een wat feestelijke vaartocht zal de voor zitter van het recreatieschap „Het Veerse Meer" de naamborden op de verschillende eilanden onthullen. Niet alleen Grevelingen. De werkcommissie van de Provinciale raad voor de recreatie van Zeeland geeft als haar mening dat in het meerjarenplan van de overheid op het gebied van de open luchtrecreatie een tè zwaar accent wordt gelegd op de ontwikkeling van het Greve- lingenbekken. De voorzieningen voor de ei gen bevolking, het Veerse meer en het Grevelingenbekken dienen op één lijn te worden gesteld. Deze commissie verwacht dat niet de omgeving van Vlissingen, maar het Veerse meer als element van formaat zal worden aangemerkt. Zuivering van water. Eén van de problemen die zich na de afsluiting van de deltawateren voordoet is de eutrofiëring van het water. Dat wil zeg gen dat het water een te hoog gehalte aan fosfaten bevat. Hierdoor ontstaat er een versnelde groei van de algen en wieren die met hun afstervingsproces het water kwalitatief slecht maken. Men is thans in het Brielse meer begon nen aan een zuiveringsproef door aan het ingelaten water ijzerzouten toe te voegen. De proef zal enkele jaren duren. Het rijks instituut voor zuivering van afvalwater zal de resultaten analyseren. Jaarverslag 1970 van „Het Veerse Meer". In de op 4 juni gehouden vergadering van het algemeen bestuur van „Het Veerse Meer" heeft het dagelijks bestuur van dit schap het jaarverslag over 1970 aangebo den. Er zijn een groot aantal gegevens in opgenomen over de ontwikkeling van het Veerse meer-gebied in dat jaar. Het is een keurig verzorgd met foto's en een kaart verlucht verslag, waarvoor de drukker, de firma Markusse uit Wissen- kerke, terecht een compliment kreeg. Pinksterzeilwedstrijden. Op 29, 30 en 31 mei zijn weer de tradi tionele internationale zeilwedstrijden op het Veerse meer gehouden. De organisatoren waren: de Royal Yacht Club de Belgique, de Jachtclub Veere, de Royal Belgian Sai ling Club en de watersportvereniging Wol- phaartsdijk. Er was een record-aantal van bijna 300 deelnemers. Dit grote aantal stelde zware eisen aan de organisatoren. Dankzij de er varing en kundigheid van de wedstrijdlei ding verliep alles volgens schema. De jachtclub Veere hield des zaterdags avonds een receptie in haar clubgebouw. De R.Y.C.B. bood op zondagavond in het verenigingsgebouw haar genodigden een re ceptie en een koud buffet aan. Boomgaarden in Nederland. De zeer aktieve stichting Recreatie heeft onder de titel „Boomgaarden in Nederland" een nota het licht doen zien, waarin alarm geslagen wordt over het verdwijnen van een groot aantal boomgaarden. Deze boomgaarden vormen in vele delen van ons land een karakteristiek onderdeel van het landschap en het rooien betekent dan ook een verarming van het landschap. Mede in het belang van de openlucht recreatie wordt in de nota uitvoerig aan dacht besteed aan deze problematiek rond de landbouw en worden er suggesties ge daan voor het behoud van een zo groot mogelijk areaal aan boomgaarden. Een wonderlijke (Belgische) zaak. In „Varen", het orgaan van de Vlaamse vereniging voor watersport, zijn een aantal artikelen over Zeeland verschenen. In no. 33 van dit periodiek troffen wij een artikel aan van drie bladzijden, waar van de tekst ons bekend voorkwam. Het is ondertekend door Jan Poels, de algemeen secretaris van de V.V.W. Het gehele artikel, -van begin tot einde, bleek woordelijk te zijn overgenomen uit het Basisplan 1967 -van „Het Veerse Meer". Nu kunnen wij het alleen maar toejuichen dat er, ook in het buitenland, voorlichting gegeven wordt over het Veerse meer-gebied. Dat men er door zijn naam onder te zetten het doet voorkomen alsof men de auteur van het geschrevene is, terwijl er geen bronvermelding onder staat, was ons toch wel een beetje te gortig. Er zijn, zo dachten wij, ook in België wel regels voor het res pecteren van het auteurschap van het ge schreven woord. Kennelijk is er echter toch verschil in zindelijk denken tussen ons en onze zuiderburen. Als antwoord op onze brief om ophel dering kregen we te horen dat „op het einde van de reeks een vermelding zal voorkomen van de geraadpleegde werken." Door deze zin zijn we gaan vermoeden, dat er toch ook meer verschil in taalgebruik bestaat dan wij vermoedden. Het klakkeloos overnemen van drie