toen voor de uitvoering van dit soort werk ter beschikking had en rekening houdende met de moeilijke bereikbaarheid van het nieuwe land in wording, mocht de snelle uitvoering van het werk een hele prestatie genoemd worden. De kadastrale grootte van de nieuwe polder bedroeg 67,08 ha, terwijl de lengte van de nieuwe zeedijk 3160 m bedroeg. De bedijking kostte 52.000, dus ongeveer f 775,per hektare. De polder kreeg de naam Bastiaan de Lange polder omdat de zeeslag, die eerder werd beschreven, in de buurt van de nieuwe polder moet hebben plaats gevonden. De Bastiaan de Langepolder werd voorlo pig bij de gemeente Arnemuiden onderge bracht, welk besluit definitief werd bij de wet van 30 mei 1877. Van zuidoostelijke in noordwestelijke rich ting werd ongeveer midden in de polder een onverharde weg aangelegd, terwijl aan de oostzijde een haventje met losplaats werd gemaakt voor de afvoer van landbouwpro- dukten. De verbinding met de vaste wal van Walcheren werd onderhouden met een roei boot van de zuidelijke hoek van de polder naar de hoek van het Arnemuidse Gat, dus daar waar thans de hofstede ,,de Kruit- molen" staat. Het valt niet te ontkennen dat deze verbinding zeer primitief was, maar in die dagen wisten de bewoners van de nieuwe polder niet beter en waren ze bereid deze ontberingen te aanvaarden. Van west naar oost werd de polder door sneden door een vrij brede kreek met vlakke oevers. Hiervan werd later weiland gemaakt. Overigens lag de grondslag vlak en bestond de polder uit grond van goede kwaliteit. Kort na de bedijking werden in het westen van de polder bij de zeedijk twee blokken elk van drie landarbeiderswoningen ge bouwd. In 1850 werd een landbouwschuur gebouwd met een grondvlak van 40 X 14 m, terwijl daarna op de zeedijk bij het haventje nog twee blokken huizen werden gebouwd, één van drie en één van twee huizen. Het we! en wee van de polder. Ruim 25 jaar lang heeft de Bastiaan de Langepolder goede oogsten geleverd en baarde de toestand van de zeewering weinig zorgen. Het moet voor Dirk Dronkers wel een grote teleurstelling zijn geweest, nadat zijn jarenlange streven voor de totstandko ming van een spoorlijn naar Middelburg met succes was bekroond, dat het juist de aan leg van de Sloedam in 1871 is geweest die tenslotte tot de ondergang van de door hem aangelegde polder heeft geleid. Financieel zal hij er wel geen nadeel door geleden heb ben, want reeds spoedig na de bedijking van de Bastiaan de Langepolder, nl. in 1856, verkochten Dronkers en Fock deze met de rest van de gronden op de Oranjeplaat aan de heer J. B. Thomaes te Biervliet voor 72.000,— Daarna gingen de Bastiaan de Lange polder en de overige gronden op de Oranje plaat in 1874 weer in andere handen over Na het overlijden van de heer J. B. Tho maes, verkochten diens weduwe en de ove rige erfgename de gronden aan de Belgische familie Dorzée. Na de aanleg van de Sloedam voltrok zich in de getijbeweging van de Zandkreek een grote verandering. De voornaamste vloedstroom, die tot dusver door het Zuid- sloe de Zandkreek binnenkwam, viel weg. De vloed kwam van toen af uitsluitend via het Veerse Gat het westelijk deel van de Zandkreek binnen en tastte vrijwel onmid dellijk het noordelijke oeverland vóór de Bastiaan de Langepolder aan. Als gevolg hiervan begon de aan de overzijde van het vaarwater gelegen Goudplaat zich tevens in zuidwestelijke richting uit te breiden. (Wordt vervogld.) 10

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1972 | | pagina 10