VERHUISDPIERRE. U kunt dit van foto's en tekeningen rijk voorziene werk bestellen bij de secretaris van de HISWA, Keizersgracht 412, Amster dam onder giro 4840, onder vermelding HISWA paper boat show. De prijs is 3,65. Laat niet als dank Aan het eind van het watersportseizoen is door ,,Het Veerse Meer", dank zij de me dewerking van de ANWB aan de haven meesters van de rond het Veerse meer ge legen jachthavens een aantal plastic zakken verstrekt. Deze zullen worden uitgereikt aan de bootbezitters met het verzoek om hun afval niet over boord te gooien, maar in de plastic zak te bewaren en deze mee naar de haven te nemen waar hij kan worden ge deponeerd in een van de containers. Wan neer alle watersporters hieraan meewerken, zal ook dit meehelpen om het water van het meer zuiver te houden. Wat nodig voor sportvissen op het meer? Om op forel, paling of platvis te mogen vissen in het Veerse meer moet men in het bezit zijn van een bijdragebewijs als u met een gewone hengel vist en van een kleine visakte als u twee gewone of één spe ciale hengel gebruikt. U moet ook een ver gunning hebben van de rechthebbende op het visrecht, dat is de federatie van delta vissers. Als u lid bent van een van de bij deze federatie aangesloten hengelsportver enigingen bent u het goedkoopst uit. Als u geen lid bent, kunt u een 30-dagen- vergunning kopen. Deze is verkrijgbaar bij de meeste VVV's op Walcheren en Noord- en Zuid-Beveland. Boekje open over het provinciaal bestuur van Zeeland. In opdracht van het provinciaal bestuur van Zeeland is door F. de Ligt een boek werkje samengesteld, dat informatie wil ge ven over inrichting, taak, en functie en werk wijze van het provinciaal bestuur en de pro vinciale diensten en bedrijven. Er is bij het publiek in het algemeen wei nig bekend over wat zich rondom het Abdij plein afspeelt. Er is weinig publiciteit over en daardoor dringen de beslissingen van het provinciaal bestuur nooit in die mate tot het publiek als die van de rijksoverheid of van de gemeentebesturen. Op een prettige leesbare wijze geeft het boekje informatie over de ontwikkeling van Zeeland, de bestuursvorm, taak, bevoegd heid en verantwoording, bestuursapparaat, service-apparaat en nog vele andere zaken. Het is bij de boekhandel verkrijgbaar. Waar is het rendez-vous van Pa-aal en Ma-aal? In „Visserij", het voorlichtingsblad voor de Nederlandse visserij, bespreekt Dr. C. L. Deelder van het rijksinstituut voor visserij- onderzoek verschillende misvattingen, welke er bestaan over het mystrieuze dier de aal. Hij bestrijdt de opvatting, dat er bij onze aal soorten zijn te onderscheiden, groepen dus, die met duidelijke verschillen geheel los van elkaar zouden staan en die ook een verschillende levenswijze zouden hebben. Dit idee is volgens Dr. Deelder op zichzelf al merkwaardig. De aal heeft nl. één paaigebied nabij de Bermuda-eilanden in de Atlantische oceaan. Hier verzamelt zich alles wat paling is en kans heeft gezien om te ontsnappen aan visserij en roofvijanden. Kuit van een Marokkaanse moederaal kan dus bevrucht worden door hom van een Poolse pa-paling. Uit deze gigantische samenscholing kan maar één, min of meer, uniform product te voorschijn komen, waarbij eventuele ver schillen der dieren geleidelijk in elkaar over lopen, zonder dat er sprake kan zijn van rassen, ondersoorten of wat dies meer zij. De stoffering van het Veerse meer. In de afgelopen maanden is duidelijk ge bleken hoe belangrijk de algemene voorzie ningen op het Veerse meer worden gewaar deerd en gebruikt. In het bijzonder wordt van de aanlegmo- gelijkheid bij de eilanden een zeer druk ge bruik gemaakt. De eilanden „De Omloop", „Aardbeieneiland" en „Haringvreter", maar ook het nieuwe eiland „De Arneplaat" heb ben reeds vele vaste bezoekers. Aan „De Piet" was het op de mooie dagen een drukte van belang. Hier is op verschillende dagen de parkeerruimte on voldoende. Jammer dat een stel onverlaten in het wa ter flessen hebben stukgegooid, waardoor enkele personen ernstige snijwonden aan de voeten opliepen. Vereniging „Vrienden van Veere". De