Verdere inrichting van het Veerse meer Uw woning aan het Veerse meer (Zie foto achterpagina) hebben gebroed op de reservaten er al 24 aanwezig waren voor 1961. Van deze 24 soorten zijn er 4 verdwe nen na de afsluiting. Als belangrijkste verlies geldt de grote stern. Er bestaat een moge lijkheid dat de drie andere soorten, winter taling, zomertaling en waterral zullen te rugkeren. Van de wintertaling wordt dat zelfs bewezen geacht. Van de 10 nieuwe soorten zullen er 8 wel blijven. De kleine plevier was geen blijvertje, de overigen: pa trijs, fazant, waterhoen, meerkoet, bontbek- plevier, grutto, stormmeeuw en kneu hebben in het milieu een redelijke overlevingskans. Van belang voor het Veerse meer is ver der niet alleen welke vogels zijn verdwenen en welke er bijgekomen zijn, maar ook hoe het met hun aantallen staat. Zo is de kluut in aantal enorm toegenomen en nu een van de meest in het oog springende vogels ge worden. Ook de dwergstern heeft een ver heugende uitbreiding te zien gegeven. Het zelfde geldt voor de kievit en de strand- plevier. Daarentegen is de visdieif in aan- Buitendijks, in het gemeentelijk bunga lowpark te Kortgene, direct aan de oever van het Veerse meer, staan een 19-tal bungalows, gebouwd door het Aannemings bedrijf F. van Welzenes te Spijkenisse. Het zijn niet alleen bungalows die geschikt zijn als vakantieverblijf of als tweede woning, maar zeer zeker ook als permanente wo ning. Deze woningen zijn gebouwd naar ont werp van het Architectenbureau E. F. Groos- man te Rotterdam en bevatten o.a. een grote woon-eetkamer, kitchenette, 3 slaapkamers, hal, berging, douche, w.c. enz. Ze zijn alle zodanig gesitueerd, dat het terras van de woonkamers steeds op het zuiden gericht is. Voor deze bijzonder goede woningen werd op vrijdag 13 september 1968 de eerste paal geslagen Na een bouwtijd van een klein jaar- Het ombouwen van een flinke zeearm naar een binnenmeer, geschikt voor allerlei vor men van recreatie, vraagt heel wat aan passing swerken. We zijn er niet alleen met het inrichten van jachthavens en het bouwen van HORE- CA-bedrijven. De leefbaarheid moet worden vergroot door op verschillende plaatsen beschutting te geven o.a. door verschillende boscomplexen. Zo kwam aan de Noord-Bevelandse wal tal afgenomen Ook deze gegevens zijn van belang voor een goede beoordeling van de nieuwe situatie. Gezien de sterke aantals fluctuaties is een stabiel eindstadium dan ook voor de meeste soorten nog niet be reikt. Uit het voorafgaande, wat eigenlijk al leen maar betrekking heeft op een deel van de broedvogels in een deel van het Veerse meer, kan wel afgeleid worden dat het Veerse meer één van de belangrijkste open lucht laboratoria in Nederland is. De hier vastgestelde waarnemingen en opgedane ervaringen zullen van het grootst mogelijke belang zijn voor het Deltagebied, speciaal waar het de nieuwe binnenwateren betreft. Met deze gegevens zal het mogelijk zijn de nieuwe" gebieden op harmonische wijze te kunnen inrichten. Drs. J. G. Sennef. Natuurwetenschappelijk medewerker Stichting De Beer". tje waren de woningen gereed, en een aan tal personen hebben inmiddels hier hun wens in vervulling zien gaan: een tweede woning, onmiddellijk aan het water gelegen. Voor verdere geïnteresseerden zij hier ver meld, dat aan de Vrijheidslaan no. 6 in ge noemd bungalow park een compleet inge richte modelwoning te bezichtigen is. Men belle hiervoor 01880-30 00 of schrijve naar Molendijk 2 te Spijkenisse. Een afspraak is dan snel gemaakt. Amper tweehonderd meter van deze wo ningen klotst het water van het Veerse meer, dat rijk is aan forel, haring, harders, paling, enz. Niet veel meters verder ligt één van Euro pa's grootste en modernste jachthavens 't Is maar, dat u het