Vanaf medio juni komt echter in het al gemeen weer leven in de brouwerij. Argus- Hoogtepunt Hèt hoogtepunt voor de in sekt en ligt echter tussen eind juni en half september. Dan komen de tweede, derde en soms nog wel de vierde generatie van verscheidene soorten aan bod, aangevuld met bij gun stig weer - een nieuwe golf van o.a. vlin ders uit het hete zuiden. Tengevolge van het in genoemde periode grondwaterstand is de zulte op het meer zandige gedeelte nooit hoger kunnen op groeien dan 5 a 25 cm. hoogte. Tienduizenden vlinders. De vlinders die ik b.v. op 13 september 1969 telde waren onverwacht talrijk. Ik heb hier steeds gedeelten van 400 m2 uitgestapt en daarna snel de kleine vosjes (zie foto) geteld. Dat ging in een tempo van „2, 4, 6, 8, 10, 12", eriz., enz. zo vlug als u 't hier kunt lezen en in een mum van tijd had ik er Kleine vos den de overhand, met koude noordelijke win den worden de „IJsheiligen" over West- Europa geblazen. Deze beruchte periode werkt vanzelfsprekend ook op de insekten sterk in. Ook al herstelt in de meeste gevallen het weer zich na de twintigste mei, toch blijft het dan still. Het zijn wat de vlinders betreft in hoofdzaak de „witjes" die worden waargenomen. Het „stille" tijdvak kan, naar gelang de temperatuur en de neerslag, tot diep in juni voortduren. Dit komt omdat de vroege vlinders en vele andere insektensoorten óf vlinder, distelvlinder, atalanta, oranje en bruin zandoogje, blauwtjes en de eerste gamma-uilen evenals de diisteiMinder uit Afrika en Zuid-Europa afkomstig komen nu hun deel van de honingpot opeisen. En aangezien er gelukkig in genoemd terrein bij de jachthaven niet gespoten wordt zijn er bijzonder veel planten en is er dus veel voedsel voor de dieren, gestorven zijn óf een kolonie aan het stich ten zijn. De nieuwe generatie is nog niet geboren terwijl trekkers uit Zuid-Europa en Noord-Afnika nog op zich laten wachten. Klein gesterd witje 4 «r1 Atalanta Dagpaauwoog warmer worden van het zeewater, stijgt in het Deltagebied dat (nog) aan alle kan ten er door omgeven is -de gemiddel de temperatuur nog voortdurend hoewel de zon dan al een behoorlijk eind over haar zomerpunt heen is. Het Noordzeewater ver traagt zoals bekend is de seizoenen heel sterk. Goed: terug naar d'e insekten. Bijen, hom mels, wespen, sprinkhanen, zweefvliegen en wat al niet al zoemen af en aan. De „bloemiborder" langs en onder aan de dijk tussen Veere en het dorp Vrouwenpol der is nu op z'n fraaist. Kleine theunisbloem. kamille, jacobskruiskruid, knoopkruid, heel- blaadje, canade-se fijn-straal, wilgenroos, ge le rolklaver en de rode aardbeiklaver, -wil- d-epeen, klein kaasjeskruid, smalle weegbree, enz., enz. verluchtigd met tal van sierlijke grassen, maken hier een „openlucht veld- bouquet" van, dat onbeschrijfelijk mooi is en waarnaar zoals gezegd de insecten af- en aanvliegen om zich (en hun familie, zoals wespen en bijen doen) te verzadigen met de zoete honing. Eind augustus openen, vanaf de dijk tot aan de waterlijn, de talrijke zulte, bekend als „lamsoor" en beter nog al-s „zee-aster" hun paarse bloemblaadjes. Langs de kreek die het beschre-ven gebied diagonaal door snijdt staat de zeeaster o.a. 1 a 1,5 meter hoog, doch vermoedelijk als gevolg van de 100 genoteerd. Die bleken er gemiddeld per 400 m2 aanwezig te zijn, zowel om 10.30 uur als om 12.30 uur toen ik een tweede inven tarisatie maakte. Op de lange zulte telde ik gemiddeld per zelfde oppervlakte- grootte 30 kleine vosvlinders. Er waren hier over 't hele buitendijks terreintje minstens enige duizenden grof geschat ca. 3000 exemplaren klein vosjes! Onvoorstelbaar veel! Bovendien verbleven er enkele hon derden „witjes", vele, vele duizenden gam ma-uilen het krioelde ervan en zeker enkele tienduizenden bijen, wespen en zweef vliegen. Dat er zo ontzettend veel gamma uiltjes waren midden op de dag, lijkt op 't eerste gezicht opmerkelijk, doch het is mij in de loop der jaren duidelijk geworden dat deze soort, die in de volksmond ook wel „pistooltje" genoemd wordt, zich vanaf eind augustus tot eind oktober ook graag over dag laat zien, om dan met snelle trillende vleugelslag, boven de bloemen te „bidden" om er aldus met hun roltong het voedsel er uit te zuigen. Overigens: commentaar overbodig hoe in tens hier genoten werd, zowel door de die ren als door ondergetekendeop zo maar een dag als alle ander dagenaan de oever van het Veerse meerI J. C. Wed-ts de Swart. Foto's van de schrijver. 20

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1971 | | pagina 20