IN MEMORIAM INGENIEUR A. SMID Mevrouw Van Beveren, heeft zich bege ven op het terrein van de modeontwerpers en heeft ontdekt dat zij bijzonder in het genre van de blouses, jakjes en hesjes een smaak heeft ontwikkeld welke het publiek aanspreekt. In de wintermaanden maakt zij een keuze uit mooie stoffen waaruit bij zonder smaakvolle en graag gedragen leuke kledingstukken ontworpen worden. Haar klantenkring wordt in hoofdzaak ge vormd door bewoners uit Nederland van Delfzijl tot Cadzand. De kleding is exclu sief maar goed draagbaar. Er wordt van ieder ontwerp slechts één exemplaar ge maakt. De vakantieganger uit b.v. de rand stad vindt hier vaak iets wat hij niet in eigen omgeving kan kopen. De collectie kleding wordt aangevuld met enkele antieke gebruiksvoorwerpen, een gro te collectie beautycases en een keur van eigentijdse sieraden. We zijn verheugd, dat de vakantieganger in de gelegenheid wordt gesteld behalve de herinneringen aan een goede vakantie ook een werkelijk smaakvol kledingstuk, sieraad of gebruiksvoorwerp mee naar huis te nemen. Waiersportcamping „De Paardenkreek" in Kortgene. Dezer dagen waren we met een wat trotse burgemeester van Kortgene in de ge meentelijke camping aan het Veerse meer. Hoewel we er tevoren nog niet geweest waren, hadden we toch al onze verheugenis over het tot stand komen van deze cam ping tot uitdrukking gebracht. Na dit bezoek konden we begrijpen, dat het gemeentebestuur van Kortgene wel zeer blij is met deze camping. Niet alleen is het terrein gunstig ge situeerd aan de oever van het meer; ook de aanwezigheid van een openluchtzwembad op het terrein verhoogt de waarde ervan. De kampeerders mogen hiervan n.l gratig ge bruik maken. Het bleek dat verschillende bezoekers van de Veersemeer-stand op de HISWA, daar door de weg naar deze moderne camping hadden weten te vinden. Want het is een moderne camping. Niet alleen is er elektrische aansluitings mogelijkheid voor iedere caravan, maar ook een prachtige toiletten-accommodatie is er een voorbeeld van, hoe men op een prettige wijze luxueus kan kamperen. Ook prettig omdat met de leiding van het kampeer terrein is belast een man die niet alleen ak- tief is maar ook vakkennis heeft. Het mag nog wel eens gezegd worden, dat nog maar al te lichtvaardig een boer zijn uit de agra rische circulatie genomen boerderij om bouwt tot kampeerbed.rijf. De gemoedelijk heid kan hierbij meestal als enige faktor in de schaal worden gelegd. Daaraan alleen heeft echter een kampeerder van deze tijd niet meer voldoende. Deltonapark in Kortgene. Kort geleden waren we nog weer eens in het Deltonapark in Kortgene. Het heeft even geduurd voor we het hier „zagen". Het was er lang nog wat kaal en vlak. Daar is nu verandering in aan het komen. De zaak komt ,,van de grond". Er werden in korte tijd een aardig aantal zo merwoningen verkocht. Daarmede verbeterde de bewoonbaarheid. De beplante bebossing is aan het groeien en het geheel krijgt een vriendelijker aspect. Behalve de stenen recreatiebungalows brengt ASD thans ook een prefab-vakantie woning. We bezochten een modelbungalow in dit type en stonden versteld over het comfort dat geboden wordt. Er zijn van dit type reeds woningen vanaf f 28.000,De percelen grond variëren in grootte van 400 - 800 m2. Het gehele project zal gecompleteerd worden met een motel-restaurant-recreatie- gebouw-speelweiden-minigolf en parkeer plaatsen. Betekenis van de sportvisserij. De betekenis van de sportvisserij wordt hoe langer hoe groter. Het is niet alleen een vorm van recreatie welke hoe langer hoe meer beoefend wordt; ook de economische betekenis mag wel eens gememoreerd wor den. Naar verwacht wordt zullen er dit jaar in Nederland zo ongeveer één miljoen sport vissers zijn. Daar is natuurlijk alles bij; zowel de jongelui beneden de vijftien jaar als degenen die alleen in zee vissen en om dat het zeevissen vrij is, niet geregistreerd