zetel van de recreatiegemeenschap „Het Veerse Meer" is in Veere. Begrijpelijk omdat het stadje Veere altijd wel een sterke klemtoon op het gehele omringende gebied heeft gelegd. Hieraan dachten wij toen wij de verschil lende verslagen van de vereniging „Vrienden van Veere" eens doorlazen. Zo zagen wij dat „bij het bestuur van de vereniging de ge dachte leeft, dat ook de buitenwacht er vertrouwd mee moet raken, dat Veere in het zuidelijk Deltagebied een der centra aan het worden is van vrijblijvend en onafhankelijk We zochten onze zeehond Pierre nog steeds in het westelijk deel van het Veerse meer onder de Noord-Bevelandse wal. Maar hij blijkt verhuisd te zijn. Toen we hem een bezoekje wilden bren gen om naar zijn welbevinden te informeren, vonden we hem niet. Dankzij een tip van de bemanning van de „Schollevaar" hebben we hem gevonden. Hij woont nu „Veerse meer 27 zw". Voor de outsider moet hierbij maatschappelijk en cultureel overleg. De privé-sfeer van de vrienden van Veere moet niet gezien worden als een vorm van iso lement, welke afbreuk zou kunnen doen aan het gemeenschapsleven, maar als een voor waarde voor goede contacten en creatieve activiteiten in de wereld rondom ons". En verder: „Voor velen die niet (meer) in Zeeland wonen en behoefte voelen aan een band met het Zeeuwse en Vlaamse gebied betekent het lidmaatschap van de vereniging juist die mogelijkheid, om door deze verbon denheid op bescheiden wijze maar toch ge regeld thuis in Zeeland te komen En tenslotte: „Veere moet een plaats blij ven, waar een gesprek mogelijk blijft. Het is uitstekend gelegen en draagt een sfeer, die uitnodigt tot amicale omgang en ge- dachtenwisseling tussen oude, nieuwe en vroegere bewoners van het omliggende ge bied, alsmede geïnteresseerd geraakte pas santen van waar dan ook. Men behoeft er niet geboren te zijn om zich er met anderen thuis te voelen". Secretaris van de vereniging is de heer N. M. de Jonge. Melvill van Carnbeeklaan 102 te Driebergen. Internationale zeilwedstrijden. Het is voor de derde maal, dat de „Jacht club Veere" open internationale zeilwedstrij den op het Veerse meer heeft georganiseerd. 14, 15 en 16 augustus werden de wedstrij den „verzeild". 27 A-zeilers en 16 B-zeilers verschenen aan de start. Er was een baan uitgezet welke de eisen voor een Olympische baan zo veel als moge lijk was benaderde. De ondiepte waarop de caissons van de deltadienst staan zijn een beletsel om aan alle eisen van een volledige Olympische baan te voldoen. De wedstrijden van de zondagmorgen wer den door het wedstrijdcomité in verband met de sterke wind afgelast. De organisatoren en deelnemers vonden het westelijk deel van het meer zeer ge schikt voor het houden van dit soort wed strijden. Wereldkampioen werd R. Meier uit Amsterdam. worden opgemerkt, dat de zwarte boei 27 oostelijk van de Goudplaat ligt. Hier is natuurlijk zijn postadres. Je zult hem maar zelden thuistreffen, want hij zwerft zo maar wat. Toen we hem zo na geruime tijd weer terugzagen vonden we hem toch wel zichtbaar ouder geworden. Zijn kop werd breder en de snorharen beginnen er wat grijs uit te zien. We waren blij hem weer te zien. We weten niet waarom hij verkast is. Mogelijk beviel de waterkwaliteit bij de ha ven van Kamperland hem niet. Ook is het mogelijk dat hij betere jachtgronden heeft gevonden. Als je wat ouder wordt kom je niet meer zo snel uit de voeten. In de om geving van zijn huidige woon- en verblijf plaats zit heel wat vis. Daartussen zitten er heel wat, die net niet vlug genoeg zijn om Pierre te kunnen ontvluchten. En zo scharrelt hij zijn kostje nog wel op. Eèn ding vinden we jammer jongen; we hadden je wel graag als vader gezien. De sluizen van Kats hebben vaak lang en breed opengestaan, maar geen vrouw heeft jou eenzaamheid willen delen. Jammer, we zullen het in de toekomst zonder kleine Pietjes moeten doen. Jij wordt zo al een dagje ouder jongen, maar we hopen je nog vele jaren in ons mooie Veerse meer te zien. Want we zijn aan je gehecht. 15

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1970 | | pagina 15