Twee nieuwe kunstmatige eilanden Mede omdat er nog al wat oeverlengte van het Veerse meer bestemd is voor de dagrecreatie, worden er in het Veerse meer een aantal kunstmatige eilanden gebouwd, om aan de behoeften van de watersport te voldoen. Voor het bouwen van deze eilanden zijn echter meer redenen. Er zijn verschillende ondiepten, welke de vaarmogelijkheid van een groot aantal boten beperkt. Toen het nog Veerse gat en Zandkreek heette, waren het zandbanken. Nu beperken ze het aan tal hectaren bevaarbare oppervlak. Door het wegbaggeren van deze ondiepten wordt de bevaarbaarheid verbeterd. Bij een bepaalde windrichting krijgen de golven een grote strijklengte; in korte tijd kan bij een bui de golfhoogte snel oplopen. Door het maken van de eilanden ontstaat over een grotere afstand een golfdempende werking. In het bagger- en eilandenplan, hetwelk een onderdeel is van het basisplan 1967 zijn 10 werkobjecten opgesteld. Het wegzuigen van een hinderlijke on diepte bij Veere is praktisch gerealiseerd. Het maken van een eiland ten westen van de Goudplaat (De Arneplaat) is dit voor jaar gereed gekomen. Een aantal projecten in het oostelijk deel van hei meer kunnen nog niet uitgevoerd worden omdat geen subsidie voor werken in dit gedeelte wordt verleend, zo lang de juiste plaats van een achterwaartse ver binding niet vast staat. De volgende objecten zijn daarom nog bevroren": 1. een bevaarbaarheidsverbetering met ei landen oostelijk van Wolphaartsdijk; 2. het maken van een eiland westelijk van Wolphaartsdijk; 3. het maken van een eiland oostelijk van de Goudplaat (noord) en 4. het maken van een eiland oostelijk van de Goudplaat (zuid). Mede om de hoge kosten voor de omlig gende gemeenten en de provincie en omdat de Staatssecretaris van Cultuur-, Recreatie en Maatschappelijk werk van mening is, dat op korte termijn een flinke aanzet van het bagger- en eilandenplan moest worden ge daan, is dit ministerie bereid de in het westelijk deel gelegen projecten van dit plan met 100 te subsidiëren. De voorwaarde hierbij is, dat de Deltadienst van Rijkswater staat dit werk zal uitvoeren. Deze dienst was hiertoe bereid en inmid dels is het eiland ,,De Arneplaat" onder di rectie van deze rijksdienst gereed gekomen. Met de twee volgende eilanden ,,De Schutteplaat" en de Mosselplaat" zal dit najaar een begin worden gemaakt. Ook voor het wegzuigen van een ondiepte bij de Veersedam is 100 subsidie toe gezegd evenals voor een vaarverbetering tussen de Haringvreter en het Aardbeien eiland. Het recreatieschap ,,Het Veerse Meer" is de Staatssecretaris van C.R.M. zeer er kentelijk voor de belangrijke financiële me dewerking en de Deltadienst van Rijkswater staat voor de bereidheid om deze werken uit te voeren. De twee nieuwe eilanden tussen Kamper land en Veere worden ieder ongeveer 5 ha groot. Ze worden gesitueerd op een twee tal ondiepten van N.A.P.0,75 a 1 meter. De breedte van de eilanden zal ongeveer 80 meter zijn. Deze afmeting werd mede bepaald, om dat zich dan in het grondlichaam van het eiland een „zoetwaterlens" kan vormen, welke van voldoende betekenis is voor de geprojecteerde begroeiing. Behalve dat er gras zal worden ingezaaid is er ook vol doende ruimte voor wat luwte brengende plantstroken naast enkele speelveldjes. Bij de einden van de eilanden zijn enkele in het water uitstekende dammen gepro jecteerd. Hierdoor wordt die eerder ge noemde golfdempende werking vergroot. Ook zullen er bij elke windrichting op meer dere plaatsen langs de oevers luwe hoe ken worden gevormd waar kan worden ge- a'nkerd en waar nog aanlegsteigers kunnen worden gesitueerd. Op de plaats waar de eilanden aan die per vaarwater grenzen is een haventje ont worpen waar ongeveer 27 jachten bij na genoeg elke windrichting een rustige lig plaats kunnen vinden. De havenkom zal wor den gevormd door twee loopsteigers waar tegen een geheel gesloten golfschot zal wor den aangebracht. Op deze wijze verkrijgt men een wering van de windgolven. Aan de landzijde wordt de havenkom be grensd door een houten beschoeiing met daarlangs een tegelpad. 6

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1970 | | pagina 6