een mechanische oeververdediging moeten stellen; niet alleen uiterst kostbaar, maar tevens nuchter en kaal. Verdwijnen van ons riet betekent boven dien verarming van de natuur. Denkt u eens aan de planten en dieren die dit gewas herbergt; aan de vogels die 's winters sten gel voor stengel afzoeken om voedsel in de vorm van insekten te bemachtigen. Aan plakbiljetten met de tekst ,.Dag bloemen", met ,,Dag Vogels" en met ,,Dag vissen" trachten ons te doen beseffen wat we bezig zijn de natuur en daarmee onszelf aan te doen. Niet minder behoefte bestaat aan een even schrikwekkend „Dag riet". Riet neemt voorts een heel bijzondere plaats in het landschap in. Het jaarlijks oogsten zorgt voor een geregeld terugke rende verandering in het beeld hiervan. Wat het riet maandenlang aan het oog heeft onttrokken, wordt ineens weer zicht baar. Geleidelijk aan gaat het opnieuw schuil achter een opgroeiend gewas dat elk jaargetijde anders van tint is. Overwegingen genoeg om voor het behoud van onze rietschoven te ijveren bij iedere gelegenheid die daartoe kans biedt. Wat deze gelegenheden zijn, moet worden nage gaan. Van het land en van het water uit wordt het riet bedreigd. Van de vaste wal uit zullen het in de eerste plaats onze henge laars zijn. Ze bezitten een visakte. Hierop of hierbij zou belangstelling voor het riet kunnen worden gewekt. Voorts zijn er de hengelaarsbonden die grote invloed op de gedragingen van hun leden kunnen hebben. Dan is er de Directie van de Visserijen in Utrecht die graag zal meewerken tot be houd van een groene oever. We hebben ook met zwemmers te doen die van het land uit het water weten te bereiken. Zij zullen door middel van de pers benaderd moeten wor den. Van het water uit zijn het vooral de lief hebbers van de watersport die het riet belagen en bij wie ontzag voor de rietzoom moet worden aangekweekt. Ze zijn waar schijnlijk grotendeels verenigd, ze bezoeken jachthavens, café's, restaurants, HISWA e.a Fabrikanten van vaartuigen en van al wat daarbij behoort, kunnen in hun toonzalen en op hun aanbiedingen en rekeningen de mensen opwekken tot het ontzien van de na tuur, de rietschoot daarin begrepen. Voorts kunnen waterschappen, plassenschappen, re creatieschappen en VVV's worden inge schakeld om kennis omtrent het riet te verspreiden. Ik denk aan aanplakbiljetten, aan suiker zakjes en sluitzegels met de een of andere slagzin. Toen ik de redactie van „De Wa terkampioen" schreef, heb ik voor mezelf als eens wat op papier gezet en ik laat dit volgen. Riet weerstaat wel golven, maar niet uw schuit wees dus voorzichtig: blijf eruit! Is de aanblik van riet u wat waard Zorg dan dat u de rietschoot spaart. Onder water zet het rietgewas zich voort zorg dat u ook dit deel niet verstoort. Wilt u in een mooi land blijven varen help dan mee het riet te sparen. Vaak is het ranke riet bezongen. Vaker, helaas, wordt er ruw mee omgesprongen. Riet is een uiterst kwetsbaar gewas Behoud ervan komt stellig ook u van pas. Met de groei van een sterke rietkraag zijn jaren gemoeid. Zorg dat u deze niet door ondoordacht handelen verknoeit. 'k Ben slecht behandel. Dat neem ik niet. 'k Ga hier vandaan: dat dééd het riet. - »A,

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1972 | | pagina 13