VEERE Trouwen in Veere: een romance Tot vóór 1969 kon men alleen trouwen in de gemeente waar men gevestigd was. Bij de wijziging van het eerste boek van het Burgerlijk Wetboek bleef deze eis niet ge handhaafd. Men kan nu trouwen in de ge meente die men verkiest. Nog doet men ondertrouw in de gemeente waar hij of zij woont, maar voor het door de ambtenaar van de burgerlijke stand gesloten huwelijk kan men kiezen uit één van de vele Neder landse steden of dorpen. Voorheen werden de bepalingen nog al eens ontdoken ais men in de echt verbonden wilde worden in een gemeente waar men geen domicilie had. Men deed dan aangifte van verhuizing naar die gemeente en gaf het adres van een vriend of van familie op. Na het huwelijk liet men zich dan weer overschrijven. Nu behoeft men bij zijn ondertrouw alleen mede te delen waar men wil trouwen. En door het vrijlaten in het kiezen van de trouw-gemeente, heeft zich nu in enkele gemeenten een hausse aan huwelijkssluitin gen voorgedaan. Het stadje Veere is er daar één van. Voorheen werden er per jaar zo tussen de 35 en 40 huwelijken gesloten. De Veerse meisjes toch vormen slechts een klein groepje van de sterk vergrijzende bevolking van Veere. Daar is nu, na de verruiming van de trouwplaatsmogelijkheid, verandering in gekomen. Eerst in de loop van 1970 bleek in Veere, dat in Nederland zo hier en daar bekend was geworden wat er mogelijk was. Na enkele publicaties, o.a. in een dames tijdschrift, steeg het aantal trouwlustigen sterk. In laatstgenoemd jaar werden er 41 trouwlustige Veerse meisjes in de echt ver bonden, terwijl er bovendien 41 bruidsparen uit ,,de rest van Nederland" de treden van het statige stadhuis van Veere bestegen. Waarom? Wat is nu de reden dat een steeds groter aantal Nederlanders het verbond van hun leven wil sluiten in de stad Veere? Vele redenen daarvoor zijn er op te sommen. We zijn hoe langer hoe meer een nummer geworden in de administratie van vadertje staat. We voelen ons hoe langer hoe meer een deel worden van de massa, waarin we als individu ten onder gaan. En zelfs op hoogtijdagen wordt het hoe langer hoe moeilijker het individu uit deze massa tij delijk los te weken. De huwelijksvoltrekkingen in de grote ste den zijn er voorbeelden van hoe vele bruids paren tegelijk door de huwelijksmolen wor den gedraaid, begeleid door een standaard- speech van de ambtenaar van de burgerlijke stand, die zijn cliché-toespraak opzeggend, rondkijkt naar de gemeentebode en hem met de ogen wenkend vraagt of de volgende groep al is aangekomen. Wij allen worstelen met het probleem om niet onder te gaan in die massa en de meesten van ons zullen dan ook proberen, zeker op hun huwelijks dag, zich uit die massa los te maken. Dat kan nu gelukkig tegenwoordig. Het stadje Veere kan alles inbrengen wat voor de om lijsting van een huwelijksdag nodig is Het historische stadje aan het Veerse meer heeft een stadhuis dat in het jaar 1477 werd voltooid. Hier werd op 2 juli 1608 het huwelijk voltrokken tussen Hugo de Groot en Maria van Reigersberg, een doch ter van de toenmalige burgemeester van Veere. Niet alleen het stadhuis; ook de gehele sfeer van het stadje, waar men als het ware nog de dochteren van de rijke wolhandelaren de treden van het stadhuis ziet bestijgen, zijn het decor van het grote evenement dat een huwelijksvoltrekking is. Het gemeente bestuur van Veere is zich deze voornaam heid wel bewust. Op deze hoogtijdag in iemands leven neemt men er de tijd voor. Al is net dan druk, men houdt afstand in Veere. Voor een huwelijk wordt drie kwartier uitgetrokken en de verschillende bruidsparen zien elkaar niet. Rust, de romantische sfeer en het decor van de zéér oude koopmansstad zijn het visi tekaartje van Veere. In de Schepenen trouw boeken zijn vele voorname huwelijken op getekend. Napoleon voerde de Code Civil in en na die tijd worden de huwelijken in geschreven in de registers van de burgerlijke stand. De huidige ambtenaar sluit het huwelijk In toga of jaquet, schrijft met sierlijke letters de tekst van de akte in de registers en overhandigt u een oorkonde, die geheel in de stiji van Veere, een juweeltje van caligrafie is. In de toespraak van de ambtenaar, ge houden in de sfeervolle raadzaal waar bran dende kaarsen op de kolossale kroon de feestelijke sfeer accentueren, heeft de amb tenaar als het ware de symboliek bij deze gebeurtenis voor het oprapen. Veere als van ouds het veer naar de overzij, waar men zich inscheepte en waar men kon er varen dat niet altijd een overtocht zonder stormen verliep. Als men dan in deze raadzaal waar de wanden zijn behangen met kostbare gobe lins en schilderijen met betrekking tot het Oranjehuis, zijn handtekening heeft geplaatst onder het verbond voor het leven, staat daar bij het naar buiten treden de fotograaf die met een achtergrond van gothiek, roman tiek en sfeer het plaatje van zijn en hun leven schiet. Verschillende watersporthuwelijken werden 6^9 19 të in Ijet Ürtabïmté te^eere, bet üutoeltjk boltrokken tuóöen (geboren: <vOWGV en (geboren; 18

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1971 | | pagina 18