worden. Er is berekend dat er in Nederland per jaar door de sportvissers zo voor rond de 50 miljoen gulden aan nieuw materiaal wordt gekocht. De sportvissers behoren zeker niet tot de minst koopkrachtigen. Behalve voor hun hengelspullen betalen zij voor aas, visver gunningen, visakten, bijdragen, boothuur, reiskosten en verteringen in hotels, café's en koffiehuizen. Sportvisreizen naar Ierland, Zuid-England en Helgoland zijn ,,in". Op verzoek van de Voedsel- en Land bouworganisatie van de verenigde naties werd een rapport samengesteld over de betekenis van de sportvisserij rnet betrek- Bij het afsluiten van de copy van de Veerse Meer Gids kregen we bericht dat in Lelystad op de leeftijd van 41 jaar plotse ling was overleden ingenieur A. Smid van de dienst der domeinen. Voor allen die hem hebben gekend, moet het wel een grote schok geweest zijn van deze plotselinge dood op nog zo jonge leeftijd te horen. Ingenieur Smid was op 1 januari 1969 vertrokken uit Zeeland. Sedert de afsluiting was hij sterk betrokken bij de problematiek die er kwam toen er grote oppervlakten aan buitendijkse gronden ter beschikking kwamen. De regeling van de eigendomstoestand, de inrichting en ontginning van de staats- gronden, het waren alle zaken welke door hem geregeld moesten worden. Korte tijd na de afsluiting werd hij be noemd tot hoofd van bureau deltazaken van de dienst der domeinen. Als zodanig heeft hij in de loop van de jaren een stempel gedrukt op het Veersemeer-gebied. king tot haar economische ontwikkeling. Daaruit zijn belangrijke feiten te halen. In 1965 besteedden in Amerika 28 mil joen sportvissers ieder gemiddeld 103 dol lars aan vis-artikelen. Dat wil zeggen on geveer 3 biljoen dollars. Ook is bij onderzoe kingen in andere werelddelen al gebleken dat de fabricage en verkoop van visbeno- digdheden van enorme economische be tekenis is. Hoewel bij de verschillende studies de ge- zondheidswaarde van sportvissen niet spe ciaal is bestudeerd, is toch al wel gebleken, dat het een zeer hoge therapeutische waarde heeft. Er is een sterke stijging in de belangstel ling voor sportvisserij overal in de wereld. Voor Amerika verwacht men dat tussen nu en het jaar 2000 het aantal sportvissers verviervoudigd zal zijn. Waarheden als koeien! Maar wat doen we er mee? Drs. P. P. Kohnstam, adjunct-directeur van Centouri vliegreizen N.V., een bekend reis- specialist, zei op een in Utrecht gehouden efficiencydag o.m. het volgende: „Met het oog op de langere weekenden en de tweede vakantie heeft het toerisme in Nederland een goede kans. Daarvoor zullen echter dezelfde wapens in de strijd moeten worden gebracht als die van de grote touroperators: all inclusive paketten, reclame en reserveringssystemen. Er is op het ogenblik nog meer tijd no dig om een huis in Domburg te reserveren dan een in Benidorm; laat staan dat dit voor een buitenlander mogelijk is." En daar kunnen we het dan mee doen. Er zijn ondanks de toenemende concurrentie van de zonnelanden toch nog mogelijkheden voor Domburg, Vrouwenpolder en Cadzand. maar worden die „gegrepen"? Landbouwgronden, recreatieterreinen en de bebossing, het had alles zijn grote interesse en niets was hem te veel om van dit pio- niergebied in de delta iets moois te maken. In de technische adviescommissie van het recreatieschap „Het Veerse Meer" was hij een man die steeds de belangen op een ple zierige manier tegen elkaar wist af te wegen. Zijn werk in Oostelijk Flevoland, waarheen hij geroepen was om in dit nieuwe gebied de instelling van een Rentambt voor te be reiden, heeft hij nauwelijks kunnen aan vangen Wij, rond het Veerse meer, zullen inge nieur Smid gedenken als een harde werker en een beminnelijk mens. Zijn verdiensten voor de recreatieve moge lijkheden van het Veersemeer-gebied waren zeer groot. Hij ruste in vrede. 12

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1970 | | pagina 12