit ..Natura". nieuwe snelle motorboot. Het vaartuig is gebouwd van aluminium, is 6,70 m lang. 2,50 m breed en heeft een diepgang van 0,35 m. Er staat een motor in van 250 pk, welke het vaartuig een snelheid geeft van 50 a 60 km per uur. We zijn mede naar aanleiding hiervan eens met de nieuwe groepscommandant, de adjudant Bout, gaan praten. Ook hij heeft evenals de in Dordrecht benoemde adjudant Bron een open oog voor de zich in de provincie Zeeland ontwikkelende recreatie te water. Adjudant Bout is bijzonder blij met deze nieuwe aanwinst. De boot zal ligplaats krijgen aan de binnenzijde van de sluis van Kats; aan de Veersemeer-zijde dus. Door de grote snelheid zal het mogelijk zijn in korte tijd een groot gebied te besurveil- leren. Niet alleen voor de surveillance op het meer, maar ook zal het mogelijk zijn snel de Oosterschelde te doorkruisen. Hij kan hier worden ingezet ten behoeve van in nood verkerende of in overtreding zijnde sport vissers. We hebben zo het idee, dat met de inzet van dit schip de clandestiene op de mosselpercelen wormstekende schnabbelaars alvast maar hun W.W. kunnen gaan aan vragen. Wel is de RP 64 deze winter eens goed nagekeken, wel zal hij dit watersportsei zoen nog weer meekunnen, maar het wordt toch wel een ouwetje. We hebben het al eens eerder betoogd: deze mannen in het blauw, met de gouden uitmonstering zijn harde werkers. Als ergens een dienende hulpverlenende taak naar voren komt, dan is het bij deze dienst. Wij gunnen hen daar om zo graag het materiaal dat daarvoor no dig is, niet om deze taak goed te kunnen uitvoeren, maar ook voor dat beetje vlag vertoon dat een belangrijke psychologische functie vervult. Daarom is het verheugend te horen, dat mogelijk aan het eind van dit jaar een nieuw modern vaartuig aan de vloot van Wemel dinge wordt toegevoegd. 17

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1970 | | pagina 17