De vinger aan de pols Den finger am Puls Internationale zeilwedstrijden. Op 28 en 29 augustus werden er op het Veerse meer inter nationale zeilwedstrijden gehouden voor eenheidsklassen en han dicapklassen. De wedstrijden, waarvoor een uitzonderlijk hoog aantal deelnemers had ingeschreven, werden georganiseerd door de Royal Yacht Club de Belgique, de watersportvereniging Wolphaarts- dijk, de Jachtclub Veere en de Royal Belgian Sailing Club. De organisatie was, als altijd, voortreffelijk. Op de eerste wedstrijddag hield de W.S.V.W. een receptie in haar clubhuis. Des avonds was er een grote mosselmaaltijd met aansluitend een dansavond. internationale Segelregatten. Am 28. und 29. August fanden auf dem Veerse Meer" Segel regatten für Einheits- und Handicapklassen statt. Die Regatten, die Einschreibung war auszerordentlich hoch, wurden durch den Royal Yacht Club de Belgique", der Wassersportvereinigung Wolphaarts- dijk, dem Jacht Club Veere und dem ,,,Royal Belgian Sailing Club" organisiert. Die Organisation war wie immer vorzüglich. Am ersten Regattatag wurde vom W.S.V.W. ein Empfang in ihrem Klubhaus gegeben, abends versammelte man sich zu einer Muschel- mahlzeit mit anschlieszendem Tanz. Na het afsluiten van een zeearm als het Veerse Gat verandert een estuarium met eb en vloed in een groot binnenmeer waar niet meer het rythme van de getijden het leven van de waterbewoners bepaalt. Het biologisch evenwicht wordt tijdelijk verstoord. De in stromend zout zeewater levende dieren sterven uit of verdwijnen en daarvoor in de plaats komen andere die zich uiteindelijk wèl voelen in het nieuwe milieu. Deze grote veranderingen worden nauwlettend geregistreerd door de mensen van het delta-instituut voor hydrobiologisch onderzoek ■in Yerseke. Hier houdt men de vinger aan de pols van al wat leeft in het Veerse meer. Hier kan men al voorzien op grond van de veranderingen in het watermilieu wat zich waarschijnlijk ook gaat afspelen in de nog grotere Grevelingen en het Zeeuwse meer. Eén van de niet verwachte zaken was, dat de in stromend zout water voorkomende paalworm nog zou blijven leven in het afgesloten Veerse meer. Het tegendeel was het geval; er kwam zelfs een paalworm-explosie. Gelukkig stelde men ook vast. dat paalworm alleen in onbehandeld zacht hout drong. Houten schepen, die op de normale wijze waren behandeld met verf of lak liepen niet het minste gevaar. Toch blijft men de zaak in het oog houden. leder voorjaar worden er door de technische dienst van ..Het Veerse Meer" proefpaketten met verschillende soorten hard en zacht hout, behandeld en niet behandeld in het Veerse meer een seizoen neergelaten. In het najaar bekijkt men dan wat de resultaten hiervan zijn. Op de foto ziet men een aantal deskundigen het hout van de juist opgehaalde proefpaketten bekijken. De eerste indruk was dat er minder paalworm in het hout voorkwam dan voorgaande jaren. Ook nu weer bleek hard hout •en behandeld zacht hout geen delicatesse voor de diertjes te zijn. (Foto Delta-instituut voor hydrobiologisch onderzoek, R. Kleingeld). Nach Abschlusz eines Zeearms des Veerse Gat verandert ein Estuarium (trichterförmige Fluszmündung) mit Ebbe und Flut einen groszen Binnensee, wo nicht mehr der Rhythmus der Gezeiten das Leben der Wasserbewohner bestimmt. Das biologische Gleichgewicht wird zeitlich gestort. Die in strömenden Salzwasser lebenden Tiere sterben aus oder verschwin- den und dafür kommen wieder andere, die sich augenblicklich wohl- fühlen in dieser neuen Umgebung. Diese groszen Veranderungen werden sehr genau durch die Mitarbeiter des „Delta-Instituut voor hydrobiologisch onderzoek" in Yerseke registriert. Hier halt man den Finger an den Puls von alles was im Veerse Meer lebt. Aufgrund der Veranderungen in dem Wassermilieu kann man hier voraussehen, was sich wahrscheinlich in den noch gröszeren Grevelingen und dem Zeeuwse Meer abspielen wird. Eine nicht erwatete Ursache war, dasz der in strömenden Salz wasser lebende „Paalworm" weiter im abgeschlossenen Veerse Meer existieren kann. Das Gegenteil war der Fall, es entstand sogar eine „Paalworm"-Explosion. Glücklicherweise steilte man auch fest, dasz „Paalworm" nur in unbearbeitetes Weichholz drang. Hölzerne Schiffe, die auf normale Weise, mit Farbe und Lack bearbeitet wurden, liefen nicht im geringsten Gefahr. Trotzdem hielt man diese Angelegenheit im Auge. Jedes Frühjahr werden durch den technischen Dienst des „Het Veerse Meer" Prüfpakete mit verschiedenen Holzarten und Weich holz. bearbeitet und unbearbeitet, eine Saison lang im Veerse Meer ausgelegt. lm Herbst betrachtet man sich hiervon die Resultate. Auf dem Foto sehen Sie eine Anzahl Fachleute, die sich das Holz solcher, im Moment aus dem Wasser geholten, Prüfpakete betrachten. Der erste Eindruck war, dasz weniger „Paalworm" im Holz zu finden war als in vergangenen Jahr. Dadurch ist ersichtlich, dasz Hartholz und bearbeitetes Weichholz keine Delikatesse für die Tiere ist. 22

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1971 | | pagina 22