Na Veerse meer ook forel op de Grevelingen Sportvissers moeten een kruiden- tuintje aanleggen Door succes geprolongeerd Goeie tip: Op 17 november zijn in de Grevelingen de eerste 1000 forellen van een totale partij van 17 ton van deze prachtige sportvis uit gezet. Minister Lardinois; sportvissersvriend nummer één, was persoonlijk naar Bruinisse gekomen om deze felle rovers te water te laten. Niemand minder dan de minister, die een subsidie van 100.000 gulden had ge geven, kwam de eer voor deze nationale recreatie-stunt toe. Lof ook aan de Fede ratie van Deltavissers, die 20 mille op tafel heeft gelegd om deze belangrijke ver betering van de hengelsportmogelijkheden in het pas gesloten Grevelingenbekken waar te maken. Deze winter zwemt dus al een to taal aantal van bijna 100.000 forellen in ge wichten van 170 tot 180 gram, in de 11000 hectare grote Grevelingen rond. De afgelopen maanden zijn uitgebreide proeven genomen over het uitzetten van forel in dit vrij zoute water, dat door het afsterven van vele getijgebonden schelp dieren en andere organismen, in de warme zomermaanden lang niet in topconditie was. Dat is de reden, dat men met de uitzetting van de forel heeft gewacht tot de water temperaturen flink gedaald waren. Proeven op kleine schaal hebben de laatste tijd be wezen. dat het hoge zoutgehalte van 15 promille chloride geen bezwaar was. In hoeverre watertemperatuur, zoutgehalte en zuurstofgehalte tesamen een bepaalde rol spelen, zal later nog wel eens uitvoeriger bekeken worden. Hoe dan ook, na het Veerse meer heeft ook het Grevelingenbekken zijn forel, vooral regenboogforel en een kleine partij beekforel. De forel, die in gewichten tot 180 gram werd uitgezet, heeft de wette lijke maat al. Er kan dus al volop gevist worden. De proeven op het Veerse meer hebben wel bewezen, dat de forel uitste kend gedijt. De algemene verwachting is, dat de forel het ook op de Grevelingen uitstekend zal doen. Waar de voedseltoe stand op de Grevelingen wat minder zal zijn, zullen deze felle rovers daar ook wat minder snel groeien als op het „vette" Veerse meer. De Federatie van Deltavissers, die de komende jaren de foreluitzettingen zelf moet financieren uit de inkomsten van de vergunningen, is zo verstandig geweest Veerse meer en Grevelingen gescheiden te houden. Er is immers een heel aparte groep van Veersemeer- en Grevelingenvissers. Het aantal, dat regelmatig in beide wateren vist, is niet zo erg groot. Een jaarvergun ning voor het Veerse meer blijft een tientje kosten plus een gulden leges bij de VVV. Een jaarvergunning op de Grevelingen kost 15 gulden, een weekvergunning 5 gulden. Alle VVV's hebben de vergunningen te koop, die vergeleken met het buitenland, een spotkoopje betekenen voor zo'n stuk re creatie. Het valt te hopen, dat de henge laars van de delta erin slagen met deze steun van de minister aan de gang te ko men. Het Grevelingenbekken met vele diep ten en ondiepten biedt unieke kansen voor vis en hengelaars. De forel belooft, net als op het Veerse meer, een zeer verrassend element te worden, in de vangsten, die zich tot nog toe na de afsluiting van de Brou- wersdam vooral beperkten tot platvis en aal. De geste van Minister Lardinois is een eerste bewijs, dat het de rijksoverheid en re gering ernst is met de ontsluiting van het Grevelingenbekken. De Zeeuwse- en Zuid- Hollandse gemeenten rond dit enorme bek ken hebben niet de financiële kracht om de inrichting van de Grevelingen als water- sport- en hengelsportdorado te verzekeren. Dat is trouwens een nationale zaak, omdat de paar Zeeuwen, die er verhoudingsgewijs komen, niet eens meetellen op het groeiende leger recreanten, dat hier verpozing komt zoeken. De uitzetting van de forel is een aparte attractie, die ook veel buitenlanders zal aanspreken. Cor van Heugten. Het aantal aanvragen om inlichtingen bij de zaadbandel voor de aanleg van een kruidenhoekje in de tuin is de laatste jaren sterk gestegen. De kruidentuin is als moderne hobby weer sterk in opmars. Zelfs flatbe woners in de grote steden planten diverse (vaak bloeiende) tuinkruiden in bloembak ken en potten om moeder de vrouw met hun „eigen teelt" 'in de keuken te gerieven. De kruidenomzetten in 1970 zijn een veelvoud van wat luttele jaren geleden nog in deze brache omging. Enkele grote vaderlandse kruidenkwekers noemen de enorme vakantietrek naar het buitenland, waar enkele miljoenen vader landers kennis maakten met kruiden en spe cerijen in de vreemde keuken, als een be langrijke verklaring voor dit culinaire mode verschijnsel. De kruidenhobby is waarschijnlijk ook een psychologische reactie op het recente milieu-bederf in de natuur. Het kruiden kwe ken komt beslist ook tegemoet aan de hang naar romantiek in de betonwoestijn vol plas tic bakken. Soms lijkt het zelfs of de na tuurgeneeskunde, maar ook de kwakzalverij en hekserij weer een beetje in de mode raakt. Het gaat trouwens niet uitsluitend om tuinkruiden voor de keuken. Er is ook snel groeiende belangstelling voor geneeskrach tige kruiden. Kruidenspeoialisten en deskun dige medici laten op dit punt zelfs de nodige waarschuwingen horen, omdat het ondeskun dig gebruik en kweken van geneeskrachtige kruiden met diverse bijwerkingen op be langrijke organen, ook gevaren kan mee brengen. Het blijkt zelfs, dat er ten plattelande door ingewijde jongelieden al aan de ge heime verbouw van soft drugs „getuind" wordt. Het is een publiek geheim, dat in enkele Noord-Limburgse dorpen, kleine, maar ge heime (en verboden) hennepaanplanten zijn. Het zijn de vrouwelijke bloeitoppen van de blaadjes, die de hasjies leveren. Het zaad is vrij. U kunt het op vele plaatsen bestellen, net als tandbouwvergif. De verbouw is aan wettelijke bepalingen van de opiumwet ge bonden. Maar deze zeldzame „uitwassen" hebben natuurlijk niets met de nieuwe kruidenhobby in vele tuinen te maken. Het zijn vooral de culinaire kruiden voor de keuken en de „soepgroenten", die in trek zijn. En dat heeft niets met de wachtlijst van honderden 16

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1972 | | pagina 16