neem vakantie in voor. of nazomer WORMSPITTERS DOOR DE FISCUS BE DREIGD. Er zijn een aantal wormspitters en zager stekers, die zware aanslagen van de be lasting hebben gekregen. Het gevolg is, dat een aantal stekers en handelaren er de brui aan hebben gegeven. Ze leveren geen aas meer tot groot verdriet van de zee hengelaars en de VVV-autoriteiten, die drom mels goed weten, dat een groot deel van de Zeeuwse recreatie afhankelijk is van sport visser, dus van een goede aasvoorziening. We willen daarom eens wat tips geven hoe ook zonder zeewormen en zagers vaak ge vist kan worden. De hengelsportschrijver Cor van Heugten wijdde er ook in zijn zee- hengelatlas voor de Zeeuwse delta, uitge geven bij Veen's uitg. Mij. al aandacht aan. Hij wist niet dat zijn tips op dit gebied nog eens zo actueel zouden worden, nu er op Walcheren een aantal aasspitters de schop er bij heeft neergelegd. ZEEHENGELEN ZONDER ZAGERS OF ZEEPIEREN. De verwoede zeehengelaar, die zijn va kantie in eigen land of andere kustgebieden bespreekt of een snipperdag of weekend uittrekt, doet er goed aan de getijtafel te raadplegen. In de periodes, dat het water slecht afgaat"; dus bij kleine verschillen tussen eb en vloed, is het voor de aasin dustrie bijzonder moeilijk voldoende zagers of zelfs zeepieren te steken. Ook de dagen met zeer hoge en lage waterstanden, de gier-tijen, geven meer kans op goede vangsten. ,,Komt water, komt vis", is een gezegde, dat vaak in de leefnetten bewaarheid wordt. Er is dus alles voor te zeggen bij voorkeur te gaan vissen op dagen, dat er geen aas-problemen zijn. Wie het zonder zagers of zeepieren moet stellen, heeft beslist nog vele andere moge lijkheden. In de zomermaanden is langs de laagwaterlijn op vele stranden zandspiering te steken. De razend snelle visjes boren zich zo snel in het zand, dat u fel moet reageren op elk blootgespit visje. Op vele stranden; zeker in Zeeland en Zuid-Holland zijn ook strandzagertjes te vinden. Bij laag water kan ook zachte krab gezocht worden langs dij ken en strekdammen. Blijf echter van de zee wering af. Dat maakt alleen de kans op nog meer bordjes „verboden toegang" nog maar groter. Ook stukjes zachte krab, ideaal aas voor platvis en paling, kan dienen. Zand spiering is vooral een ideaal aas voor geep, die drijvend met de dobber wordt bevist en grote aal. Rijg vissend op de grond rustig een stuk of wat van die kleine zand- spieringen op de scherpe haak. Ook de gewone spiering en bliek is soms in vissers plaatsen te koop. In IJmuiden kunt u bij Engelhart bijvoorbeeld diepgevroren aasvis voor de zeevisserij kopen. Leg een kleine voorraad aan, als u elders in den lande woont. Gooi dus nooit een oude ijskast weg. Bij een temperatuur van 5 tot 10 graden boven nul zijn zagers en zeepieren vaak da genlang te bewaren. Ook in turfmolm aan de zeekant gespit, blijft de zager dagenlang leven. Bedenk altijd, dat de vis meestal aast op die prooidiertjes, die in het natuurlijk milieu ter plaatse het meest voorhanden zijn. Als de gul achter de schardijn en bliek aantrekt of de makreel de jonge haring belaagt, is dat ideaal aas. Ook al wordt er bijna altijd en overal ook op de zager en de zeepier (leegloper), vis gevangen. Op aasloze dagen kan ook het schelpaas een ware uitkomst zijn. Na een westerstorm liggen er vaak gapers, putschelpen of hoorn tjes van de goudkam of haantje op het strand. Het is niet alleen een ideaal vers aas in