bladzijden tekst uit een Nederlands geschrift, zonder bronvermelding, ondertekenen met je eigen naam en dan schrijven dat je het werk geraadpleegd hebt. kunnen we toch niet anders zien dan een van onzorgvuldigheid getuigende zaak. Aanbesteding. Door het recreatieschap „Het Veerse Meer" zal binnenkort onderhands worden aanbesteed het maken van drie verpozings steigers en het maken van ligplaatsen voor sportvissersvaartuigen in de landbouwhaven De Piet. Het betreft een verlenging van de verpozingssteigers aan de Haringvreter, een drijvende steiger bij de Goudplaat en een steiger aan het eiland de Omloop. Wijziging van het klimaat in de Delta. Ten gevolge van de uitvoering van de Deltawerken, zal er naar men verwacht een klimaatswijziging in zuid-west Nederland voordoen. In no. 56 van het driemaandelijks bericht van de Deltawerken wordt hierover een en ander verteld. De door deze verandering ontstane pro blemen worden in een werkgroep, gevormd uit de Rijkswaterstaat, het KNMI en het instituut voor cultuurtechniek en waterhuis houding bestudeerd. Zo zullen o.a. de watertemperaturen van de afgesloten watermassa's belangrijk gaan verschillen met die van -vóór de afsluiting. De temperatuur zal in de winter en het voorjaar lager en in de zomer en herfst hoger zijn dan voordien. Door de voltooiing van een aantal grote deltawerken was men in staat de klimatologische veranderingen, die er het gevolg van waren, te meten. Voor het Veerse meer werd een stijging van de watertemperatuur gemeten van 0.5 a 1 graad C., naast een even grote daling in de winter. De wijziging van de dagelijkse gang van de luchttemperatuur is in de lente, zomer en herfst slechts toegenomen met enkele tienden van een graad Celsius. Voorjaarsvergadering van ,Het Veerse Meer'. Op 4 juni l.l. hield het algemeen bestuur van het recreatieschap „Het Veerse Meer" de traditionele voorjaarsvergadering in het gemeentehuis van Kortgene. De wnd. voorzitter van het schap, de heer A. L. van Geesbergen, die -in verband met uitstedigheid van de voorzitter, de vergade ring presideerde, memoreerde bij de opening uitvoerig wat er in de tien jaren na de af sluiting is tot stand gebracht. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het meer was een feestelijk tintje ge geven aan deze bijeenkomst. Na een lunch in café-restaurant „Delta Marina" met genodigden, scheepte men zich in op een van de schepen van de rijkspolitie te water voor het brengen van een werkbezoek aan het gebied. Men zoekt een recreatiedfrecteur. In verband met het vertrek van de huidige functionaris is een oproep in de landelijke en provinciale pers geplaatst voor gegadig den voor de vrijkomende directeursfunctie. Laat niet als dank Er zijn nu al verschillende kunstmatige eilanden gereed gekomen. Er wordt ook al een druk gebruik van gemaakt. Deze eilan den zijn zeer kwetsbaar. Ze zijn uit de diep ten van het meer opgebaggerd en het kost zeer veel moeite en zorg er een beplanting op te kweken. Deze beplanting is ook daarom zo drin gend nodig, omdat er anders gevaar voor verstuiving van het zand ontstaat. Het is ■voor kinderen aanlokkelijk om met zand te kunnen spelen. Hiervoor zijn echter de spar- telvijvertjes ontworpen. Wilt u niet als dank voor het vele werk wat aan deze eilanden is besteed uw pu pillen deze moeizame groei laten verstoren? Kanjer-Koning. De heer Van Roon uit Breda is met een forel, lang 78 centimeter en een gewicht van 11 pond en 3 ons, de kampioen in het Veerse meer-gebied. Met behulp van verf en crayon hebben reeds vele kunstenaars de horizon en het detail van het Veerse meer-gebied vast gelegd. We zijn verheugd de dichteres Mirja Muur- ling bij onze lezers te kunnen introduceren. In den vervolge zal zij in ieder nummer van de Veerse Meer Gids het Veerse meer gebied in alle facetten ons door de ogen van de dichter laten zien. Het strand van Vrouwenpolder. Precies op de vloedlijn door roze glinsteringen van de late zon onderstreept trokken onze voeten sporen in het vochtige zand vlak achter elkaar drukten we onze prenten op de glanzende scheidslijn der elementen waanden we ons het eerste mensenpaar gekiemd in zee zojuist uitgezet op land ondergingen we verbaasd en verwonderd het leven Mirja Muurling. 8

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1971 | | pagina 8