p A N R RANDIN IZ |z z |z z Deltadijken met dammenwegen en brug gen hebben de laatste jaren Zeeland uit een isolement verlost. Een ontsluiting die „in de rest van Nederland" nog maar nauwelijks bekend is, maar die in de provincie zelf zeer tot de bevolking spreekt. De vérgaande plannen voor industriali satie en de problemen van verontreiniging van lucht, bodem en water zijn ook in ons goede gewest regelmatig voorpaginanieuws. Terecht! In deze wereld vo! vooruitgang willen wij in Zeeland ons graantje meepikken uit de trog vol mogelijkheden die deze voor uitgang ons economisch biedt. Wij willen ons ook hier een goede bestaanszekerheid bouwen, waarbij mede ten gevolge van ver ontrusting in de gehele wereld over de voortgaande verpesting van ons milieu, de leefbaarheid in onze provincie gegarandeerd blijft. Verontrust door de vervuiling die overal proefbaar en zichtbaar wordt, wil iedereen meespreken over zaken die bioloog, che micus en ecoloog hoofdpijn bezorgen. Ongenuanceerd denken blijkt steeds weer opnieuw o.a. uit ingezonden stukken waar in de schrijver eens haarfijn zaken, die we reldproblemen zijn, uit de doeken doet. Met voorbijgaan aan het feit, dat het de door ons gekozen bestuurderen zijn die uiteraard het beste in staat zijn de ge hele problematiek te zien, waavan voor de outsider maar een gedeelte zichtbaar is. Het is „in" geworden om over zaken waarmede je het niet eens bent lekker te gaan schelden. Een groot landbouwdes kundige wordt voor de grootste roverhoofd man van Europa uitgekreten. Je spreekt van een „staat in de staat" als je twijfelt aan het gezonde verstand van de „bramtrust" achter het Deltaplan. Als je het niet eens bent met Oosterschelde-openhouders, omdat je nu eenmaal vertrouwen hebt in de eerlijk heid en vakmanschap van de betrokken waterstaatsingenieurs, loop je kans dat je ramen worden dichtgeplakt. Natuurlijk maken wij ons zorgen over de problematiek van de milieuvervuiling ook in onze omgeving, de afsluiting van de Ooster- schelde daarbij inbegrepen. Maar wij wil len vertrouwen hebben in onze volksver tegenwoordiging èn in de dienst aan wie door deze, door ons gekozen bestuurderen de opdracht is verstrekt een deltaplan te ontwerpen en uit te voeren. Ook vertrouwen in ons provinciaal be stuur waarvan, vooral de laatste tijd, toch wel duidelijk blijkt dat oprechtheid en open heid voorop staat. We zitten in deze tijd in de branding van grote problemen. Die in onze naaste omge ving spreken ons het meest aan. De pro blematiek met betrekking tot de indus- tnialisatie, de 'middenstand, het boerenbe drijf en het vreemdelingenverkeer zijn za ken waarmede we manipuleren, maar waar van we nog niet weten hoe en waar precies hun plaats is en wat het oorzakelijk gevolg van deze plaats zal zijn. We zitten nog midden in de branding van deze problematiek. Er komt natuurlijk een tijd dat wij een juist evenwicht hebben ge vonden. Waarschijnlijk ten koste van offers. Maar een zekere evenwichtigheid wordt de Zeeuw niet ten onrechte toegeschreven. We hebben in Zeeland vele waarden. We moeten natuurlijk er voor waken, dat onze Zeeuwse luchten en de recreatiegebieden in dit deel van zuid-west Nederland waardevolle plus punten blijven voor inwoner en toerist. In de branding zittend, zien we nog niet allen de te bereiken kust. Maar we hebben hier vaker in de branding gezeten en met vereende krachten zijn we er steeds uitge komen. Ook nu twijfelen we niet aan het devies in ons Zeeuwse wapen: „IK WORSTEL EN ONTZWEM". 5

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1971 | | pagina 5