Balans seizoen van een Onderwatersport We meenden je te moeten waarschuwen voor het feit dat die mens heus je vriend niet is. We Willen je nog heel lang in ons Veerse meer houden. We vinden het een verloren dag als we, een dag op het water zijnde, niet ergens je jolige kop even hebben zi<en opduiken. Maareen advies voor nu en straks, blijf die mens een beetje uit de buurt. Er zijn er bij, dat is nu gebleken, die voor hun biologie op school een slecht cijfer hadden en daarom jou voor een alfeseter aanzien. Je bent overigens wel gegroeid Pierre. We fazen dat ze je een lengte toebedeelden van twee meter en een kop Die forellen hebben je schijnbaar dus wel goed gedaan. Maar denk een beetje om je lijn. Er mag dan in Nederland in vele gebieden een tempoverlaging in de ontwikkeling van de toeristenindustrie zijn ingetreden, dit is zeker niet het geval met de watersport gebieden. Daar is in het algemeen een sterk stij gende tendens in die ontwikkeling, hetgeen ook duidelijk is geworden uit de resultaten van het afgelopen seizoen in het Veerse meer-gebied. De sterke ontwikkeling van de waterrecreatie was hier zeer goed merkbaar. De gezamenlijke capaciteit van de jacht havens rond het Veerse meer is op het o- genbliik 1985 ligplaatsen, daarbij niiet gere kend zijn de 200 ligplaatsen in de sportvis- haven van Woilphaartsdijk. Van deze 1985 beschikbare ligplaatsen waren er dit seizoen 1765 vast verhuurd, in het seizoen 1970 waren dit er 1559. Dit jaar was er dus een stijging met 206 vaste ligplaatsen. Rekening houdend met het feit, dat de jachthaven Delta Marina dit jaar een uit breiding met 100 ligplaatsen heeft gekregen, moet er op gerekend worden dat, gezien de algemene stijgende lijn in de watersport (25%de resterende 270 ligplaatsen het volgend watersportseizoen bezet zullen zijn. Het zal dus zaak zijn voor de dichtbij lig gende jaren aan een uitbreiding van de lig- plaatsaccommodatie te denken. De jachthaven „Oostwatering" in Veere heeft nog een uitbreidingsmogelijkheid met ■ongeveer 150 ligplaatsen. In Wolphaartsdijk biedt de schorhaven eveneens nog een uit breid ingsmo gelijkheidterwijl in Kortgene het aantal ligplaatsen tot 600 kan worden op gevoerd. Hier zal dan de accommodatie wel bij moeten worden aangepast. Plannen be staan om in Kamperland aan de kop van de landibouwhaven, tegenover de reeds be staande jachthaven een tweede jachthaven van importantie te maken. Wanneer al deze ligplaatsen zuilen zijn gerealiseerd en we teilen daar bij op de midzwaardbootjes op de traiierstrandjes en die bij de jachtwerven en watersportvere nigingen ,.op het droge", alsmede de bootjes aan de verschillende partikuiiere steigers rond het meer, zuilen we waarschijnlijk tot een totaal gekomen zijn dat de maximum bezetting van het water aangeeft. Het is een goed seizoen geweest. Er is overal tevredenheid. De jachtwerfexploitant Overigens hopen we maar dat de mensen zich de wijze woorden van ir. Koüb in het geheugen zullen prenten. Hij zei, dat we het gevoel voor verhoudingen niet uit het oog moeten verliezen en dat het een attraiktie is voor het Veerse meer, ook al omdat het zeelhonden-ras ook at door toedoen van de mens aan het uitsterven is. Laat die mevrouw uit Middelburg je dan maar een griezelig geval vinden. Laat zij dan maar over de rode kool, de ooievaar en de zeehond - kindertjesverzwelger aan haar spruiten fabeltjes vertellen. Wij willen je niet graag missen. Al staan dlle sluisdeuren in Kats dan nog al eens uit nodigend open, houdt je domicilie toch maar in de buurt van de zwarte boei 27, Want wij zijn aan je gehecht. en de horeca-ondernemer, de campingbe heerder en de middenstander zeggen: „Het was goed tot zeer goed." Ook wij als plannenmakers voor de verdere ontwikkeling van het gebied kunnen met deze stijgende lijn tevreden zijin. Wanneer het de ruggegraat in ons gebied goed gaa,t, is er een goede basis aanwezig voor verdere ontplooiing. Het was met de vele goede dagen op het water een drukte van belang, terwijl het toch nog plezierig was. Het bij de insider bekende „varen is voor een groot gedeelte