s lp eldorado voor eldorado des pêcheurs forel-hengelaars sportifs de truites VEERSE MEERLE VEERSE MEER, Sinds de eerste uitzetting van ruim 50.000 regenboogforellen in 1968 is het Veerse Meer een internationale hengel-attraktie gewor den. Toen dit eerste deltameer bijna 10 jaar geleden werd afge sloten, zat een massa platvis, paling en zelfs kabeljauw en haring opgesloten. Er zijn de eerste jaren enorme vangsten aan schol, bot en schar gemaakt. Omdat het Veerse meer voorlopig nog zout blijft, is er tot 1979 altijd nog kans op een felle beet van een van deze platvissoorten. Het wonder van het Veerse meer is, dat er nog een grote massa schol en bot in het water zit, maar om diverse redenen bijt deze vis slecht. Het water van het Veerse meer is zo enorm voedselrijk, dat de op dieper water azende platvis kennelijk weinig interesse voor het hengelaasje heeft. Dan'k zij deze voedselrijkdom heeft het meer ook een geweldige palingstand. Paling, die overal elders in Europa in zes jaar tot consumptie-grootte groeit, heeft in het Veerse meer na vier tot vijf jaar al dat gewicht. Nergens in Ne derland groeit de paling sneller dan op het Veerse meer, waar slechts enkele beroepsvissers met fuiken vissen. Om de recreatiekansen van het meer te vergroten heeft de Organi satie Verbetering Binnenvisserij in 1968 bij wijze van proef ruim 50.000 gekweekte regenboogforellen op het 2000 hectare grote meer uitgezet. Het experiment is boven verwachting geslaagd. De forel len, die weliswaar op dit zoute water niet voortplanten, groeiden als kool. Van de forel, die in 1968 in een lengte van 25 cm en 150 gr werd uitgezet, zwemmen nu nog enkele duizenden kanjers rond, die aan de hengels zijn ontsnapt. Het zijn enorme felle rovers van 5 tot 8 pond gewicht, die al een lengte van 70 cm hebben. Wie zo'n kanjer aan de haak krijgt, beleeft de visdag van zijn 'leven. Ook in 1969 en 1970 zijn opnieuw vele tienduizenden regenboog- en beekforellen op het Veerse meer uitgezet. De toerist kan voor slechts 10 gulden een maandvergunning kopen. Wie nog een kleine visakte heeft (rijksbijdrage aan de visstand) kan met twee hengels een maand lang vissen. De kleine visakte is een vol jaar geldig voor heel Nederland. U kunt nergens in Europa goedkoper op de forel terecht dan op dit Zeeuwse deltameer. Er is onlangs zelfs een boekje verschenen ,,De Zeehengelatlas van de Zeeuwse en Zuid- Hollandse Delta" van de Uitg. Mij. Veen (prijs 4,90), die een plattegrond met de beste paling- en forelstekken en enige aanwij zingen in Frans en Duits geeft. Elke collega visser zai u trouwens de weg wijzen. Wie met de spinner wil vissen, adviseren we Mepps 2, of een andere sneldraaiende spinner. Hoe te vissen. De forel kan op de vlieg, met de spinner en ook op de boden met de worm bevist worden. De vliegenvissers kunnen op een groot deel van de oevers van het meer terecht, omdat de bodem op vele plaatsen erg hard is. Een waadpak of lieslaarzen is gewenst. De forel op het Veerse meer geeft de voorkeur aan een kleurige vlieg. Een van de beste stekken ligt bij de sluis in Kats, de ingang naar de Oosterschelde, omdat daar veel vers en helder zout water binnen komt. Elders op het meer aast de forel graag op de grond. De bodem zit vol met kleine siijkzagertjes en allerhande kleine vlo- kreeftjes en andere diertjes. De forel is dus het beste te vangen op de grond. En dat betekent, dat u met een slijkzagertje, een vette dauwworm of een paar kronkelende mestpiertjes moet vissen. Neem een schuifloodje en zet een tweede haak boven het schuiflood, omdat ook iets boven de grond zowel de paling als de forel goed bijten, in de zomer en nazomer sterft op het meer voel wier en flap af. U moet dus zorgen dat uw aasje niet in dit vuil op de bodem ligt. De vis kan dat aasje moeilijk vinden, omdat het bijna 'n een oerwoud van begroeiing of stervende wieren l'igt. Een paar kronkelende wormpjes juist boven de grond kunnen dus bijzonder attractief zijn. U moet goed bedenken, dat u zo vissend, zowel kans op paling als forel heeft. Zeker als u op anderhalf tot drie meter diepte vist. De boompjes langs het vaarwater geven de 1,50 meter lijn aan. Als u in die buurt Vist, zit u altijd goed. Voor de paling heeft u een lang Depuis la première introduction, en 1968, de plus de 50.000 truites arc-en-ciel, Ie