Broedvogels van het Veerse meer: Grutto, Tureluur en Kluut. Veersemeer-strand Vrouwenpolder. Aan de Walcherse zijde is het tot nu toe droevig gesteld. Hoewel daar nu al zeer veel dagrecreanten komen, traineert op on verklaarbare wijze de bouw van een con- sumptiepaviljoentje op of nabij de dam. Eigenlijk is het ten hemel schreiend, dat tot dit ogenblik bij een bezoek van duizenden er nog geen enkele accommodatie is. In wij de omgeving is geen toilet te bekennen; voor verversingen is men aangewezen op meege brachte drinkwaren. Tot op heden is een friteswagen met zijn stank en vieze mayo- naisezakjesdistributie het landschapsohoon verhogend beeld. Sociale recreatie. Op de Noord-Bevelandse oever komt dus oostelijk van de „Schotsman" het terrein voor sociale recreatie. Vanaf hier tot aan de oude Veersteiger strekt zich het buitendijkse bungalowplan uit. De oude veersteiger is eigendom van de gemeente Wissenkerke. De bestemming hiervan is nog niet bekend. Oos telijk van de Veerdam is een stuk openbare oever, welke t.z.t. als picknick plaats kan worden ingericht. Hieraan grenzend is het zelfbedieningsrestaurant ,,'t Veerse Meer". Jachthaven Kamperland. Daarachter ligt aan het havenkanaal de Jachthaven Kamperland met 225 ligplaatsen. Oever tussen haven en Goudplaat. Wanneer men om het havenkanaal van Kamperland heen rijdt en naar rechts de nieuwe door de deltadienst aangelegde nieu we weg volgt komt men weer aan een flink stuk openbare oever. Deze oever gaat over in de Goudplaat. De punt van dit schier eiland is natuurreservaat, maar de breed ste helft gaat een uniek dagrecreatieterrein worden. De door een gedeelte van dit gebied lopende kreek geeft een schilderachtig ac cent. In deze omgeving zal door „Het Veer se Meer" een trailerbootjeshelling worden gebouwd, welke ook weer kosteloos ge bruikt mag worden. Het stuk oever tussen de „Goudplaat" en waar het bos van Kortgene begint is niet zo interessant. In dit stuk vindt men het haven tje van Geersdijk. Dit is nog eigendom van het waterschap en wordt zo nu en dan als vluchthaventje gebruikt. Bos van „Het Ambacht". Het bos- en oevergebied van het Ambacht Rhoon, Pendrecht en Cortgene is tegenwoor dig, dank zij de medewerking van de Rent meester J. A. Bruining, vrij toegankelijk. Na tuurlijk verwacht de eigenaresse van deze gronden, dat dit eigendomsrecht gerespec teerd wordt en geen vernielingen worden gepleegd of rommel wordt achtergelaten. Deze oeverstrook loopt tot aan de gemeen telijke watersportcamping met zwembad „De Paardenkreek". De jachthaven „Delta Marina" is parti culier eigendom. Het buitendijkse terrein oostelijk daarvan is eigendom van de ge meente Kortgene en is bestemd voor bun- galowbouw, terwijl het smallere gedeelte daarnaast is verpacht aan de Nederlandse Caravan Club. Alleen het gedeelte van de oever waar de N.C.C. zit is niet vrij. Het laatste gedeelte tot aan de sluis van Kats heeft weer geen vóór-oever. Ook aan de Zuid-Bevelandse zijde is het eerste stuk vanaf de sluis niet interessant. Hoewel Oostelijk van Woiphaartsdijk plano logisch het bungalowplan „Kwistenburg" ge realiseerd kan worden, is het nog niet zeker of een aanvankelijk voorgenomen bebouwing wel doorgang zal vinden. Westelijk van Woiphaartsdijk ligt nog het bungalow-project „De Inlaag" achter de voormalige zeedijk. Daarna echter komt er weer een groot stuk openbare oever. Prachtig oevergebied ten westen van Woi phaartsdijk. De deltadienst van de rijkswaterstaat heeft thans een weg gereed welke loopt van af het recreatieplan „Oranjeplaat" in Arne- muiden tot aan de Aardebolleweg in Woi