Al vroeg in het seizoen beginnen verschillende, nauw bij het toerisme betrokken vereni gingen en organisaties allerlei conclusies en veronderstellingen te debiteren over een periode die nog geheel blanco voor ons ligt. Vaak aan de hand van enkele kennelijk min of meer willekeurig genomen steekproeven, komt men dan tot het uiten van veelbelovend optimisme of een diepgaand pessimisme over de bezetting. Het is niet alleen zeer voorbarig om dat soort prognoses te geven, maar er zit een werkelijk gevaar in voor de adspirant-toerist die dit lezende denkt: ,,lk zoek het wel ergens anders". Als ergens het goed Nederlands spreekwoord: „Prijs de dag niet voor het avond is", van toepassing is, dan is dit wel bij onze toeristenindustrie. Vele nauw bij dit toerisme be trokkenen ergeren zich vaak aan de wijze waarop lichtvaardig omgesprongen wordt met ongefundeerde verwachtingen over een seizoen. Een oude en wijze strandpachter uit Zandvoort antwoordde ons eens, toen we vroegen hoe voor hem het seizoen was geweest: „Niet slecht meneer; maar ik kan het pas goed beoordelen als ik van de resultaten van zeven jaren het gemiddelde neem". Er is zo nog al wat gegild bij het begin van het seizoen. We hadden een prachtige juni maand, maar er kwam „geen kip" Die veel gepropageerde vakantiespreiding gaf voor deze maand geen resultaten. En toch zijn er zo veel mogelijkheden. Denk eens aan de velen zonder kinderen of nog niet schoolgaande kinderen. En rekenen wij wel genoeg met de steeds groter wordende groep bejaarden, die zich hoe langer hoe meer één of meer vakanties kunnen veroorloven? Nu, aan het eind van het seizoen, mogen we zeggen dat het een behoorlijk seizoen geweest is. Wel kwam het wat laat „op gang". Eerst bij de vakanties van „de metaal" begon men er iets van te bemerken. Maar de grote stoot kwam in „de bouwvak" Niet alleen dat de kwantiteit van de toerist zo rond het Veerse meer niets te wensen over liet, maar de kwaliteit en daarmee bedoelen we alleen spendering van het vakantiegeld was enorm. We hebben zo eens ons oor te luisteren gelegd bij een grote verscheidenheid aan exploi tanten rond het Veerse meer. Bij de middenstand, in de kampeersector èn bij de watersport was men niet ontevreden. Hotels en pensions is niet zo best geweest, maar we wisten toch al enkele jaren dat dit komen ging. Al jaren lang was het demi-pension in de badplaatsen aan de Noordzeekust de verblijfsvorm. Maar ook dat geeft nog te veel gebondenheid. De ver schuiving naar gemeubileerde huizen, kamers en appartementen is zeer duidelijk merk baar. Een tragisch ongeval met dodelijke afloop moesten we boeken in de loop van dit seizoen. Er was vaak goed zeilweer. Overigens was het een genoegen het genieten van de mensen op en om het meer gade te slaan. Daarbij kwam aan het eind van de zomer nog een ernstig vliegtuig ongeluk. Het water was zuiver, de vis beet goed en het was heerlijk relaxen aan „De Piet". De concurrentie met Spanje is zwaar, maar zeker niet hopeloos. Wanneer wij in vredes naam maar de prijzen in de hand houden en onze service hoog opvoeren, dit alles begeleid door een goed gevoerde publiciteit, zal het blijken, dat èn Nederlander èn vreemdeling toch steeds graag zijn vakantie in Zeeland doorbrengt; al was het maar zijn tweede vakantie. Dat uitrekken van het seizoen is hierbij een harde noodzaak. Dat een prachtige juni maand zoals achter ons ligt, onbenut is gebleven was eigenlijk een schande. Duizenden zijn in de gelegenheid in deze periode minstens een korte vakantie te nemen. Dat we hier aan in den vervolge NOG meer aandacht mogen schenken wensen wij na dit toch wel ge slaagde seizoen. 5

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1970 | | pagina 5