men des nachts in een vaarwater met zijn pleziervaartuig voor anker gaat zonder de voorgeschreven verlichting te voeren. Ook op het Veerse meer komt het nu en dan voor, dat een in de vaargeul voor de be roepsvaart of aan de rand daarvan gemeerd jacht zonder de voorgeschreven verlichting een beroepsschipper de schrik van zijn leven bezorgt. Laat men toch bedenken, dat het voor anker gaan in de vaargeul op zich zelf al gevaarlijk is, maar dat men met zijn en andermans leven speelt als men geen anker licht voert. U moet, als u gedurende de avond of de nacht in een vaarwater hebt gemeerd, respectievelijk voor anker bent gegaan, een helder naar alle kanten schij nend wit licht voeren. Dit moet op een af stand van minstens 1800 meter zichtbaar zijn. Strand bij Vrouwenpolder. Reeds jarenlang is de afkalving van de oever bij Vrouwenpolder een probleem waar voor een oplossing door allerlei faktoren ver hinderd werd. Thans is door de Nederlandse Heide maatschappij in overleg met de gemeente Veere, het waterschap Walcheren, Rijkswa terstaat deltadienst, Staatsbosbeheer en de consulent van het ministerie van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk en het re creatieschap een plan gemaakt, dat het fiat heeft van alle betrokkenen. In dit plan worden de achterliggende dui nen zoveel mogelijk gespaard. Er zal een oeverbescherming komen en een pad van on geveer 3 m breed langs de waterkant. Dit pad zal beginnen bij de voetgangerstunnel onder de Veersedam en aansluiting geven op het wandelpad, dat is geprojecteerd vanaf de zee naar Veere. Verder zullen er zwemplaatsen worden ge markeerd door grintdammen, terwijl er ten behoeve van de watersport, welke dit ge deelte veel als liggelegenheid gebruikt, stei gers zijn geprojecteerd. Aan een oplossing voor de financiering van dit project wordt de laatste hand gelegd, zodat men mag hopen, dat binnen korte tijd met het werk kan worden begonnen. Veilig varen in Zeeland. Door de centrale raad voor de recreatie in Zeeland wordt dezer dagen een folder uitgegeven met richtlijnen voor waterspor ters en sportvissers op de Zeeuwse wateren. Deze folder bevat duidelijk een aantal raad gevingen voor hen die op getijwateren wil len varen Zeer nadrukkelijk wordt hierbij gewezen en de klemtoon gelegd cp de gevaren die er schuilen bij het bevaren van de Wester- schelde. Voor het Veerse meer is, zoals elders in dit nummer wordt vermeld, een aparte folder uitgegeven, omdat dit meer niet die pro blemen kent die bij het bevaren van open zeearmen optreden. Milieupatrïciërs. Drs. J. P. Doets van het ministerie van CRM komt in het tijdschrift Trefpunt van genoemd ministerie nog eens terug op het Europese natuurbeschermingsjaar N-70. Een opinie-onderzoek van het ministerie heeft aangetoond, dat er bij het publiek een tamelijk grote kennis van natuurbe scherming en milieuhygiëne bestaat. Men is ook bereid hieraan in de komende jaren een hoge prioriteit te geven. Een duidelijke verandering in ons denken en handelen ten aanzien van dit leefklimaat moet krachtig worden nagestreefd, waarbij het ministerie van CRM steeds meer een hierop afgestemd natuurbeschermings - opvoedingsprogramma zal richten. Overal op de wereld, zegt de heer Doets, treden milieubedervende ontwikkelingen en verstoringen van het natuurlijk evenwicht op. Steeds kleiner wordt de groep die niet geconfronteerd wordt met de gevolgen van het milieubederf en de natuuraantasting. Deze groep gelukkigen worden door hem de mjlieupatriciërs genoemd. Nóg wonen er in Zeeland velen van deze groep. „Het Veerse Meer" op de HISWA. Evenals vorig jaar is het recreatie schap „Het Veerse Meer" vertegenwoordigd geweest met een informatiestand op de HISWA, de grote internationale watersport en kampeertentoonstelling. Deze tentoonstelling is dit jaar door ruim 225.000 mensen uit binnen- en buitenland bezocht. Duizenden van deze bezoekers hebben de bijzonder fraai ingerichte stand van „Het Veerse Meer" bezocht. Terwijl in de eerste jaren een grote onbe kendheid met het Veersemeer-gebied bleek, is op deze tentoonstelling een stijgende lijn met de bekendheid van het gebied gebleken. De radio- en TV-uitzendingen van de laatste tijd zijn hieraan