Milieuverarming. De stichting recreatie is zeer bezorgd over de snelle vermindering van het areaal aan boomgaarden in ons land. Omdat in vele delen van ons land de boomgaarden een belangrijk en karakteris tiek onderdeel van het landschap vormen en ze ook onmisbaar zijn uit het oogpunt van een aantrekkelijke recreatiemogelijkheid, heeft de stichting zich tot de minister van landbouw en visserij gewend. Gevraagd wordt bij de stichting beheer landbouw gronden de nodige stappen te ondernemen opdat de bij deze stichting in beheer zijnde boomgaarden niet worden gerooid voordat een regeling in het leven is geroepen waar door het mogelijk zal worden landschappe lijk waardevolle boomgaarden te sparen. Het op de bres staan tegen deze zo spre kende verarming van het milieu heeft onze bijzonder instemming. Vliegveld Midden Zeeland. We waren vorig jaar in Zeeland wel blij met de opening van een nieuwe lucht lijn tussen Amsterdam en Lille met een stop Arnemuiden. Het rammelt echter allemaal nog wat. Als je, na de nodige moeite te hebben gedaan, er in geslaagd bent om te v/eten wanneer je vanaf dit vliegveld kunt vertrekken, is er nog het probleem om er te komen. Iemand die met eigen auto gaat zal het moeite kosten de weg naar het vlieg veld te vinden. Er zal, zo dachten wij, door de exploi tanten van de luchtlijn nog wel het een en ander aan publicity moeten worden gedaan. Nu is het zo, dat we op Schiphol van het kastje naar de muur werden gestuurd bij onze pogingen iets te weten te komen over een luchtverbinding met Zeeland. Eiland „De Omloop" Het eiland ,,De Omloop", bij de land- bouwhaven ,,De Piet" is bij de watersporters erg in trek. Er is dan ook wel een bijzonder gunstige liggelegenheid. Op enkele plaatsen van de oever vindt nog al wat afkalving plaats. Deze winter heeft het recreatieschap ,,Het Veerse Meer" o.a. door een puinbe- storting deze oever meer beveiligd. De afkalving wordt niet alleen veroor zaakt door windgolven, maar ook door de rond het eiland varende motorboten. We wil len de schippers van deze boten verzoeken met een zeer matige snelheid het water rond het eiland te bevaren. Toeristenbelasting. De gemeenteraad van Veere heeft besloten een toeristenbelasting in te voeren. Ook de gemeenteraad van Domburg heeft, na enig geharrewar een dergelijke verordening vast gesteld. Dit zijn dan de twee „koplopers" in Zee land. We zijn helemaal niet gelukkig met deze race naar het „Kurtax-kwartje". Dit is niet omdat wij de ogen sluiten voor de problematiek van de zgn. toeristen gemeenten. Het is een vaststaand feit, dat vooral de veel kleinere gemeenten genood zaakt zijn allerlei voorzieningen te treffen ten behoeve van de vakantieganger en niet voor de inwoner van de betrokken gemeente. Retributies heffen van parkeerterreinen e.d., zijn vaak, ook al in verband met de hoge inningskosten, niet uitvoerbaar. Op het ge meentelijk huishoudboekje ontbreekt het be drag aan de inkomstenkant. Alleen een deel van de middenstand vaart er wel bij. Omdat het rijk verstek laat gaan om door middel van een verfijningsregeling de toeristengemeenten bij te springen, zullen vele gemeenten de door een wetswijziging van 24 december 1970 geboden gelegenheid aangrijpen om een integrale toeristenbe lasting in te voeren. In Zeeland zijn het Veere en Domburg die hierbij voorop lopen. We zijn om vele re denen helemaal niet gelukkig met dit toe ristenkwartje. Inningskosten en controlekos- ten zullen naar verhouding hoog zijn. De druk komt onrechtvaardig zwaar te liggen op de te „vangen" toeristen. Dat zijn de hotel gasten, zij die gemeubileerd huren of op kampeerterreinen verblijven. De massa die dagrecreatie bedrijft en een druk gebruik maakt van al lel ei voorzieningen, betaalt niet. Een onrechtvaardige zaak, juist