Franse strandzagertjes naar Zeeland kabeljauw slokt vaak maatse botten, scharren en schollen naar binnen. Een klein platvisje kan een prima stuk aas zijn. Wie een he- remietkreeftje uit een wulkschelp te pakken kan krijgen, heeft ideaal aas. De moeilijk heid is alleen dat zachte lekkere hapje heelhuids te water te krijgen. Zeker als met Een Viissingse sportvisser, die een groot deel van zijn leven in het Frans-Norman- dische kustgebied heeft gewoond, gaat voor de komende jaren een deel van het aas-pro- bieem voor de zeehengelaars in de Zeeuwse delta oplossen. De 31-jarige L. Koster heeft een contract gesloten met een aantal Franse „wormspitters", dat ze hem voortaan regel matig van aas voorzien. Het gaat om strandzagertjes in een lengte van 5 tot 10 cm, die nog springeriger zijn dan de Zeeuwse zagers, die steeds moei- een krachtige worp vanaf de stranden ge gooid moet worden. De meeste zeehenge laars zullen het op de zager en zeepier pro beren, al is de tap, de zwarte Belgische en Franse zeepier een geweldige aassoort. C. van Heugten. lijker voorhanden komen en al in prijs tot 25 gulden per kilo zijn opgelopen. Dit Fran se zeehengelaas wordt in pakjes van 60 stuks geleverd, op bestelling. Elke vrijdag wordt een lading aas met een snelle wagen van de Normandische kust naar Vlissingen gebracht, waar de distributie begint van de zagers, die gegarandeerd 8 dagen goed blijven omdat ze in een soort zeewier, besprenkeld met het Franse kustwater, ver pakt worden. Minstens 500.000 van de 1 miljoen henge laars die Nederland telt, komen regelmatig aan zee. De omzet van de zeemolens bij groothandelimporteurs in Nederland bewijst hoezeer er een doorbraak naar de zee is. Vooral in de zomermaanden zijn er groei ende aasproblemen, omdat dan enkele tien duizenden toeristen met de hengel in de hand naar de kust komen van de Zeeuwse delta tot de wadden. Voor vele zeevissen is de zager het favoriete aas. En vele henge laars nemen alleen in geval van nood de zeepier, dat geldt natuurlijk meer voor West- Brabant, Zeeland en de Zuidhollandse delta dan voor de Hollandse kust en wadden. Geen woord kwaad overigens van de leeg lopers, omdat soms wonderwel blijkt, dat tong en kabeljauw bijvoorbeeld het geweldig op de zeeworm doen en een zager negeren. In zeegebieden waar de zager geen na tuurlijk aas is, blijkt ook de bijtlust wel eens minder te zijn. Vissende zeelieden getuigen echter dat er bijna overal ter wereld op zee vis met zagers te vangen is. Zelfs in ge bieden, waar ze nooit een zager gezien heb ben. Het initiatief van de heer Koster, Hendrik straat 20 in Vlissingen, en voorlopig bereik baar via zijn vader op tel. 4321, komt juist op tijd. Het komend jaar gaat de Greve- lingen dicht. Ook in dit gebied vervallen dus een aantal stekken om zagers en wormen te steken. In 1978-1979 klapt de Ooster- schelde dicht. En dan is deze hoofdleveran- Aanleggelegenheid bij ,,De Omloop Foto Studio", Goes 14

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1971 | | pagina 14