de dagen na zo'n storm, omdat veel vis dan tegen de strand op deze kapot ge slagen schelpdiertje aast; ook in het zout ingelegd voor later kan dit schelpaas pri ma vangsten opleveren. Er zijn zuinige sportvissers, die van over gehouden zeewormen een voorraadje ge droogd spul hebben aangelegd. U moet dan een kleine investering aan haken maken. waarop u alle overgebleven zeewormen nor maal aanrijgt; alsof u gaat vissen. In de zon en wind gedroogd aan een lange lijn, kan dit aas vele maanden goed blijven. U heeft dan alleen maar de beaasde haak aan een luszijlijntje van de paternoster te rijgen Na enkele minuten op de zeebodem te heb ben gelegen, wordt de gedroogde zeepier weer week en dus aantrekkelijk voor de rondzwemmende vis. Heeft u wel eens ge vist met de enorme zwarte zeewormen, die langs de Belgische- en Franse kust gesto ken worden, in de wandeling hazelworm ge noemd. Deze leeggestreken wormen kunnen vaak weken lang bewaard worden. Het is ideaal aas voor de gul. En heeft u wel eens bedacht, dat dit gedroogde aas een verre krachtige worp mogelijk maakt. Het aas vliegt beslist niet van de haak. De gul is ook een liefhebber van de rauwe zoetwater mossel. Gooi ook nooit een levende puitaal of lomp weg. Deze levend barende vis kan u tientallen zó geen hondertallen kleine aas visjes leveren, 3 tot 5 cm lengte. De paling is er gek op. U moet dan op de gevangen puitaal wel even een „keizerssnede" toe passen. Op dit onkruidvisje van het zoute water is dat echt geen zonde tegen de weidelijkheid. Wie de zeebaars wil belagen kan dat met de zager doen. Van alle kunst aas, die nog niet genoemd is in dit artikel is de gele jig vaak favoriet. Maar ook kunst worm en kunstzager kunnen dienen. Jaren lange Zeeuwse ervaring heeft me geleerd dat ook kleine platvisjes van 4 tot zelfs 12 centimeter in de mui gevangen of met een sleepnetje getrokken, de zeebaars kan verleiden. Vooral een klein tongetje is een lekker hapje. Cor van Heugten. mijd de piek Voordelen Minder vakantieverkeer op de weg. Meer rust op caféterrasjes, in de parken, in de zwembaden en op het strand. Meer plaats in treinen en autobussen. Meer keuzemogelijkheden voor het vinden van een plaats in hotels, appartementen, pensions, maar ook het goede kampeerplekje. Meer mogelijkheid voor een vakantie om eens extra uit te rusten. DAAROM Het is zeker gerechtvaardigd om bovenstaande aanbeveling van de stichting recreatie nog eens onder uw aandacht te brengen. Hoewel we ons kunnen voorstellen dat het grootste deel van de vakantie in de hoog- zomer-maanden genoten wordt is het zeker de moeite waard om wat dagen in reserve te houden voor het najaar. Waarom zou u niet eens een lang weekeinde in de maanden september of oktober naar het Veerse meer komen? Wij zijn er van overtuigd, dat u het zeker niet bij die ene keer zult laten. Het bos is dan zo mooi, de wandelingen langs het Noordzeestrand of langs de Veerse- meer-oever zijn een openbaring. Juist in deze maanden zijn de Zeeuwse luchten prachtig. Wij noteren hieronder enkele adressen, welke u een geriefelijke verblijfs-accommodatie bieden: Motel „De Walvis", Vrouwenpolder, Telefoon 01189-15 86. S. de Visser, Vrouwenpolder, Telefoon 01189- 14 14. Hotel-café-restaurant „Kamperduin", Kamperland, Telefoon 01107-4 66. Hotel-café-restaurant „De Campveerse Toren", Veere, Telefoon 01181-2 91. 21

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1970 | | pagina 21