sekten of muizen. Is het een wonder dat de kranten regelmatig nieuws geven over het sterven van grote aantallen roofvogels. Had de vernietiging van die bossen niet tot doel het uitbreiden van het landbouw areaal, maar bijvoorbeeld de vestiging van industrie of de bouw van nieuwe woonwij ken, dan kan dit verhaal nog somberder worden dan het al is. Want daar is hele maal geen sprake van een levensgemeen schap. Daar wordt alleen nog maar gepara siteerd op de omringende natuurlijke of half- natuurlijke levensgemeenschappen. Met pa rasiteren wordt bedoeld dat dergelijke leef gemeenschappen profiteren van natuurlijke levensgemeenschappen zonder dat zij daar iets tegenover stellen dat kan bijdragen tot verrijking van het milieu. Een soortgelijk betoog zou kunnen worden gehouden voor andere natuurlijke of half- natuurlijke levensgemeenschappen. Ook de Nederlandse heidevelden, duinlandschappen, hoogvenen, moerassen en in mindere mate kwelders en schorren, alsmede natuurlijke en halfnatuurlijke meren, plassen, beken en rivieren hebben een duidelijke bufferende werking tegen verstoringen. Ook hier werkt dat door tot buiten deze levensgemeenschap pen. In een volgend artikel zal op deze materie worden doorgeborduurd. Resumerend kan tot dusver gesteld worden: 1. Overeenkomstig de maatschappijstruk- tuur heeft iedereen zijn wensen als con sument. Willen deze wensen vervuld worden dan zal de welvaart moeten toenemen. 2. De uitbreiding van de welvaart gaat ten koste van een groot aantal levensge meenschappen. Deze hebben een natuur lijke weerstand tegen verstoring van de gehele biosfeer, dank zij hun complexe aard en hun ouderdom. J. G. Sennef, bioloog. te geven over het unieke Veersemeer-ge- bied. Door het atelier Schrijver uit Rotterdam was een bijzonder mooie stand ontworpen en gebouwd. Een kolossale kaart van het Veer- se meer was de grote trekpleister. Verder waren er een aantal door de bekende foto graaf Cor de Buck gemaakte foto's. De belangstelling voor de stand was enorm groot. Wat het meest opviel bij de stand-bemanning was het feit dat het Veer- se meer bij velen nog onbekend is en ook geografisch moeilijk thuis gebracht kon wor den. Dat het hebben van deze stand juist op deze tentoonstelling een schot in de roos was bleek uit het aantal bezoekers. Naar schatting hebben 15 a 20.000 bezoekers de stand bezocht en inlichtingen gevraagd en ook gekregen over de meest verschil lende onderwerpen. Een aktieve watersportvereniging. Uit het jaarverslag van de watersportver eniging ..Wolphaartsdijk" lezen we dat er zo in 1969 heel wat gebeurd is. Aan de Schorhaven is een verticale be planking aangebracht, zodat de haven thans heel wat rustiger is geworden. De beide botenloodsen van de vereniging zijn zowel in de winter als in de zomer vol ledig bezet. Hierom werd besloten een derde loods te bouwen. De havens waren in 1969 zeer goed bezet en als deze toename doorzet zal het nodig worden nog een of twee middensteigers in de Schorhaven te bouwen. Visserij- en hengelsportvereniging „De Zand- kreek." Een ideale watersportcamping Wij zijn bijzonder blij, dat we een water sportcamping met een uitstekende accom modatie aan het Veerse meer hebben ge kregen In Kortgene is klaargekomen de camping ..De Paardekreek". Dit kampeerterrein is prachtig gelegen onmiddellijk aan het Veerse meer. Bij het terrein is een zwembad dat door de kampeerders gratis mag worden gebruikt. Het is een terrein van 3,5 ha groot. Er zijn twee toiletgebouwen. Op het terrein is open bare verlichting. Alle standplaatsen hebben de mogelijkheid tot aansluiting op het elec- trisch net. Er is een gedeelte voor vaste standplaatsen voor caravans. Al met al een terrein dat in een grote behoefte zal voor zien. Inlichtingen kunt u krijgen op het gemeen tehuis van Kortgene, tel 01108-3 30. Nieuwe electrische wagenhelling. Het werd door velen als een gemis ge voeld, dat in het Veersemeer-gebied geen grotere schepen konden hellingen. Men moest daarvoor naar Breskens, Ar- nemuiden of verder weg. De jachtwerf Veere had reeds een electrische helling voor sche pen tot 25 ton. Naast deze helling is er nu een nieuwe wagenhelling in gebruik genomen, welke zon der moeite schepen ophaalt tot een gewicht van 50 ton, een lengte van ongeveer 21 meter en breedte van ongeveer 5,75 meter. Graag memoreren wij deze belangrijke aanwinst voor de watersport. HISWA Op de in Amsterdam in het RAI-gebouw gehouden watersport- en kampeertentoonstel- ling, was het recreatieschap „Het Veerse Meer", dank zij de medewerking van het be stuur van de HISWA, aanwezig met een voorlichtende stand. Het bestuur van het recreatieschap kan men complimenteren met het besluit om aan de vele tienduizenden die deze interna tionale tentoonstelling bezoeken informatie Er worden straks weer zo ongeveer 50.000 forellen in het Veerse meer gepoot. Name lijk 30.000 regenboogforellen en 20.000 beekforellen. Indien u dus dit jaar op de koning der vissen uw geluk wilt gaan beproeven zult u eerst zich in verbinding moeten stellen met een van de adressen waar u zich als lid van de vereniging kunt opgeven. De contributie is laag n.l. 8,50 per jaar. Voor leden jon ger dan 15 jaar 4,25. U kunt dit contributiebedrag overmaken op gironummer 62.42.68 van de Visserij- en 7

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1970 | | pagina 7