„HET CAISSON BIJ VROUWENPOLDER" Prachtig brokje natuur aan de oever van het Veerse meer Naast het haventje komt nog een los- en laadsteiger ten behoeve van het pontje dat materieel voor onderhoudswerk zal moe ten aanvoeren. Bij elk eiland zullen op een tweetal plaat sen vingersteigers worden gebouwd. Ter verruiming van spelmogelijkheid van kleine kinderen is plaatselijk achter de Inleiding. Toen in oktober 1944 geallieerde vlieg tuigen o.a. tussen Veere en Vrouwenpolder met bommengeweld een dijkdoorbraak for- oeververdediging een ondiepe plas met een zandstrandje ontworpen. Op elk eiland zullen twee toiletten worden gebouwd. Wanneer dit belangrijke werk is gereed gekomen, zullen bevaarbaarheid en leef baarheid van het Veerse meer weer be langrijk zijn toegenomen. ceerden, waardoor met brute kracht maanden achtereen de eb en vloed hier een gat van tientallen meters diepte en ca 975 meter breedte uitvrat, kon men niet bevroeden, dat door de oorlogshandeling ironie van het lot nog eens een mooi en rustiek gelegen natuur- en recreatiegebied zou ont staan, compleet met vijvers en diepe kreken, welks oevers na de droogmaking van dit deel van Walcheren in 1946 door Staatsbosbeheer werden gestoffeerd met grote hoeveelheden struiken en bomen, waar in de vogels vredig konden nestelen. Over dit prachtige brokje natuur wil ik het nu niet hebben, wel echter over het buitendijks gelegen gedeelte dat eveneens door de luchtbombardementen ontstaan is. Immers: om het zeer brede stroomgat af te sluiten, moest met een grote boog naar binnen toe een nieuw stuk zeedijk worden aangelegd met het gevolg dat er een „voor land" ontstond dat op de dag van vandaag eveneens een aanwinst betekent voor deze omgeving. Eén van de betonnen caissons die oorspronkelijk bedoeld waren om als kunstmatige haven te dienen bij en na de landing van de bevrijdingslegers in juni 1944 op de Franse kanaalkust heeft hier vóór dit schor jarenlang als een kolossale gedenk steen gelegen. Nu is hij versleept en zal elders nog een tijdlang in reserve blijven Jiggen. In de loop der jaren slibde en verzandde deze enkele ha grote inham op één kreek na dicht en hoogde geleidelijk op. Toen in 1961 de grote Deltadam tussen Walcheren en Noord-Beveland werd geslo ten en er een kunstmatig zoutmeer ontstond, dat de naam kreeg van „Veerse meer", liep ook bij het zomerpeil van dit water, het hierboven beschreven gebied niet meer on der. In de ondiepe kreek die het terrein diagonaal doorsnijdt, bleef gelukkig vol doende water aanwezig. Paradijsje. De gevolgen bleven niet uit. Er ontstond in korte tijd een weelderige flora, aanvan kelijk nog van zoutminnende planten, maar naarmate de bovengrond door de neerslag ontzilte, kwam er alweer spontaan een zo genaamde brakwaterflora en op de hoger gelegen zeedijk een echte ,,zoetwater"plan- tengroei. En deze boeiende ontwikkeling is thans, zoveel jaren later, nog steeds bezig zich te voltrekken. Vooral in de zomermaanden en de herfst is, als de planten in bloei staan, het hier één prachtige bloemenzee, waarbij voorna melijk het talud van genoemde ex-zeedijk in een indrukwekkende bloemborder van tientallen meters breedte en vele honderden meters lengte is herschapen. Heelblaadje in volle bloei. Hier, aan de oever van het Veerse meer, wordt duidelijk hoe indertijd een Engelse tuinarchitecte naar het voorbeeld van de natuurlijke plantengroei langs wegen en dij ken tuinen ontwierp, die zij de nu algemeen bekende naam van „border" gaf. Hier tussen Veere en Vrouwenpolder ligt zo'n „wilde border" in optima forma. Het is hier één geweldige groepering van opeenvolgende harmoniërende en contrasterende kleuren. aanlegplaats pont loopsteiger met golfschot EILAND „SCHUTTEPLAAT" Opp. op N.A.P. 5.4 ha. Oeverlengte 1200 m. (excl. haventje en spartelplas). 7

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1970 | | pagina 7