phaartsdijk. Deze weg loopt dicht langs de oever van Het Veerse meer en voor een deel zelfs daar vlak langs. Het is een unieke 10 kilometer lange auto promenade. De mogelijkheden welke ten behoeve van de dagrecreatie door dit ge bied geboden worden zijn vele. Het is zaak de ontwikkeling van dit gebied in zijn ge heel te beschouwen. Vele faktoren om deze sector van het Veerse meer ten behoeve van de dagre creatie voor de gehele regio aantrekkelijk te maken zijn aanwezig. Hieronder volgt een inventarisatie: 1. een uitstekende verbindingsweg langs het water; 2. jachthaven in Arnemuiden; 3. watersportcamping; 4. eiland de „Oranjeplaat"; 5. dagcamping aan het water; recreatie mogelijkheid langs de Schenge; 6. café-restaurant; 7. vliegveld (verbinding Amsterdam-Noord- Frankrijk en zweefvliegclub); 8. voormalige Landbouwhaven - Sportvis sershaven - trailerbootjeshelling; 9. openbare oever langs eiland „De Om loop"; 10. prachtig oevergebied aan beide zijden van de Kreek „De Piet"; 11. dagrecreatieterrein „De Piet"; 12. de oever gelegerv tussen de „Middel- platen" en de „Schelphoek"; 13. Een door Oranjeplaatweg, Muidenweg en het Veersemeer begrensd gebied dat eveneens de bestemming recreatie terrein heeft; 14. Verschillende jachthavens in Woi phaartsdijk (gem. Goes). Recreatiepian „Oranjeplaat". Hoewel het recroatieplan „Oranjeplaat" bij de gemeente Arnemuiden behoort, hebben we de onderdelen hiervan in het pakket van mo gelijkheden van de gehele 10 kilometer lange oever genoemd. In het westelijk van de „Oranjeplaat" ge legen gebied komt een stuk van het Kroon domein voor. Hier is ook gevestigd „Het Zilveren Schor" met een eigen haventje. Westelijk daarvan is een gedeelte waar de Zeeuwse padvinders hun vestiging heb ben. Het is de bedoeling dat vanaf het ka naal door Walcheren tot aan de oude Mid delburgse haven een wandelpad over de dijk wordt aangelegd. Hiervoor was reeds een subsidietoezegging van C.R.M. Geldgebrek van de gemeente Veere is er de oorzaak van dat dit nog niet kan worden uitgevoerd. Bij de „Campveerse Toren" is er dan ver der een kiezelstrand. Steenenbeer-strand. Aan de andere zijde van de stadshaven van Veere is het zgn. Stenen Beerstrand. Hier kunt u vrij wandelen tot aan de haven „Oostwatering". Westelijk daarvan kunt u de voormalige zeedijk volgen tot waar het Veersemeer- strand van Vrouwenpolder begint. Wie gedurende de broedtijd de natuur reservaten in het Veerse meer betreedt zal begroet worden door een aantal vogel soorten die met hun geschreeuw allerminst de bedoeling hebben u te groeten. Integen deel, zij vinden u een lastig portret die op een vervelende wijze inbreuk maakt op de rust van hen en hun jongen en zij geven dat te kennen door u luid toe te schreeu wen. Sommigen doen dat zeer klagelijk: de Kievit kan zo verdrietig roepen dat je er mistroostig van wordt .Zulk roepen hoort niet bij het heersende zomerweer. Anderen kunnen dat heel uitbundig en uitdagend, soms in zulke aantallen en zo vasthoudend dat je er tureluurs van wordt: inderdaad de Tureluur. En dan heb je nog de Kluut en de Grutto die wel niet zo'n enthousiast geluid geven, maar zij geven toch wel op blijmoedige wijze uiting aan hun ongerust heid. Dat zint je wel, want je gaat snel door. Goed je bent een lastpost, maar het is toch plezierig als het op zo'n aardige wijze aan je verstand gebracht wordt. Dat roepen daar is iets bijzonders mee. Naast allerlei, pas na lang oefenen, her kenbare geluiden maken zij ook geluiden die u doen uitroepen: hé, dat beest roept zijn 20

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1970 | | pagina 20