Tijdens zo'n trip door Zeeland kunt u ook kennismaken met kleder drachten. Het zijn vooral de vrouwen op Walcheren en Zuid-Beve land, die de dracht zijn trouw gebleven. Deze klederdrachten zult u ongetwijfeld zien als u eens naar het ringrijden gaat kijken op de Walcherse dorpspleintjes en het Middelburgse Molenwater. Andere folkloristische evenementen zijn het wipschieten met hand bogen in Zuid-Beveland en Zeeuwsch-Vlaanderen en het bollen met de kruhbol; dit spel lijkt een beetje op het Franse jeu-de-boules en wordt gespeeld in Oostburg en omgeving. Uitstapjes naar Zeeland worden vaak besloten met een gezellig etentje, want u mag Zeeland niet verlaten zonder de visspecialiteiten te hebben geproefd, die in vele restaurants verkrijgbaar zijn. Watersport. De Zeeuwse wateren zijn uniek voor de pleziervaart. De Wester- schelde is het voornaamste vaardomein voor de zeezeilers, die aan weerszijden van deze rivier goed bereikbare jachthavens aan treffen. Als in 1972 het Greveiingenbekken en in 1978 de Ooster- schelde worden afgesloten, zal de Westerschelde de enige zee-arm blijven met getijwater. Nadat in 1961 het Veerse Gat werd afge sloten door de imposante drie kilometer lange Veersegatdam, ont stond het Veerse meer, een ideaal gebied voor water- en oeverrecrea tie. U vindt er goed geoutilleerde jachthavens in Kamperland, Kort- gene, Wolphaartsdijk, Veere, Arnemuiden en Vrouwenpolder. Een andere afgesloten zee-arm is de Braakman in Zeeuwsch-Vlaanderen. Ook hier kunnen bootbezitters goede ligplaatsen vinden voor hun vaartuigen. Teneinde de zeilkunst goed onder de knie te krijgen zijn er zeilscholen gevestigd in Veere, Wolphaartsdijk, Sint-Anna- land en Bruinisse. Liefhebbers van sportduiken kunnen deze spectaculaire onder watersport ook in Zeeland beoefenen. Favoriete plaatsen liggen in de omgeving van Dreischor, Ouwerkerk, Katse Veer en Goese Sas. Ook het speedbootvaren is mogelijk en wel op voorgeschreven ge deelten van het Veerse meer, op de Oosterschelde en op de Greve- lingen. Hengelsport. Nergens in Nederland vindt u zoveel mogelijkheden om te vissen als in de Zeeuwse wateren. De zee, de zee-armen en de binnen wateren garanderen een gevarieerd assortiment aan vis: kabeljauw, schar, zeebaars, paling, bot, makreel, schol, geep, tong en in het Veerse meer zelfs forellen, die speciaal voor sportvissers zijn uitgezet. Hengelen is mogelijk vanaf oevers, stranden, strekdammen en zeedijken, maar nog spectaculairder wordt het als u met een motorkotter meevaart. In vele Zeeuwse havens liggen schippers op hun gasten te wachten; de prijs voor een vaartocht van 8 uur 's ochtends tot 5 uur 's middags bedraagt ongeveer 10.per persoon. Nuttig is te weten welke vergunningen nodig zijn en waar u deze kunt verkrijgen. Wij zullen trachten het antwoord op deze vragen zo beknopt mogelijk te geven, doch eerst nog even iets over de hengel. Wij onderscheiden een gewone hengel en een speciale hengel. Een gewone hengel is een roede, al dan niet voorzien van een op- windmechanisme en een aan deze roede bevestigde lijn of snoer, die al dan niet is voorzien van één of meerder dobbers met niet meer dan drie haken. Een speciale hengel is heel eenvoudig elk andere hengel dan een gewone hengel. In de binnenwateren mag u in het algemeen slechts vissen met een gewone hengel, waarvoor u een bijdragebewijs voor de visstand nodig heeft, die u op ieder gemeentehuis kunt verkrijgen. Als u met meer dan één hengel of met een speciale hengel gaat vissen is een kleine visakte nodig, verkrijgbaar op de gemeentehuizen. Langs de Noordzeekust en de open zee-armen, mag vrij worden gevist met ten hoogste twee hengels, behalve op die plaatsen waar het verboden is, hetgeen met borden is aangegeven; wilt u met meer dan twee gewone hengels of met één of meerdere speciale hengels vissen, dan dient u in het bezit te zijn van een consent, eveneens verkrijgbaar op de gemeentehuizen. Om te mogen vissen op en aan het Veerse meer heeft u voor twge gewone of één speciale hengel een bijdragebewijs of een kleine visakte nodig (gemeentehuis) en een maandkaart voor het Veerse meer die verkrijgbaar is bij de gemeentehuizen en de VVV-kantoren rond het Veerse meer. U mag dan vissen op alle soorten vis, maar voor de forel geldt een vanglimiet van vier vissen. Voor hengelaars met kleine boten wijzen wij op de gevaren, die de open Zeeuwse wateren kunnen meebrengen bij slechtere weersom standigheden; let vooral op eb en vloed en op plotselinge verslech tering van het weer. Voorzien van deze informatie, wensen wij u veel hengelgenoegens en een goede vangst. Voor alle inlichtingen over Zeeland: schrijven naar of telefoneren met de Provinciale Zeeuwse VVV, Postbus 123, Middelburg, Telefoon (01180) 80 51. du poète-homme d'Etat Jacob Cats. A Dreischor, petite localité plein de couleur locale, vous découvrirez une délicieuse place du village. Au cours de vos excursions a travers la Zélande, de seyants costu mes locaux attireront