weet. een groot stuk oeverterrein buitendijks be schikbaar. De Schotsman is 220 hectaren groot. Het grootste gedeelte van deze voor malige zandplaat is bestemd voor de oever- en landrecreatie en is voor het publiek vrij toegankelijk. Hier zijn in 1964 en 1965 twee boscom plexen van tesamen 150 hectaren inge plant. Het is het grootste bos van Zeeland. Tussen dit bos en het oude land ligt nog een fraai dichtbegroeid duingebiedje. Over enige tijd, als het bos een zekere was dom heeft bereikt, zullen deze bossen voor fietsers en wandelaars toegankelijk worden gemaakt en zullen er open plekken in worden gehakt voor speelweiden en picknickplaat sen. Het niet beboste gedeelte is van een grasmat voorzien. Op het ogenblik kan men er met de auto alleen komen van de zijde van de Kamper- landse jachthaven langs de weg over de Ruiterplaat. Het gebied zal zeker in trek komen, zowel bij degenen die het zoeken aan het Veerse meer, als bij bezoekers van het Noordzee strand. De ontsluiting van de Schotsman zal ge leidelijk moeten gebeuren. De Deltadienst van rijkswaterstaat, welke zulk een belangrijke rol vervult bij de aan- passingswerken, heeft voor deze ontsluiting de plannen gereed. De verkeersontwikkelïng in de omgeving houdt nl. nauw verband met die ontsluiting. In 1978 zal de Oosterschelde zijn afgeslo ten. De eerste fase is afgestemd op die af sluiting. De „dammenweg" zal dan worden doorgetrokken van Schouwen naar Walche ren, waarbij het noordelijk deel van de Schotsman moet worden doorsneden. Paral lelwegen, de aansluiting van de provinciale weg en andere Noord-Bevelandse wegen, geven dan in een brede zone een ander aanzien aan de Schotsman en zij zullen deze verder ontsluiten. Van Kamperland via de Ruiterplaat zal er over de Schotsman langs de voormalige zee dijk, evenwijdig daarmee, een doorgaande weg worden aangelegd naar de zuidelijke parallelweg van de ..dammenweg" en mid dels een onderdoorgang later ook naar de nu al bestaande noordelijke parallelweg. Van deze weg wordt het eerste gedeelte tussen de „dammenweg" en de Ruiterplaat uitgevoerd. Op de grens van de Ruiterplaat komt een dwarsweg die aansluiting geeft op de al op de Ruiterplaat bestaande weg. Ook geeft de ze weg toegang tot het 25 ha recreatiepro ject en leidt als slag naar de meeroever. De langs de voormalige zeedijk van de Onrustpolder lopende weg zal ïn de eerste fase worden aangesloten of de provinciale weg. De oever van de Schotsman zal worden ontsloten door middei van „slagen", vanaf de doorgaande weg naar het meer. Dat zal dan waarschijnlijk een gespreid gebruik van de oever bevorderen. Eerst zal een slag worden aangelegd, dat via het grote boscomplex leidt naar een gedeelte waar een ondiepe vooroever is. Aan het einde van het grote boscomplex zal een voorlopig parkeerterrein voor ongeveer 1000 auto's worden aangelegd. Men schat dat daarmede de helft van He toekomstige behoefte gedekt wordt. De prognose is nl. dat omstreeks 1980 reke ning moet worden gehouden met ongeveer 9000 tegelijk aanwezige bezoekers. Ook op het eind van de dwarsweg op de grens van de Ruiterplaat zal een parkeer terrein komen. Het is de bedoeling dat hier een trailerbootje&heiüng komt. Het parkeer terrein hier zal een capaciteit hebben van ongeveer 100 auto's. Het voor bovengenoemde werken beno digde zand zal worden gezogen uit de ondiepte ten zuiden van de Veersedam. De ze ondiepte staat in het basisplan 1967 van „Het Veerse Meer" genoemd om, ter verbetering van de bevaarbaarheid te worden weggehaald. Voor dit werk zal echter nog maar een gedeelte van het zand van de grote ondiepte nodig zijn. (Gedeeltelijk overgenomen uit „Deltawerken" no. 53.) 22

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1971 | | pagina 22