We zijn nog onder elkander De Delta nader bekeken We zijn verheugd een nieuwe medewerker aan de Veerse Meer Gids bij de lezers te kunnen introduceren. Het is rustig geworden in ons Veersemeer- gebied In de Kerstvakantie was er weer een aardige bezetting. Daar bemerk je echter weinig van. Het is een groep van de ware liefhebbers. Ze minnen die rust en stilte rond het meer. Ze hebben oog voor het de tail en ,.zien" de jagende wolken en de weerspiegeling daarvan in het water van het meer. Gelukkig wordt de groep die deze rust weet te waarderen steeds groter. De grote groep van het hooggeëerd pu bliek zal nog even op zich laten wachten. De zwanen en de eenden hebben het rijk alleen. Ze worden met hun opgroeiende jongen niet meer getreiterd door jongens die met een bootje met aanhangmotor op hen invaren terwijl vader lachend aan de kant toekijkt. De terreinwerkers op de dagrecreatieter reinen kunnen het wat rustiger aan doen. Ze behoeven geen monnikenwerk meer te doen door iedere dag de massa's vuil die naast de papierbakken worden gesmeten op te ruimen. Er drijven geen lege blikjes meer op het water en een wat vroege of late motorboot- vaarder hoeft niet bang te zijn dat zijn schroef wordt geblokkeerd door achteloos ,,over de muur" geworpen plastic. De toiletten op de dagcampings zijn en blij ven schoon. Er zit geen viezigheid meer aan de wanden en er is geen verstopping tenge volge van er in gegooid verband. We hebben wat aan u verdiend, hoog geëerd publiek. Al mogen dan de bestuur- deren van vreemdelingenverkeer-organisaties wat ontevreden doen, in ons Veersemeer- gebied mopperen we niet. We hebben zo het een en ander aan u verdiend. We zijn niet in alles een goed gastheer geweest. Onze servi ce zal nog moeten worden opgevoerd, en we doen ons best om de prijzen in de hand te houden. We maken ons mi reeds klaar om u het komende seizoen in ons prachtige gebied te ontvangen. We ontvangen u als een zeer ge waardeerde gast. En dan nog even onder ons: de meesten onder u zijn, zoals we hebben ervaren, nette, vriendelijke, zindelijke mensen. Voor ons waren er echter toch nog tè veel die orde en netheid thuislieten. We weten het wel, voor een groot deel was het onnadenkendheid of zorgeloosheid. 'Maar wij zitten maar met die gebakken peren. We nodigen u uit. Van harte. Weest onze gast en doet alsof u thuis bent. O ja, en komt ook eens een weekend in het voorjaar. Het zal een openbaring voor u zijn. De schrijver van onderstaand artikel, id hoofdingenieur-directeur van de Rijks- rterstaat, werd op 16 april 1902 geboren; de beëindiging van zijn studie in 1924 -is hij aanvankelijk 7 jaar werkzaam in 't particuliere bedrijf. Zijn loopbaan 'bij 3 rijkswaterstaat begon in 1931 met de anleg van autowegen; in 1951 werd hij be last met de uitvoering van werken in de ge- tij-gebieden langs onze kust. Toen in 1953, als gevolg van de overstroming in het zuid westen van ons land een concentratie van krachten nodig was, nam hij een werkzaam aandeel in de bestrijding van de gevolgen van de stormramp. Bij de oprichting van de Delta-dienst werd ir. Dibbits belast met de voorbereiding van de grote afsluiting ten zuiden van het eiland Goeree en Overflakee; van hem kan terecht gezegd worden, dat hij aan de bakermat stond van het Delta- 1. Inleiding. De naam Delta voor het zuidwesten van Nederland is gaandeweg zó ingeburgerd, dat niemand er zich meer rekenschap van geeft, dat deze benaming in feite ten onrechte wordt gebruikt. In de geologie wordt onder scheid gemaakt tussen een „delta" en een „estuarium". Een delta is een vorm van een riviermond, die ontstaat wanneer een slibrijke rivier uitstroomt aan een kust waar geen of nage noeg geen getijstroming voor die kust zich voordoet; er wordt dan door het neerslaan de slib een driehoekig mondingsgebied in de zee gevormd. De Nijl-delta is daarvan een goed voorbeeld. De Griekse letter „delta" wordt met een driehoekig teken aan gegeven; daar ligt dus het verband tussen plan, waaraan hij twaalf jaar lang zijn beste krachten heeft gewijd. De eerste grote slui ting in het Deltagebied, die van het Veerse Gat werd in 1961 voltooid. Het was een goede gedachte om mevrouw Dibbits in 1968 te vragen het monument op de afsluitdijk van het Veerse Gat te onthullen. Ir. Dibbits was voorts nauw betrokken bij de sluiting van de Lauwerszee; dat werk werd in 1967 tot een goed einde gebracht. Na zijn pensionering vestigde ir. Dibbits zich te Veere. dit type riviermond en de naam die er aan wordt gegeven. Voor de Nederlandse kust treden wél getijstromingen op en het gevolg is dat er een zijdelingse spreiding van het sediment plaats vindt en niet de typische (driehoe kige) deltavorm ontstaat. Met spreekt in zo'n geval van een „estuarium". Hoe dit ook zij wij zullen in de volgende regels het ingeburgerde gebruik volgen en spreken van de „Delta". Deze Delta vormt een onderdeel van het mondingsgebied van een aantal Europese ri vieren, die uitstromen in het Noordzeebek- ken. Dat mondingsgebied draagt de naam „Nederland" en zijn bewoners hebben sinds rond 2000 jaar strijd gevoerd met de ele- 5

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1971 | | pagina 5