Hengeldorado: Forelvissen is ook een wintersport Haring en forel op het Veerse meer Er is op het Veerse meer volop haring te vangen. Hoe ongelooflijk dit ook mo ge klinken, het is waar. Biologen zijn zelfs wetenschappelijke onderzoekingen ge start om na te gaan of de volwassen haring op het stille Veerse meer voort plant. Dat ze paaien staat al vast, maar of hun liefdes-avances tot echt leven ko men, is nog de vraag. De haring komt in het voorjaar als larve van de Oosterschelde binnen. Dat is te ver klaren, omdat er dan grote hoeveelheden vloedwater het Veerse meer via de sluis bij Kats uit de Oosterschelde worden binnen gelaten. In het voedselrijke Veerse meer ko men deze haringlarven in een goed leefmi lieu en de haring komt tot bliek en tenslotte Sinds half september zijn op het Veerse meer reuze vangsten op de forel gemaakt. Vele duizenden sportvissers hebben nog niet in de kieren, dat het forelvissen op het Veerse meer een geweldige herfst- en win tersport is. Als na september de paling al wat trager wordt, is het vooral de forel, die voor een snipperdag of een geslaagd weekend in aanmerking komt. De verklaring is duidelijk. Zodra de water temperaturen op het Veerse meer gaan da len, neemt het zuurstofgehalte op het meer na de zomer iets of na een lange warme periode zonder veel wind, zelfs belangrijk toe. Bij het dalen van de watertemperaturen neemt ook de activiteit van de regenboog forel en beekforel op het Veerse meer snel toe. Ook in de zomermaanden kan een koude periode de bijtlust van deze prachtige rovers vaak ten goede komen. Er wordt gemiddeld per hengel in oktober, november, december en de vroege voor jaarsmaanden meer forel gevangen dan in het hartje zomer. We moeten dan wel even tot volwassenheid. Ze verenigt zich in scho len. Er zitten minstens enkele miljoenen haringen op het Veerse meer. Ze zwemmen 's winters op een tot twee meter diepte. Ze moeten drijvend bevist worden dus met een dobber en onderlijntje van 1 meter of iets langer. Er kan zowel met de vaste als met de werphengel op gevist worden. Neem kleine scherpe haakjes met stukjes zeeworm, zager, enz. eraan. U kunt ook met lepeltjes of spinnertjes vissen of zelfs kleine veren paternoster, dus witte veertjes op een haakje, dat als imitatie-visje hoog door het water wordt getrokken. De haringen sprin gen erop als wildemannen. Er zijn de afge lopen week honderden haringen gevangen langs de Veerse dam. De haring zit overal het aantal uren, haken en hengels in ogen schouw nemen. Het is me altijd een raadsel geweest, dat in Zeeland half september vaak de campings sluiten, de jachthavens dichtgaan, de sport- visboten worden opgeruimd. Voor vele sport vissers begint het feest dan pas. Er zijn honderden zeehengelaars, die op de herfst en winter wachten om hun grote sport te be leven. Gul, kabeljauw, schar, schol en bot doen het 's winters vaak geweldig. Wie het in de komende weken en maanden eens op de forel probeert, zal er geen spijt van hebben. U moet natuurlijk niet gaan als het hard vriest of de vislijn met zout water bevriest. Maar er is voor de echte winter invalt beslist volop sport te beleven. De Zeeuwse recreatiebedrijven en instellin gen doen nog veel te weinig aan deze ver lenging van het seizoen. Er zouden veel meer bungalows en appartementen geduren de de wintermaanden in de weekends te gen lage prijzen beschikbaar moeten zijn. Het badmotel in Westkapelle doet er al veel op het meer, maar kennelijk toch met enige voorkeur in het westen tegen de Veerse dam bij Kamperland aan. Wie een school treft, heeft een pracht dag. De haringen hebben trouwens geen last van haringworm pjes zoals de Noordzeeharing. U kunt ze dus groen eten. En dat is weer een unieke Zeeuwse primeur. Geen Hollandse nieuwe dus maar Zeeuwse nieuwe. Het feit, dat deze haringen wormvrij zijn is een bewijs temeer, dat deze haringen als larven door de sluis bij Kats zijn binnengekomen. Ze zijn, voor de besmetting op de Noordzee mogelijk is, binnen. Wie op haring vist loopt ook kans forel te vangen. Er zitten prachtige forellen bij duizenden op het meer. Let dus op dat ze uw hengel niet uit de hand trekken. De forelvisserij is trouwens een geweldige win- tervisserij, omdat deze vis vooral op kou der dus zuurstofrijker water geweldig bijt. Er is op forel en haring dus een geweldige wintervisserij op te bouwen. De meeste hengelaars hebben niet in de gaten welke kansen hier liggen in het najaar en de eerste wintermaanden als het niet te hard vriest en ijzelt. Met ingang van 1 januari is het nieuwe sei zoen voor het Veerse meer ingegaan. U kunt dan een jaarvergunning van de VVV's kopen (Middelburg zeker) voor 10 gulden, plus een gulden administratiekosten. Voor 11 gulden kunt u dus een heel jaar vissen op de forel van het Veerse meer. Denk er wel om uw kleine hengelakte mee te nemen, die van rijkswege als bijdrage is voorgeschreven. Tot nog toe kostte een maandvergunning een tientje. Wie zich tijdig, desnoods via de VVV Middelburg, een jaarvergunning aan schaft, kan 365 dagen profiteren. Nergens ter wereld vist u zo goedkoop. Er is al forel gevangen, die 10 pond zwaar is, lengte bijna 80 cm, die in 1968 op 25 cm lengte werd uitgezet. U weet dus wat u te wachten staat. aan. Steeds meer hengelaars vinden de weg naar een warme kamer en bed van vrijdag avond tot zondagavond of maandagmorgen. Er komen gelukkig ook diverse campings, die 's winters openblijven. Het is een zaak van reclame en dienstverlening. Ook rond het Veerse meer kan nog heel wat meer gedaan worden aan deze bevordering van de winter visserij. De forel, die vorig jaar werd uitgezet, weegt al anderhalf tot twee kilo. Ze zijn 40 tot 50 cm lang. De kanjers van 1968 we gen al 8 tot 10 pond. De forel van 1970 is ook al een pond in de pan. Elders in dit nummer verteilen we iets van de import van slijkzagertjes, die ook op Noord-Beveland bij Hengelsport Markusse in Wissenkerke. in Bergen op Zoom bij Nol Jurgers op het Catharinaplein en andere adressen te koop zijn. Dit aas is geweldig al is ook de worm of mestpier prima. De slijkzagertjes zijn, mits niet te hard gewor pen wordt, geweldig aas. C. van Heugten. 21

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1971 | | pagina 21