Grepen uit de geschiedenis van Goes Een idyllisch plekje langs het kanaal van Goes Foto Studio", Goes Inleiding. Toen de gemeenten Kattendijke, Wol- phaartsdijk en 's Heer Arendskerke in 1970 hun zelfstandigheid verloren, werd een vrij groot deel van het Veerse meer aan het ge bied van Goes toegevoegd. De geschiedenis van deze gebiedsuitbreiding is dus nog zeer jong, terwijl daarentegen het ontstaan en de geschiedenis van de oude stad zelf zich verliest in de schemer van vele eeuwen terug. Ofschoon onlangs al uitgebreid over de lotgevallen van het slot Oostende eens de bakermat van Goes werd gepubli ceerd, is de verdere geschiedenis van deze stad boeiend en interessant genoeg om er een aantal episoden uit te lichten en op nieuw in de openbaarheid te brengen. Het ontstaan en de verdere ontwikkeling van Beveland. De stad Goes is zo nauw met Zuid-Beve land verbonden dat zijn geschiedenis niet los is te zien van het ontstaan en de ont wikkeling van het oude Beveland. Er wordt wel beweerd dat er al sprake was van men selijke bewoning nog vóór de pagus Be veland tot het erfgoed van Jonkvrouwe Geer- truida behoorde, de in 658 overleden en heiligverklaarde dochter van Pepijn van Landen, eerste hertog van Braband. Het blijft echter de vraag, of bewoning van het toen nog niet bedijkte gebied uiter aard wel mogelijk was. Vermoedelijk betrof fen het de gronden die ten noorden werden begrensd door de Wijtvliet een reeds lang verdwenen riviertje en ten zuiden door de Honte. Deze gronden vormden destijds de kern van de aan- en opwassen waaruit het latere eiland zou ontstaan. Bepaalde teke nen schijnen er bovendien op gewezen te hebben dat ook de streek bewesten Wemel- dinge al zeer vroeg bewoond moet zijn ge weest, maar tot dusver zijn onvoldoende 16

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1971 | | pagina 16