zeker niet vreemd. Evenals vorige jaren moet de conclusie worden getrokken, dat in het kader van het vreemdelingenverkeer de voorlichting nog zeer onvolledig is. Het aantal gerichte verzoeken om infor matie over sportvissen, kampeerterreinen, jachthavens, gemeubileerde verhuur of te koop zijnde zomerwoningen was zeer groot. Reeds direct na de tentoonstelling bleek, dat verschillende rond het meer gevestigde bedrijven respons gekregen hadden van be zoekers. De op de stand verkrijgbare Veerse Meer Gids vond gretig aftrek. De uitvoerige infor matie over het gehele Veersemeer-gebied werd zeer gewaardeerd. Uit verschillende reakties bleek, dat velen zich voornemen één van de in de Veerse Meer Gids gepubliceerde feestmenu's te gaan proeven. Jachthavens en visboten in Zeeland. De provinciale raad voor de recreatie in Zeeland heeft een inventarisatie gemaakt van de jachthavens en visboothavens in Zee land. Het -is een overzicht van de ontwikke ling tussen 1960 en 1970. In deze brochure wordt gememoreerd hoe het aantal jachthavens in Zeeland de laatste tien jaren sterk is toegenomen. In 1960 wa ren er in geheel Zeeland voor de watersport 330 ligplaatsen. In 1970 waren dit er al 3565. Bijna de helft hiervan is gesitueerd aan het Veerse meer. B. M. van Griethuyse, directeur. Op het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk zijn de tot voor kort afzonderlijk werkende afdelingen openlucht recreatie en natuur- en landschapbescher ming samengebracht in één directie. Als di recteur van deze samengevoegde sektoren is benoemd de heer B. M. van Griethuyse, voordien hoofd van de afdeling openlucht recreatie.Wij feliciteren de heer Van Griet huyse met deze benoeming waardoor hij naast zijn aktiviteiten als stimulator en or ganisator van de openluchtrecreatie nu ook coördiantor van twee zulke belangrijke af delingen is geworden. Bungalowbouw in Arnemuiden. In het recreatieproject „Oranjeplaat" in Arnemuiden is men bezig met het bouwrijp maken van het terrein waarop binnen korte tijd een aantal zomerbungalows rond een kreek kunnen worden gebouwd. De kreek die tot voor kort te ondiep was om te kunnen bevaren, is thans op diepte gebracht. Het wordt straks dus mogelijk voor de bewoners aan deze kreek om hun bootje bij de achterdeur te meren. Als over enkele maanden de riolering ge reed is, zal met de bouw van de eerste bungalows worden begonnen. Nieuwe projecten. Nog deze zomer zullen door het recreatie schap „Het Veerse Meer" een tweetal pro jecten worden aanbesteed die watersporters en sportvissers ten goede zullen komen. In een gedeelte van de landbouwhaven „De Piet" zullen een 60-tal ligplaatsen voor sportvissers worden gemaakt. Bovendien is er plaats voor een visbootjesverhuurbedrijf. Het tweede uit te voeren werk omvat drie verpozingssteigers voor de watersport. Bij de „Haringvreter" zal meer liggelegenheid worden gemaakt, er zal een steiger worden gebouwd aan het eiland „De Omloop" bij „De Piet" en tenslotte zal er nog een komen westelijk van de Goudplaat. Het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk subsidieert in deze projecten 75 van de werkelijke kosten. Nog geen accommodatie bij de Veersedam. Ook het komende seizoen zullen de re creanten in de wijde omgeving van de Veer sedam bij Vrouwenpolder, nog geen behoor lijke voorziening aantreffen. Wel staat er een wagen waar men staande iets kan gebruiken, maar voorzieningen als een toilettenbatterij en een consumptiege legenheid waar u even handen kunt wassen en zittend een verfrissing gebruiken, missen de duizenden die hier iedere zomer dit punt bezoeken. Gelukkig is gebleken dat er bij rijkswater staat alle begrip bestaat voor de noodzaak van voorzieningen ten behoeve van de massa die Noordzee- én Veersemeerstrand op een steenworp afstand van elkaar vindt met een attraktiepunt als de Veersedam er tussen. De noodzaak van voorzieningen wordt bij allen onderkend. Bezien zal worden in welke orde van grootte een accommodatie kan worden toegestaan. De hoop herleeft dat men een volgend seizoen hier datgene zal vinden wat op een concentratiepunt als het genoemde dringend nodig is. 7

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1971 | | pagina 7