In Zeeland proef met speciale jeugdcamping gewenst Luchtvaart, luchtlijn en luchtkasteel Provinciale raad voor de recreatie: Een geslaag evenement In zijn openbare vergadering van begin juni behandelde de Provinciale raad voor de recreatie een nota over jeugdkamperen, die door een speciale studie commissie is uitgebracht. Aanleiding tot deze nota zijn geweest de moeilijkheden, die zich de afge lopen jaren op enkele plaatsen in Zeeland hebben voorgedaan met kamperende jongeren. Het rapport kent twee hoofdconclusies. Er dient in Zeeland een proef te worden genomen met een specifieke jeugdcamping. Hieronder wordt ver staan een camping waar de jeugd een eigen gedragspatroon kan hebben. Daar naast dienen de ontspanningsactiviLeiten voor de vakantiegangers te worden uitgebreid. Met het oog hierop moet er een provinciale commissie met een speciale functionaris komen. De commissie kan worden ondergebracht bij de Provinciale raad voor de recreatie. Het rapport concludeert o.a., dat het uit ethische overwegingen moet worden afge keurd indien op de Zeeuwse kampeer terreinen niet voldoende ruimte zou zijn voor bepaalde groepen jongeren omdat de onder nemers de voorkeur geven aan volwassenen. Een repressief stelsel van toezicht door de campinghouders wordt bepleit. In beginsel dient iedereen op een camping te worden toegelaten. Bij wangedrag kan verwijdering het gevolg zijn. Overigens zijn de rappor teurs van mening, dat de ondernemer juri disch gezien keuze-vrijheid heeft. Hij kan zelf bepalen wie hij op zijn terrein toelaat. De overheid heeft geen wettelijke be voegdheid op deze vrijheid inbreuk te maken. Het afgelopen seizoen hebben zich op dit gebied gelukkig geen moeilijkheden voor gedaan. Een belangrijke rol speelde een meer tolerante houding van de exploitanten van kampeerterreinen. De studiegroep houdt er rekening mee, dat er jongeren zullen zijn, die zich niet thuis voelen op een gewone camping dan wel daarop om een of andere reden niet worden toegelaten. Voor hen dient er een alternatief te zijn, waarbij wordt gedacht aan een specifieke jeugdcamping. Omdat er in Nederland geen ervaring is opgedaan stelt de studiegroep voor in Zee land een proef te nemen. Blijkt de proef niet geslaagd te zijn, dan kan het kampeerterrein voor algemeen gebruik worden opengesteld. Voor de situering van de jeugdcamping worden de volgende aanbevelingen gedaan: De jeugdcamping mag niet hinderlijk zijn voor de omgeving; burengerucht moet worden vermeden. De jeugdcamping dient qua situering te zijn afgestemd op de behoeften van de jeugd en moet daarom in de onmiddel lijke nabijheid van het strand zijn ge legen. In de omgeving van de jeugdcamping dienen voldoende voorzieningen voor sport, spel en ontspaning aanwezig te zijn. Hierdoor wordt voorkomen, dat de bezoekers van de jeugdcamping zich geheel zullen isoleren. Er moeten in ieder geval mogelijkheden zijn tot kon takten met andere vakantiegangers. De Provinciale raad voor de recreatie heeft besloten deze conclusie voor te leggen aan de commissies voor gemeentelijke sa menwerking op het gebied van de open luchtrecreatie en het toerisme op Schouwen- Duiveland en Walcheren. De raad meent. Reeds in 1933 was er in Zeeland de Zeeuwse vereniging voor luchtvaart. In deze vereniging met als zeer aktieve figuur de toenmalige burgemeester van Vlissingen, za ten veel bestuurders van provincie en ge meenten. Mede door hun akfiviteiten werd er door de KLM een lijndienst gevlogen van Amsterdam via Rotterdam, Haamstede, Vlis singen naar Knokke. Het was In die tijd een poulair luchtlij-ntje. Na de Tweede Wereldoorlog vroeg de heer Van Woeilderen aan de heer Beerdenis van Berlekom of deze wilde proberen om de Zeeuwse vereniging voor luchtvaart nieuw leven in te blazen. Mede door een gebrek aa-n vliegvelden kwam men niet tot een re sultaat. Toen is door jongeren weer een club opgericht waarin de sluimerende Zeeuwse vereniging voor luchtvaart werd opgenomen. Het was deze vliegclub Midden-Zeeland, die op zaterdag 14 augustus j.l. de orga nisatie had van de zevende Scheldevlucht voor sip ortvlii egt uiige n. Dit was de eerste na de oorlog. Des morgens stonden de 21 vliegtuigen van de deelnemers op het vlieg- dat eerst het particulier initiatief moet wor den afgewacht. Blijft dit achterwege, dan zullen de gemeenten gezamenlijk zo'n cam ping kunnen stichten. Het rapport hecht bovendien groot be lang aan een goed recreatief leefklimaat. Dit geldt zowel voor volwassenen als voor jongeren. De ondernemer dient er voor te zorgen, dat er op zijn terrein ontspannings mogelijkheden zijn. Hij zal o.a. één of meer recreatieleiders moeten aantrekken. Deze activiteiten kunnen eventueel door enige ondernemers gezamenlijk worden verzorgd. In het rapport wordt grote waardering uitgesproken voor hetgeen de gezamenlijke kerken op dit terrein reeds verrichten. Terecht wordt geconcludeerd, dat de be geleiding van de recreanten niet uitsluitend op de schouders van de kerken mag neer komen. Coördinatie van ontspanningsactivi teiten op provinciaal niveau wordt van groot belang geacht. De aanstelling van een spe ciale functionaris wordt nodig geacht. Deze kracht, die moet worden begeleid door een commissie waarin alle belangengroeperingen zijn vertegenwoordigd, zou kunnen worden ondergebracht bij de Provinciale raad voor de recreatie. Deze raad heeft in zijn onlangs gehouden vergadering besloten met het vragen van financiële medewerking aan de provincie te wachten totdat de resultaten bekend zijn van de voorstudie van een omvangrijk re creatie-onderzoek, dat dit jaar en in 1972 zal worden gehouden. De resultaten van de voorstudie zullen nog dit jaar bekend zijn en kunnen zo verwacht de raad een sterke ruggesteun zijn voor een subsidie-verzoek bij de pro vinciale overheid. C. de Vos, Middelburg. veld midden-Zeeland keurig op een rij. Er werd een briefing gehouden, waarin de deel nemers o.a. verteld werd, waaraan ze zich te houden hadden. Het startsein aan de eerste deelnemer werd gegeven door de burgemeester van Amemuiden, de heer A. Hack. Ongeveer als bij een auto-rally moesten de delenemers aan de hand van een route beschrijving een uitgekiend traject boven Zeeland vliegen. Hierbij speelde de tijd geen rol. In de beschrijving was een valletje opgenomen waarin 20 deelnemers prompt stapten. De opdracht was namelijk om van Westkapelle met koers 190 magn. naar Middelburg te vliegen. 20 vliegers vlogen over de Zeeuwse hoofdstad in plaats van naar het een kilometer over de Nederlands- Belgische grens liggende plaatsje Middel burg. Ir. Berdenis van Berlekom rijkte als erelid van de vereniging de prachtige wisselprijs, bestaande uit een massief zilveren meeuw, uit aan het koppel H. M. Odfnk en Wh. Nijenhuis. Organisatorisch was de wedstrijd op een 7

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1971 | | pagina 7