votre attention. Les femmes, surtout a Wal cheren et au Zuid-Beveland, restent fidèles a leurs atours tradition- nels. Vous les verrez lorsque, sur quelque rustique place villageoise ou au Molenwater de Middelburg, vous assiterez a une course de bagues folklorique. D'autres événements régionaux sont éga- lement a mentionner par exemple, les tirs aux pigeons d'argiles, épreuves oü les archers se mesurent du Zuid-Beveland et de la Flandre zélandaise, les concours de „Krulbol" (sorte de jeu de boules) qui se disputent a Oostburg et environs, etc. etc. Des excursions a la Zélande se terminent souvent par une dinette intime, car vous ne pouvez pas quitter la Zélande sans avoir goüté ses spécialités de poisson, en vente dans tous les restaurants. SPORTS NAUTIQUES. Les eaux zélandaises sont uniques pour la navigation de plaisance. L'Escaut-Occidental est Ie plus important domaine des fervents du tourisme nautique, grace aux commodes ports de yachts que l'on trouve sur ses deux rives. Lorsque, en 1972, Ie bassin de Grevelingen aura été endigué et, en 1978, l'Escaut-Oriental aura été fermé, l'Escaut-Occidental restera Ie seul bras de mer encore soumis aux marées. Après qu'en 1961 Ie Veersegat eut été fermé par l'imposante digue de Veere (3 kilomètres de long) apparut Ie Lac de Veere, vaste étendue miroitante aux rives attrayantes échelonnées de ports de plaisance parfaitement équipés: Kamper land, Kortgene, Wolphaartsdijk, Arnemuiden, Veere et Vrouwenpolder. La Flandre zélandaise oü Ie bras de mer du Braakman a été fermé, offre, el Ie aussi d'excellents mouillages. Les amateurs de nage en plongée ne seront pas décus en Zélande. Les lieux les plus appropriés a la pratique de ce sport se trouvent aux environs de Dreischor, Ouwerkerk, Katse Veer et Goese Sas. Aux canots automobiles, la vitesse est permise sur quelques parties du lac de Veere, sur l'Escaut-Occidental et Ie Grevelingen. PECHE A LA LIGNE. Nulle part en Hoilande vous ne trouverez autant de belles possibiltés de jeter l'hamecon que sur les eaux zélandaises. Dans la mer, les bras de mer et les eaux intérieures pullulent cabillauds, limandes, manquereaux, perches de mer, anguilles, flets, plies, orphies, soles et dans Ie Lac de Veere, des truites mêmes ont été introduites. On peut jeter la ligne au bord de l'eau, sur les plages, depuis les digues régionales et des digues de mer mais, a bord d'un cotre a moteur, ce sport prend plus d'allure. En de nombreux ports zé- landais des patrons de barque sont a votre disposition. Le coüt d'une sortie en mer, depuis 8 heures du matin jusqu'a 5 heures de l'après-midi, s'élève 10 florins par personne. II convient de savoir quels permis sont nécessaires et quels sont les lieux oü la pêche est permise. Nous allons essayer de répondre a ces questions aussi succinctement que possible. Mais, tout d'abord, quelques indications concernant I'engin dont on se sert. Nous faisons une distinction entre la ligne ordinaire et la ligne dite spéciale. La première est une canne a pêche pourvue ou non d'un dévidoir et dont le fil est muni d'un ou plusieurs bouchons avec trois hame- cons au maximum. Une ligne spéciale est tout simplement n'importe quelle autre canne a pêche. Dans les eaux intérieures, généralement seule la ligne ordinaire est autorisée, en quoi vous devez être nanti d'un récépissé de contribution versée au bénéfice de la pisciculture nationale, document que l'on obtient dans tout hotel de ville ou maison communale. Pour plus d'une ligne ordinaire ou pour une ligne spéciale, un permis de petite pêche, délivré par une maison communale, est requis. Le long de la cote de la Mer du Nord et sur les bras de mer ouverts, la pêche avec deux lignes au plus est libre, excepté aux endroits oü se trouve l'écriteau „Verboden Viswater" (Défense de pêcher). Désirez-vous faire usage de pius de deux lignes ordinaires ou bien d'une ou de plusieurs lignes spéciales, il vous faut être en possession d'une autorisation obtenue dans une maison communale. Pour pêcher dans le Lac de Veere avec deux lignes ordinaires ou une ligne spéciale, le récépissé précité ou bien un permis de petite pêche (maison communale) ainsi qu'une carte d'un rnois délivrée par l'une des maisons communales ou I'un des bureaux VVV situés autour du lac, vous sont nécessaires. Vous pouvez alors pêcher toutes sortes de poissons, mais pour la truite une limite de prise est fixée a quatre unités. Les pêcheurs a bord de petits bateaux sont prévenus des dangers que peuvent présenter les eaux zélandaises par mauvais temps. Tenez compte de la possibilité de brusque changements de temps, observez le flux et reflux. II ne nous reste plus qu'a vous souhaiter une bonne prise. Pour tous les renseignements sur le Zélande: écrivez ou télé- phonez au VVV Provincial de Zélande, Boïte Postale 123, Mid delburg, Tél. 1931 1180 8051. Traduction: Nationaal Bureau Toerisme. J 5

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1970 | | pagina 15