Grote sta caravan en dagboot. Toekomst van de Delta Moeder eend met jongen Nest van de wilde eend (pas aan de leg). komt. Enige jaren geleden had hier weken achtereen één exemplaar z'n tenten opge slagen. Het voorjaar daarop was er tot ieders verbazing wéér één, wellicht hetzelfde dier. De soort is broedvogel in het zuiden van ons werelddeel o.a. in Spanje. Maar laat ik ophouden anders vloeien er nog een paar pagina's uit m'n ballpoint en Doorbraak van de dagboot? Wie de kansen en gevolgen van de HISWA 1971 bekijkt, komt tot enkele markante conclusies. Er is geldschaarste, geld is trou wens gezien de hoge rente duur. En dat betekent, dat ook vele dure jongens met hoge inkomens iets voorzichtiger zijn met hun aankopen. Er zijn en worden minder dure jachten verkocht dan afgelopen jaren. Ook de tantièmes, die meestal voor ter mijnbetalingen op dure schepen worden ge bruikt zijn beslist wat minder. dat is ook de bedoeling niet. Ik hoop een volgend keer wat te schrijven over de in- sekten met name over de prachtige vlinders die hier nog bij duizenden!!!! voorkomen. U wist het natuurlijk allang: er valt heel wat en nog méér te beleven op en aan het Veerse meerI J. C. Wedts de Swart. Er zijn dit jaar wat grotere voorraden re creatieschepen op de werven. Alles wijst er op, dat er wat voorzichtiger gekocht gaat worden en dat vooral in de lagere prijs klassen, meer ruimte komt. Het percentage grote jachten wordt minder, het aantal bo ten dat door een middenklasse publiek wordt gekocht gaat steeds sneller stijgen. Wie een bereisde Roel als de heer Kim man, importeur van de Mercury buitenboord motoren spreekt, krijgt prompt een overtui gende toekomstvisie. Hij stelt, dat er de ko mende jaren een ware doorbraak gaat komen van de dagboten. Hij gelooft heilig in de toe komst van de run-abouts, de lichte kruiser tjes en andere scheepjes, die van een paar mille tot 15 of 20 mille lopen. De waterspor ter van de toekomst is geen man meer, zegt hij, voor wie de boot of het mooie schip een heiligdom is, dat hij vertroetelt. Hij wil domweg een paar uur per dag gezellig varen of vissen of beide. Hij wil wat dagtochten maken, kortere uitstapjes in het weekend en wat varen, uitwaaien en luieren. De meeste nieuwkomers denken er niet meer aan daar bij de bekrompen logies-ruimte van een boot te accepteren. Zij zien veel meer heil in een tweede huis, bij voorkeur wellicht een riante grote sta-caravan en een leuk scheepje vlak bij in een jachthaven. De caravan moet ver warmd zijn, zodat het seizoen verlengd kan worden, het bootje moet binnen enkele mi nuten vaarklaar liggen. Dat is de toekomst zegt de heer R. Kimman op zijn Ameri kaans georganiseerd import en service bedrijf in Zoeterwoude, dat op de groei naar de grote watersport-doorbraak in de naaste toekomst is gebouwd. Ook vissen met kleinere boten op ruw water. Dit geloof op de stijgende vraag naar dagboten, in combinatie met het tweede huis in welke vorm dan ook, wordt bij de heer Kimman gedekt door enkele andere fac toren. Hij stelt, dat ook de ontwikkeling van de Zeeuwse- en Zuid-Hollandse delta met een Veerse meer, binnenkort de Grevelingen en ook het afgesloten Hollands Diep en de ontwikkeling van de randmeren van het IJs- selmeer een rol gaat spelen. Er komen een aantal „oude" werkhavens van rijkswater staat vrij, die ideale jachthavens en visboot- havens kunnen worden. Overal rond het Veerse meer en het Grevelingen-bekken is nog ruimte. Dit wat ruwere ruime water vraagt ook flinke run-abouts, op dit ruime water krijgen ook wat snellere schepen meer kansen. Ook de hengelsport-mogelijkheden op een Veerse meer en Grevelingenbekken spelen een rol. De forel op het zoute delta water gaat duizenden bootvissers lokken, de snoekbaarsexplosie op het IJsselmeer belooft volop hengelsport, zeker met scheepjes, die tot windkracht 3 en 4 op dit ruimere water terecht kunnen. Naast motorboten, ook zeilers natuurlijk. Minder klassieke jachthavens? De heer Kimman heeft eigen ideeën over de aanleg van jachthavens. Waarom dure steigers en aanlegplaatsen van kostbaar ge heid hout? Hij ziet grote mogelijkheden in enorme opslagplaatsen waar de boten 4 hoog in rekken worden geplaatst en met speciale vorkheftrucks in en uit het water worden gehaald en opgeborgen. De opslag plaats voor de boten kan ook als winter- berging dienen. Wie gaat varen kan een uurtje tevoren al even opbellen met de vraag: „leg de boot maar vast in het water". Er zijn dus alleen wat vertrekstei- gertjes nodig. Vooral voor lichte bootjes van 70 tot 400 kilo is zo'n watersportbedrijf met „droge" jachthaven ideaal. Er liggen enorme kansen in de Zeeuwse- en Zuid-Hol landse delta. Ook de recreatieve ontwikke lingen zijn ermee gebaat, omdat de groei ende aantallen grote sta-caravans in de buurt van de jachthavens het seizoen verlengen. Duizenden gezinnen brengen hun vakanties en weekeinden dan door in Zeeland. De middenstand en het horecawezen hebben trou wens heel wat meer profijt van deze nieuwe generatie watersporters dan van de dure jachteigenaren, die met volle provisiekasten aankomen, en hoogstens aan de wal wat restaurantklandizie brengen. De voorspellin gen van de heer Kimman, die vele vrienden in de jachtbouw heeft, zijn een overweging waard. Hij heeft Amerika gezien, dat ons altijd 10 jaar voor was C. van Heugten. 15

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1971 | | pagina 15