Op 21 april a.s. is het tien jaar geleden dat het Veerse Gat definitief afgesloten werd. Het was een feestelijke gebeurtenis waarvan door de bekende cineast Bert Haan stra een uitstekende film werd gemaakt. De eerste hoofddam in de rij van Deltadammen was gelegd, het eerste Deltameer was ontstaan. Hiermede ontstond ook een pionierge- bied in de delta. Dit eerste deltameer moest omgevormd worden van een estuarium in een recreatiegebied waar het goed toe ven zou zijn en waar vele recreatiemogelijk heden moesten worden geschapen. Tweeduizend hectaren grond bleven droog, nu de vloed niet meer de voet van de zee dijken likte. Maar op deze schorren groeide slechts hier en daar wat zeekraal, lamsoor en enkele zoutwaterplantjes. Tweeduizend hectraren water kwamen tot rust nu eb en vloed niet meer twee maal per etmaal de enorme watermassa's door Veerse gat en Zandkreok perste. Enkele zandplaten bleven boven water, kaal en verstuivend nu ze niet meer werden ondergedompeld in de vloedstroom. Hier waren de bouwstenen voor alle vor men van watersport: hier kon de oeverre creatie aan haar trekken komen. Dit alles echter alleen als er voor die verschillende behoeften een behoorlijke accommodatie zou worden opgebouwd. En dat is gebeurd. Nu, na tien jaren is het goed om eens te bekijken wat er te inventa riseren valt. Er zijn vele jachthavens gebouwd, waar van er zijn met de meest moderne outillage. Behalve de bestaande zandplaten die een prachtige begroeiing kregen werden er nieu we kunstmatige eilanden opgespoten om verpozing te kunnen bieden aan de water sporter. Een bebakening voor de pleziervaart volgde. leder jaar worden er enkele tienduizenden forellen in het meer gepoot. Deze snelgroei ende sportvis maakt, met de in het meer voorkomende paling en enkele miljoenen ha ringen, het Veerse meer tot een hengelsport- dorado. Aan de oevers is het al goed relaxen. On danks de aanvankelijk zoute bodem zijn de honderden hectaren ingeplante bossen al opgegroeid tot een plezierige beschutting. Strandjes en dagrecreatieterreinen van formaat trekken ieder jaar meer bezoekers. Het meest ideale recreatiepakket vindt u thans aan het Veerse meer: Oever, water en bos. Twee gebieden bleven ongerept. De Mid delplaten en de punt van de Goudplaat, zijn als natuurgebieden gereserveerd voor de rijke flora en fauna van het Veerse meer. Op de Middelplaten broeden in het voor jaar duizenden watervogels. In de winter grazen er duizenden ganzen, die op vele plaatsen verdreven worden maar hier nog hun winters tehuis met een welvoorziene dis vinden. Ook op de Goudplaat kan men tijdens de broedtijd veel soorten vogels vinden. Hier onder is een kolonie dwergsterns, een in Nederland zeldzaam voorkomende vogel. Op de HISWA zullen straks veel boten worden gekocht. Maar in de droge sektor kunt u zich ook een tent aanschaffen. Wilt u een plaats voor die boot? We hebben nog ligplaatsen in de jachthavens voor u. Zoekt u een plekje voor uw tent? We hebben nog plaats voor u. En waarom laat u het bij die ene zomer vakantie? Spoel ook uw longen eens schoon in een weekend in voor- of najaar onder onze prachtige Zeeuwse luchten. U komt er op te rug. 5

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1971 | | pagina 5