ook omdat dit dagtoerisme in Zeeland in de komende jaren sterk zal uitbreiden. Met deze bezwaren op te sommen hebben we wel duidelijk gemaakt, dat we niet jui chen over deze heffing. We hebben echter begrip voor de moeilijkheden van de be- stuurderen. Geen begrip kunnen we opbrengen voor de snelheid waarmede de verordeningen er als het ware zijn doorgejaagd. Indien de goedkeuring van „Den Haag" verkregen wordt, zal met het innen van deze belasting nog dit seizoen kunnen worden be gonnen. We vinden dit een onrechtvaardige zaak. Bij de verhuur voor dit seizoen van de vakantie-accommodatie is geen rekening gehouden met de kostenverhogende werking van het „Kurtaxkwartje". Met onze zeer kwetsbare plaats op de vakantiemarkt, is het psychologisch onjuist om de vakantiegan ger bij zijn aankomst te confronteren met deze kostenverhoging. Is het voor de „amb tenaar" zo moeilijk om begrip te hebben voor deze problematiek van de „zakenman"? We kunnen het niet anders dan een verre van gelukkig besluit van deze door ons ge noemde raadsleden noemen en we hopen van harte, dat aan „Den Haag" ter goedkeuring toegezonden verordening daar door de grote drukte in een der bureaux blijft liggen tot na het seizoen 1971 Ten slotte is het ons niet duidelijk waar om een toeristenbelasting niet een bestem mingsbelasting kan zijn. Burgemeester en wethouders van Veere zeggen nl. in hun be geleidingsbrief, dat de toeristenbelasting geen zgn. bestemmingsbelasting is maar dat de opbrengst ervan behoort tot de al gemene middelen. Wij willen hierbij opmerken dat het, los van de boekingswijze in de gemeente-admi nistratie, duidelijk moet zijn dat dit geld opgebracht door de toerist, gebruikt wordt ten behoeve van de toerist. Watersportvereniging Wolphaartsdijk 1961 - 1971. In ,De Vaan' van de WSVW vinden we het verhaal van de geboorte en de groei van de watersportvereniging „Wolphaartsdijk". Nog vóór de afsluiting, nl. op 13 maart 1961 werd deze vereniging opgericht. Reeds op deze eerste vergadering gaven zich 33 leden op, welk aantal nog datzelfde jaar werd verdubbeld. Thans telt de ver eniging bijna 500 leden. In het clubblad wordt lof toegezwaaid aan de heer J. P. J. Ruisaard, die reeds tien jaar penningmeester is. Ook de heren Birk- hoff en Van Eerten zijn al tien jaar lid van de vereniging. We feliciteren de WSVW van harte met dit jubileum en spreken de hoop uit, dat er nog veel aktiviteit op het gebied van de recreatie te water van haar mag uitgaan. Het werkeiland Noordland. In de monding van de Oosterschelde zijn reeds twee werkeilanden gebouwd. Het eerste, Roggeplaat, kwam in het voorjaar 1970 gereed. Het tweede, Neeltje Jans, is juist klaar gekomen. En nu zal op korte termijn begonnen worden met het derde en laatste werkeiland. Dit eiland Noordland wordt genoemd naar de plaat in de om geving. Men denkt in 1972 het damvak tussen dit nieuwe eiland en de Neeltje Jans gereed te hebben. De Sophiahaven in de gemeente Wissen- kerke op Noord-Beveland zal een belangrijke rol gaan vervullen o.a. in de aanvoer van enorme hoeveelheden mijnsteen. Uit: „Deltawerken" no. 55. Mijdt de piek. Ook dit jaar vestigt de stichting recreatie er met klem de aandacht op, dat het ver standig is, als men niet gebonden is aan schoolvakanties of collectieve bedrijfsva- kanties, om vóór 26 juni of na 8 augustus met vakantie te gaan. Dit jaar wordt de grootste drukte na 1 juli verwacht, wanneer in Nederland de la gere scholen met vakantie zijn, in het Duitse Ruhrgebied de vakanties beginnen en om streeks 10 juli de bouw- en nevenbedrijven in heel ons land sluiten. Levensgevaarlijk! Het komt volgens de rapporten van de rijkspolitie te water nog al eens voor. dat 6

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1971 | | pagina 6