Leren zeilen betekent een moordvakantie Rijkspolitie te water Het Veerse meer is een fantastisch vaar water. Steeds meer mensen vinden de weg er heen. Steeds meer zeilen verschijnen er op het meer. Steeds meer boten worden er gekocht. De insiders in de watersport verwachten dat er aan het eind van dit jaar in Neder land 100.000 pleziervaartuigen zullen zijn. Hieronder is een groot aantal zeilboten, vanaf het kleinste bootje met emmerzeil tot aan de zeegaande jachten. Zeilen is een machtige sport. Maar het moet worden geleerd. Aan het Veerse meer zijn twee zeilscholen gevestigd. Aan een er van. de oudste, zullen we u voorstellen. In 1959 reeds begon de heer Voorbach, als gediplomeerd zeilinstrukteur ANWB- KNWV, op 'het Brasemermeer een zeilschool. Al spoedig na de afsluiting zag hij de grote mogelijkheden van het Veerse meer en ves tigde zich in Wolphaartsdijk. De ..Eerste Zeeuwse Zeilschool" ging van start. Het is begrijpelijk dat de heer Voorbach in al die jaren een grote ervaring opdeed met het geven van zeillessen. Van jaar tot jaar groeide het aantal leerlingen. In 1969 b.v. werden er 1000 jongens en meisjes en dames en heren opgeleid voor de verklaring geschiktheid bemanningslid", verklaring gevorderd zeiler" of het zeildiplo- ma, welke opleiding gelijk is aan de eisen welke ANWB-KNWV stelt. ,,De Viking" zoals de zeilschool heet, is sedert enkele jaren ondergebracht in een modern gebouw aan de oever van het meer bij de jachthaven van Wolphaartsdijk, Het gebouw omvat onder meer acht slaap- zaaltjes met acht stapelbedden, toiletten, douches met warm en koud stromend water en er is een goede keuken. ,De Viking" heeft een zeilvloot van 16 boten, bestaande uit 16m2 en Fly Tours. De dagindeling van zo'n zeilcursus is als volgt: 8.30 uur ontbijt; van 9.15 tot 12.30 uur varen; 13.00 uur warm eten; van 14.15 tot 19.00 uur varen; daarna broodmaaltijd en tenslotte 20.00 tot 22.00 uur theorie. Bij de theorie wordt o.a. gebruik gemaakt van een instruktiefilm. Een interessante bijkomstigheid is, dat bij de opleiding is inbegrepen het leren waterskiën. Er worden jeugdcursussen gegeven voor jongelui tot 15 jaar, cursussen voor ouderen, een voorjaarscursus voor hen die zelf al een schip hebben en er is een serie van vier weekendcursussen waarvan u slechts 3 weekends betaalt. Wanneer u één van de cursussen wilt volgen is het zaak spoedig eens contakt met de directie van deze zeilschool op te nemen en uw wensen kenbaar te maken. De Eerste Zeeuwse Zeilschool De Viking" is gevestigd aan de Zandkreekweg 5 in Wolphaartsdijk. Het telefoonnummer is 01198 - 2 06. Denk er om dat het watersportseizoen dichter bij is dan u denkt! Het seizoen 1970 hebben we al even ach ter de rug en we zien het nieuwe water sportseizoen al dichterbij komen. Dezer dagen kregen we het verslag van de werkzaamheden van de rijkspolitie te water nog eens in handen. We zullen hier niet zeggen: „zorg dat je er bij komt", wel dat dachten we: „Gelukkig dat ze er zijn." Er is dat seizoen weer heel wat werk ver zet door die mannen in het blauw met de gouden uitmonstering. Niet alleen patrouilleerden zij met de oude vertrouwde RP 64 als een bekende verschijning op het Veerse meer. Er is een super-snelle boot dit seizoen in gebruik genomen, de RVB 113. Van het patrouilleren met deze boot is duidelijk een grote preventieve werking uit gegaan. Zo zag je niets en zo lag hij naast je. Op de meest onverwachte ogenblikken dook de „Zoef", zoals hij al gauw in de volksmond werd genoemd, naast je op. Heel wat gebruikers van het Veerse meer, werden om de een of andere reden op de vingers getikt. Dit gebeurde vaak met een waarschuwing of een aanwijzing hoe men het fout deed en hoe men het dan wel moest doen. Er werd 12 maal hulp verleend bij ge strande en/of omgeslagen schepen. Er werden enkele duizenden sportvissers gecontroleerd. Hiervan kregen er 20 een proces verbaal omdat ze niet in het bezit waren van de vereiste papieren. Aan bestuurders van snelle motorboten werden 30 waarschuwingen uitgedeeld, ter wijl tegen 21 van hen proces verbaal werd opgemaakt. Niet alleen pieziervaarders varen wel eens met een té hoge snelheid; ook 10 beroeps schippers werden bekeurd voor het overtre den van de maximum snelheid. En nu gaat het komende seizoen die ouwe trouwe RP 64, die jarenlang het Veerse meer bevaren heeft, zijn laatste patrouille varen. Er komt een splinternieuwe boot voor in de plaats met een motorvermogen van maar liefst 300 PK. Dit schip zal niet alleen mobilofoon en marifoon hebben, maar ook is er een radar- installatie aan boord. Hierdoor zal men ook des nachts, bij mist of slecht zicht goed kunnen patrouilleren. We zijn blij, dat deze aktieve groep van de rijkspolitie te water het komende sei zoen over twee moderne schepen voor de dienst op het Veerse meer zal beschikken. 20

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1971 | | pagina 20