Veerse Meer est devenu un point d'attraction inter national des pêcheurs a la ligne. Lorsqu'il y a environ dix ans ce premier lac, formé grace aux travaux du Plan Delta, fut séparé de la mer, une quantité massive de poissons plats, d'anguilles et même du cabillaud et du hareng se trouvèrent coincès. Les premières an- nées, après la fermeture, il y a eu des captures énormes de soles, de plies et de limandes. Comme l'eau du Veerse Meer restera provisoire- ment salée (jusqu'a 1979), vous pouvez encore vous attendre qu'un spécimen de ces poissons plats bondit goulüment sur votre appat. Le miracle du Veerse Meer est qu'il y a encore une grande quantité de soles et de plies dans Ie lac. Cependant, pour différentes raisons, ces poissons mordent mal. L'eau du Veerse Meer est tellement riche en nourriture que les poissons plats, se tenant en profondeur pour faire la chasse, s'intéressent apparemment fort peu au menu appat du pêcheur a la ligne. Grace a cette richesse Ie Veerse Meer abonde en anguilles. Partout ailleurs en Europe, l'anguille pousse, en six ans, a la taille de consommation. Dans Ie Veerse Meer elle atteint cette taille après quatre ou cinq ans. Nulle part aux Pays-Bas l'anguille s'accrott si vite que dans Ie Veerse Meer, oü seulement quelques pêcheurs professionnels en font la pêche au verveux. Pour mieux faire valoir Ie Veerse Meer comme centre de récréation, la Fédération pour améliorer la Pêche Fluviale a déversé, a titre d'essai, plus de 50.000 alevins, truites - are - en ciel, dans Ie lac, qui s'étend sur 2000 hectares. L'expérience a largement dépassé les prévisions. Les truites, ne se réproduisant pas a l'eau salée, il est vrai, poussent a vue d'oeil. Des truites, déversées en 1968 et ayant alors une longueur de 25 centimètres et un poids de 150 grammes, il en reste encore quelques milliers d'exempaires de trés grande taille, jusqu'ici échappés au pêcheur. Ce sont des carnas- siers voraces de 5 a 8 livres, ayant déja atteint 70 centimètres de long. Quiconque réusssirait a accrocher un parelI exemplaire, vivra la journée de pêche de sa vie. En 1969 et en 1970 Ie Veerse Meer a été repeuplé de beaucoup de dizaines de milliers de truites arc-en-ciel et de truites de rivière. Moyennant 10 florins seulement Ie touriste peut se procurer un permis, valable pour un mois. Celui pui possède encore un petit per mis la contribution de l'Etat a l'empoissonnement des cours d'eau est autorisé a pêcher a deux lignes tout le long du mois Le petit permis est valable pendant toute l'année, partout en Hol- lande. Nulle part en Europe, la pêche des truites n'est meilleur marché que sur ce lac zélandais. Récemment, il a paru un iivre, intitulé ,,De zeehengelatlas van de Zeeuwse- en Zuid-Hollandse Del ta" (Atlas de la pêche a la ligne en mer pour Ie Delta de la Zé- lande et de la Hollande méridionale), éditions Veen (prix fl 4,90), contenant un plan d'ensemble des meilleurs parcours d'anguilles et de truites, ainsi que quelques indications en francais et en al Ie mandD'ailleurs chaque confrère - pêcheur sera disposé a vous initier. Nous conseillons a celui qui veut pêcher a la cuiller, Mepps 2, ou une cuiller similaire a révolution rapide. Comment pêche t-on La pêche des truites se fait, soit a la mouche, soit a la cuiller et, sur Ie fond, également au ver. Le moucheur peut s'installer a une grande partie des rives du lac, Ie sol, étant dur a plusieurs endroits, Ie lui permet. Un wader ou des cuissardes sont a recommander. La truite du Veerse Meer préfère une mouche multicolore. Un des meilleurs parcours se trouve prés de l'écluse de Kats, a l'entrée de l'Escaut Oriental, paree que la une grande quantité d'eau salée, fraïche et pure. entre. Ailleurs au lac, la truite aime chasser sur Ie fond. Celui-ci fourmille de petites esques molles, de toutes sortes de crevettes des vaisseaux et d'autres genres de bestioles. Par con séquent, la truite s'attrape au mieux sur le fond. Cela signifie que vous devrez la pêcher avec une esque molle, un lombric gras ou quelques vers de fumier entortillants. Prenez une olive percée et ajustez un second hamegon au-dessus de ce plomb.puisque l'anguille et la truite mordent également bien un peu au-dessus du sol. 20

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1970 | | pagina 20