Pel I ëêmmmmé p .V - S*m. *kt 5 i^-. V P De Hoofdstraat, ruim en breed van opzet. plaats heeft de rest van het eiland geen verbinding. In het dorp Kortgene zijn naar schatting 35 doden te betreuren. Op het eiland is een groot gebrek aan rubberboten. Voorts moet van Zuid-Beve land zoet water worden aangevoerd, aan gezien er geen waterleiding op Noord- Beveland is. Ook levensmiddelen moeten worden aangevoerd. Van Katse veer zijn enkele boten onderweg." Aldus luidden de eerste berichten over de ramp op Noord-Beveland. Kortgene scheen het noodlot niet te kunnen ontlopen en werd ook toen weer zwaar getroffen. De avond tevoren had de Commissaris der Koningin het nieuwe gemeentehuis nog met de gebrui kelijke goede wensen geopend, toen het reeds in de eerste nacht daarop volgend door het binnenstromende zeewater werd ontluisterd. De Stadspolder en dus ook het dorp Kortgene kwamen onder water te staan door water afkomstig van de omliggende polders Zo bleek onder meer een duiker in de dijk tussen de Oud-Kortgene polder en de Stadspolder niet gesloten te kunnen worden. Aangezien de dijken van de Stads polder ïnta kt gebleven waren, kon deze polder en dus ook het dorp spoedig watervrij worden gemaakt door het over tollige water af te laten lozen op de haven. Het herstel werd met grote voortvarend heid aangepakt. Daar heeft 'het in 1953 niet aan ontbroken. Het persoonlijke leed daarentegen kon slechts worden verzacht en er bleven doden te betreuren. Na 1953 en in het 'bijzonder na 1961 onderging Kortgene grote veranderingen. Ze zijn echter van te recente datum om te passen in een rubriek „Uit vervolgen tijd." J. van den Broecke. Bronvermelding. 1. Zelandia 111ustrata, bew. door F. Nagtglas. 2. De steden van Zeeland. W. S. Un-ger en J. J. Westendorp - Boerma. 3. Geschied- en waterstaatkundige beschrij ving van Noord-Beveland door A. HollesteMe. 4. Zeeland door de eeuwen heen, door M. van Empel en H. Pieters. 5. Walc'herse Arkadia door M. Gargon. 6. Tussen afsluitdijken en delta-dammen door M. H. Wilder om. 7. Wandelingen door Zuid- en Noord-Beve land door J. Ab. Utrecht Dresselhuijs. 8. Bastaarden van Nassau door A. de Smid. (Uit Nederlandse Historiën). Foto's. Mevrouw E. v. d. Putte - Goethal's, Veere. Het gemeentehuis, zoals het er (hans uitziet. Hardleers. Kortgeleden zagen we het nog weer eens hoe onnadenkend en hand'lee-rs de mens kan zijn. Uit de stads'haven van Veere voer een opblaasboot met aanhangimotor. Het wankele geval droeg 5 mensen. Vier ervan, waar onder de bestuurder, zaten op het ronde gladde dol'boord. Buiten de haven stond een stevig briesje. Het hobbelgeval 'heeft ken nelijk dit keer niet zijn 'berijders afgeworpen. We hebben dit keer niet van een ongeval gelezen. Maar 'het kan weer gebeuren en dan kunnen er slachtoffers vallen, want ze zijn zo 'hardleers. Aanbesteding steigers. Op woensdag 8 september heeft de aan besteding plaats gevonden van het bouwen van drie verpozin-gssteligeris 'in het Veeree meer. De steigers zullen voor rekening van 'het recreatieschap „Het Veeree Meer" wor den gemaakt. Ze komen 'bij de Haringvreter, het eiland de Omloop en bij de Goudplaat. Aanpassing van het basisplan. Op verzoek van het da-gelijks bestuur van „Het Veeree Meer" zal de technische adviescommissie van het schap adviseren in hoeverre het Basisplan 1967 van het Veeree meer moet worden aangepast aan de huidige zienswijze, ontwikkeling en ver anderingen. Naast de studie over de maximaal te aan- vaard'en ontwikkeling op het water, zal zeker de verdere ontsluiting en 'inrichting van de oevers ten behoeve van de dagrecreatie, een belangrijk deel van d'eze studie opeisen. 14

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1971 | | pagina 14