Noord-Frankrijk en Zeeland Relaties en contacten in vroeger tijd Le Nord de la France et la Zélande Rapports et contacts dans le passé Kort geschiedkundig overzicht. Toen het wordingsproces van Zeeland nog maar amper was begon nen, bestond in Noord-Frankrijk reeds lang menselijke bewoning. Op hun veroveringstocht naar het noorden gebruikten de Romeinen dit deel van Gallië het latere Frankrijk dan ook spoedig als basis voor hun handel op Engeland. Vanuit Calais, eertijds Portus Secius geheten, en Boulogne voeren toen reeds grote vloten naar Engeland en terug en over land lag er van Boulogne uit al een handelsroute naar het oosten, die via Maastricht naar Keulen liep. De stad Cambrai het oude Kamerijk werd door de Romeinen gesticht en was destijds een van de belangrijkste steden van Gallië. In Zeeland had zich op die tijd een duinenrij in zee gevormd, waar achter slibstoffen tot bezinking kwamen en waaruit het toekom stige land uiterst langzaam opwies. Een deel van deze slibstoffen werd ook door de Maas en de Schelde vanuit Noord-Frankrijk in de delta aangevoerd en eeuwen later zou Napoleon ons land zelfs een aanspoelsel van Franse rivieren noemen om dit mede als aanwend- sel te gebruiken voor zijn verovering van de Nederlanden. De aktiviteiten van de romeinen zijn in Zeeland bepaald van minder belang geweest dan in Noord-Frankrijk het geval was. Wel is het zeker dat ook van Zeeland uit schepen zee hebben gekozen voor de handel met Engeland. De in zee bij Domburg en Colijnsplaat ge vonden altaarfragmenten zijn hiervan de stille getuigen. Ook de Romeinse vestigingen in westelijk Zeeuws-Vlaanderen zijn genoeg zaam bekend. Toen omstreeks het jaar 275 het Romeinse rijk op zijn grondvesten begon te schudden, namen de Franken zowel in Zeeland als in Noord-Frankrijk de heerschappij over. Ook in dat tijdperk nam Noord-Frankrijk een veel belangrijker plaats in dan Zeeland, dat toen nog steeds in zijn wordingstoestand verkeerde. Een stad als Atrecht bijvoorbeeld Arras in het Frans is de oude hoofdstad der Atrebaten en werd reeds in de 5e eeuw door de vandalen verwoest. Clovis I (466-511), de Frankische koning, ligt er begraven. In later tijd maakten zowel Noord-Frankrijk als Zeeland deel uit van het machtige rijk van Karei de Grote (768-814). Na zijn dood ontstonden van lieverlee de vrijwel zelfstandige graaf schappen en maakte Noord-Frankrijk tenslotte deel uit van Vlaan deren, Boulogne, Picardië, Artois en Henegouwen. Vooral Vlaande ren, dat thans, evenals Henegouwen over Noord-Frankrijk en België verdeeld ligt, ontwikkelde zich tot een economisch zeer belangrijk gebied met de Franse koning als leenheer. Ook het graafschap Hene gouwen was in de Karolingische tijd een belangrijk en vrij dicht bevolkt gebied. In het jaar 1051 werd het met Vlaanderen verbon den, maar later werden ze als gevolg van allerlei verwikkelingen weer van elkaar gescheiden. De stad Rijsel (Lille) werd in de 10e eeuw door de graven van Vlaanderen gesticht. In Henegouwen lagen toen reeds de steden Valenciennes en Avesnes. Aan de landvorming van Zeeland waren het niet alleen de Schelde en de Maas die hun bijdrage leverden. Ook bij de vroegere dijks- bouw, waarmee omstreeks het jaar 1000 werd begonnen, was er al sprake van een duidelijke relatie tussen Zeeland in wording en Noord-Frankrijk. Dit vindt zijn oorzaak in de grote rol die de mon niken van de Cisteriënserorde hebben gespeeld bij de eerste inpol dering in de Zeeuwse delta. Deze orde ontleende zijn naam aan Apergu historique. La genèse de la Zélande avait a peine commencé, que le Nord de la France connaissait depuis longtemps déja un habitat humain. Aussi les Romains se servirent - ils trés viie, lors de leurs guerres de conquêtes vers le Nord, de cette partie de la Gaule - plus tard la France - comme point de départ de leur commerce avec I'Angle terre. Depuis Calais, autrefois nommé Portus Iccius, et Boulogne, d'importantes flottes marchandes mettaient le cap sur I'Angleterre et en revenaient, tandis qu'a partir de Boulogne un itinéraire com mercial, par voie de terre, menait a Cologne, en passant par Maëstricht. La vilie de Cambrai - l'ancien Kamerijk - fut fondée par les Romains et était une des villes les plus importantes de Gaule. En Zélande, a cette époque, un cordon de dunes s'était formé dans la mer. A i'abri de ce cordon des sédiments se déposèrent et la terre future émergea lentement. Ces sédiments provenaient en partie du Nord de la France, charriés par la Meuse et l'Escaut vers le delta. Quelques siècles plus tard, Napoléon devait même pré- tendre que notre pays était issu des alluvions des fleuves fran cais, prétexte, parmi d'autres, pour justifier la conquête des Pro- vinces Unies. En Zélande, i'activité des Romains a été nettement de moindre en- vergure que celle déployée dans la Nord de la France. Toujours est- il qu'il n'en demeure pas moins que, a partir de la Zélande. des navires ont pris Ie large pour faire le commerce avec I'Angleterre. Les débris d'autel, retirés de l'eau au large de Domburg et de Kolijns- plaat en sont les témoins muets. De même les colonies romaines découvertes dans l'Ouest de la Flandre Zélandaise sont suffisam- ment connues. Lorsque vers Tan 275 TEmpire romain commenca a vaciller, les Francs prirent le pouvoir, aussi bien dans Ie Nord de la France qu'en Zélande. Egalement a cette période, le Nord de la France occupait une position plus importante que la Zélande dont Invo lution géomorpholoque n'était pas encore achevée. La ville d'Arras, ancienne capitale des Atrébates, fut déja dévastée au cinquième siècle par les Vandales. Clovis I (466 - 511), roi des Francs, y est enterré. Dans des temps plus récents, tant le Nord de la France que la Zélande faissaient partie de Tempire puissant de Charlemagne (768-814). Après la mort de ce!ui-ci naissaient, peu a peu, des comtés quasi - indépendants, et le Nord de la France finissait par faire partie intégrante d'une région comprenant la France, le Boulonnais, la Picardie, l'Artois et le Hainaut. La Flandre surtout, repartie comme le Hainaut entre le Nord de la France et la Belgique, tendait a devenir une région économiquement trés importante en tant que suzeraineté du roi de France. Le comté de Hainaut était également a Tépoque carolingienne une région prospère et assez peuplée. En Tan 1051, il fut rattaché a la Flandre, mais plus tard les régions furent a nouveau séparées, par suite de toutes sortes de péri- péties. Au dixième siècle les comtes de Flandre fondèrent la ville de Lille. En Hainaut s'étaient déja développées les villes de Valenciennes et d'Avesnes. Ce n'est pas seulement l'Escaut et la Meuse qui ont été a Torigine de la formation géologique de la Zélande. Egalement dès le début 9

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1970 | | pagina 9