stilliggen" kwam duidelijk tot uitdrukking bij de verschillende aanlegmogelijkheden, ook bij de nieuwe eilanden. Het is plezierig te bemerken, dat vele jaren traditie bij de watersport nog steeds doorwerken, ondanks de opkomst van vele nieuwe watersporters. Een bewijs hiervan is de zindelijkheid op die eilanden, waar door de dienst der domeinen plastic zakken aan ringen worden gehangen. Hierbij worden een aantal reserve-zakken gelegd. Door de be zoekers worden de volle zakken van de ring verwijderd, dicht gebonden en een nieuwe zak opgehangen. Dank u watersporters. In schrille tegenstelling hiermede is de enorme troep, die er iedere dag op het dlagrecreatieterrdin aan. de Piet wordt ge maakt. Hoewel ook hier een groot aantal punten zijn waar men zijn afval kwijt kan, wordt het voor een groot gedeelte op de g-asmat gesmeten. Bordjes met het opschrift „Laat niet als danknegeert men. Zouden er dan toch nog zo veel „bosvarkens" bestaan? En maar schreeuwen over bodemverontreiniging. We hebben het weer gehad. Er is zo het een ander verdiend. Veie exploitanten komt nu een goede rust toe. Dat zij deize rust mogen gebruiken om zich er op te be zinnen op welke wijze zij hun bedrijf een volgend jaar nog beter en meer efficient zullen leiden. Onze gasten van dit jaar hopen we een volgend seizoen weer terug te zien in ons gebied waar het leven nog steeds goed is. De onderwatersport neemt, ook in Neder land, sterk toe. Het aantal watersportge bieden waar de zwartgeklede mannen met hun gele duikapparaten te water gaan wordt steeds groter. Ook op het Veerse meer kan men nu en dan deze nieuwe vorm van recreatie zien be oefenen. Omdat het zeer belangrijk is, dat in een recreatiegebied de beoefenaars van de ver schillende vormen van recreatie rekening met elkaar houden, willen we aandacht schenken aan een persbericht van de Neder landse onderwatersportbond. Door het steeds groeiend aantal be oefenaars van de onderwatersport groeit ook de mogelijkheid van aanvaringen die kunnen leiden tot zeer ernstige verwondingen door de schroef of de boot zelf. Bovendien kan door de aanvaring de duik- apparatuur, die lucht tot een druk van 200 atmosfeer kan bevatten, dermate beschadigd worden dat de drukcilinder explodeert. De gevolgen voor de duiker en het schip kunnen dan desastreus zijn. In het buitenland zijn op deze wijze reeds enkele zeer ernstige ongelukken voorge komen; in Nederland tot nu toe alleen nog maar enkele gevaarlijke situaties. Om het gevaar van overvaring te ver minderen wordt vanzelfsprekend door de duikers al het mogelijke gedaan. Tot het zomerseizoen 1970 werd door hen, om de aanwezigheid onder water te signaleren, ge bruik gemaakt van zgn. duikvlaggen, die echter het nadeel hadden dat de betekenis daarvan alleen aan de duikers bekend was. Aan deze ongewenste situatie is nu een einde gekomen. Vorig jaar heeft de Inter Governmental Marine Coordination Orga nisation (IMCO) de internationale seinvlag ,,A" gekozen als de vlag die zal dienen om aan te geven, dat onder de boot een obstakel of duiker aanwezig is. De internationale organisatie van onder watersportbonden heeft deze vlag direct overgenomen en aan de aangesloten bonden, waaronder de Nederlandse onderwatersport bond, aanbevolen voortaan deze vlag toe te passen. Er is aan alle leden dringend ver zocht om in het vervolg uitsluitend de ,,A"- vlag te gebruiken. De ,,A"-vlag bestaat uit twee verticale banen wit-blauw, het wit aan de mastzijde, het blauw aan de uiteinde van een „zwa luwstaart". Indien opvarenden van schepen voortaan op een schip of boei deze vlag zien wap peren betekent het dat daar ergens onder water een duiker aanwezig is. Het is dan het beste om ver van die vlag weg te blijven, want het is natuurlijk nooit zeker dat de duiker precies onder de boei weer boven water komt; het kan wel eens 20 of 30 meter daar vandaan zijn. Bij het toepassen van deze nieuwe „ver keersregel" op het water hebben we voort aan meer zekerheid voor de veiligheid van scheepvaart en onderwatersporters. 18

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1971 | | pagina 18