Vakantiegangers niet tevreden met voorzieningenpakket Walcherse kuststrook. WINTERTOOI VEERSE MEER Op verzoek van de Provinciale raad voor de recreatie hield de heer J. A. M. Boonman, student aan het Nederlands Wetenschappelijk Instituut voor Toeris me, in de zomer van 1970 in het kader van zijn eindexamen een onderzoek onder Nederlandse kampeerders in de Walcherse kuststrook. Het onlangs ge publiceerde rapport over dit onderzoek spreekt duidelijke taal. Een groot deel van de vakantiegangers is niet tevreden over het peil van het toeristische voorzieningenpakket op Walcheren. Bovendien vindt men, dat de stranden op Walcheren niet goed worden schoon gehouden. De jeugdige kampeerders hebben vooral bezwaren tegen het vroege sluitingsuur van de meeste Walcherse horecabedrijven. Het onderzoek werd in 1970 gehouden onder ongeveer 900 kampeerders aan de Walcherse kust. Er bleek, dat vooral uit Noord-Brabant een grote belangstelling voor Walcheren bestaat. Iets meer dan de helft van de Nederlandse kampeerders kwam uit deze provincie. Daarnaast viel de grote be langstelling uit Gelderland (10%) op. Het onderzoek bevestigde de resultaten van eerder verrichte studies: de Walcherse kuststrook wordt vooral door de lagere en de midden klassen bezocht. De gemiddelde verblijfsduur bedroeg 15.7 dagen, hetgeen nagenoeg gelijk is aan het landelijk cijfer. Ongeveer de helft van de bezoekers is van mening, dat de Walcherse kust hen on voldoende ontspanningsmogelijkheden biedt. Voorzieningen voor kinderen worden vooral gemist. Op de vraag: „Welke voorzieningen mist u het meest?" noemde ongeveer een derde deel van de bezoekers een overdekte speelruimte voor kinderen en een speeltuin. Daarnaast werden vooral gemist wasserette, bar-dancings en overdekte openluchtbaden. Er bleek weinig behoefte te bestaan aan een casino of een nachtclub. Ten aanzien van de Walcherse stranden leven er nog veel wensen. Dit is begrijpelijk, omdat dit de belangrijkste attractie is voor het grootste deel van de gasten. Vooral op het gebied van de hygiëne worden hoge eisen gesteld. Uitbreiding van georganiseerd strandvermaak wordt eveneens op prijs ge steld. De belangrijkste voorzieningen, die volgens de respondenten op of in de om geving van de Walcherse stranden moeten worden aangebracht zijn: toiletten (45% schoonhouden van het strand (33% geor ganiseerd strandvermaak (31%), consump tiemogelijkheden (25%), meer toezicht op het baden (24%en meer parkeeraccom modatie voor auto's (22%). Over de sluitingstijden van de Walcherse horecabedrijven toonde vooral de jeugd zich ontevreden. De leeftijdsgroep van 16 tot 30 jaar wil zich in bars, dancings, e.d. lan ger verpozen dan in de meeste badplaatsen is toegestaan. Dit sluit aan bij hetgeen mr. E. Wage, oud-voorzitter van de Provinciale Zeeuwse V.V.V. tijdens zijn inleiding op de Zeeuwse recreatiedag op 12 mei 1970 zei: „Recreatieland willen zijn, betekent echter ook de lasten van een recreatieland willen dragen en niet alleen de financiële lusten, voorzover die aanwezig zijn. Dit betekent, dat het niet aangaat om midden in het sei zoen om twaalf uur alle café's te sluiten en een enkele zaak nog een vergunning te verlenen tot 1 of 2 uur. Op Walcheren bij voorbeeld laat de praktijk in het hoogseizoen na middernacht het beeld zien van over het eiland trekkende scharen automobilisten die van gelegenheid tot gelegenheid gaan, de sluitingsuren volgende." Aan het slot van zijn verslag geeft de heer Boonman een aantal belangrijke aan wijzingen. Het overheidsbeleid zo stelt hij zal een gunstig klimaat moeten schep pen voor investeerders, bijvoorbeeld door het aanleggen van rioleringen, wegen en parkeer accommodatie. In het kader van de ruimte lijke ontwikkeling van het kustgebied zal de overheid moeten aangeven waar de aan wezigheid van ontspanningsaccommodatie nodig wordt geacht. Een regionale aanpak wordt daarbij van groot belang geacht. De V.V.V.'s, die een belangrijk deel van de Walcherse stranden exploiteren, zullen meer aandacht moeten gaan besteden aan sanitaire voorzieningen en het schoonhouden van de stranden. Ook zullen zij meer moeten gaan doen aan strandvermaak (vooral kin derspelen). De ondernemers tenslotte zullen in de eerste plaats moeten zorgen voor een aan trekkelijk terrein met goede voorzieningen en ontspanningsaccommodatie. Zij zullen vooral rekening moeten houden met de vele gezinnen met jonge kinderen. C. de Vos, Middelburg. I atoomtijdperk drietrapsraketten bij tientallen donder en veel geweld tout Ie monde op de voorste rij geklop geklap dijengeklets wereld voorpaginanieuws ook dit witte zwanen laagvliegende witte winter vogels geluidloos scherend onder loodgrijze nevels bijna de beijzelde boomtoppen rakend maar nog net niet witte wondere wereld wondere witte werkelijkheid MIRJA MUURLING til I 14

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1972 | | pagina 14