Kans op uniek zoutwaterbekken achter Oosterscheldedam Nieuwe visie op komst WATERSPORTERS ATTENTIE De Deltadienst van Rijkswaterstaat sluit de vorming van een groot zoutwaterbek ken in het westelijk deel van de in 1978 af te sluiten Oosterschelde, niet meer uit. Een werkgroep van vele soorten specialisten gaat de komende maanden een uitvoerige studie maken van de mogelijkheden het toekomstige Zeeuwse meer, waaronder dus alle afgesloten deltawateren (een groot communicerend vat) wordt verstaan, in een aantal compartimenten te verdelen. De stu die over dit onderwerp zal nog heel wat inspanning vragen, maar het is duidelijk, dat rijkswaterstaat steeds meer aandacht aan de bescherming van het milieu oftewel de bescherming van het water tegen het (vuil van) land gaat besteden. Het Delta Instituut voor Hydrobiologisch Onderzoek in Yerseke heeft een belangrijke rol in de aanloop tot de nieuwe visie gespeeld. Deze weten schappelijke onderzoekers konden aan de hand van hun ervaringen op het Veerse meer getuigen, dat handhaving van een behoorlijk zoutgehalte met een inlaat voor vers zee water, een veelbelovende zuivere zeege meenschap" kan scheppen in een groot af gesloten bekken achter de primaire Ooster scheldedam. Ook de sportvissers kunnen grote belangen bij een dergelijk zoutwater bekken hebben, dat vele zeevissoorten de kans geeft en een biotoop schept, dat ook uit milieu-hygiënisch oogpunt vele voorde len biedt. Rijkswaterstaat heeft er een zorgenkind bij. En de Deltadienst van rijkswaterstaat gaat aan tafel met hydrobiologen uit Yer seke, de kopstukken van het Rijksinstituut voor Zuivering van Afvalwater en de drink waterspecialisten van het Rotterdamse wa terleidingbedrijf. Nu wel vaststaat, dat de Oosterschelde dicht gaat, zijn alle deskun digen uit diverse disciplines vastbesloten tesamen de mogelijkheden te gaan bestu deren om van het toekomstige Zeeuwse meer het beste te maken. Ook de beroepsvissers volgen deze nieuwe ontwikkeling met grote belangstelling. De kansen, dat er via een inlaat uit zee in de primaire Oosterschelde dam, vers zeewater in het westelijk bekken kan worden ingelaten betekent wellicht ook, dat bij een geschikt zoutgehalte in dit bek ken ook een aantal verwaterplaatsen voor de mosselhandel en wellicht zelfs zoiets voor de oesters kan worden gedaan. De hydrobiologen hebben een westelijk zout bekken in het hoofd van de afsluitdam in de Oosterschelde tot een punt tussen Schouwen en Kats of de wal van Zuid- Beveland richting Goes. Rijkswaterstaat is dan zeker van een zuiver zout bekken, dat in de verre toekomst, als de Rijn ooit weer schoon en helemaal zoet wordt, prachtig als zoetwaterbekken kan dienen als dat nog eens nodig is. De deskundigen ook bij rijks waterstaat zijn er echt niet zo happig op dat vuile Rijnwater maar ongehinderd in de hele verzoetende delta binnen te laten, ook al is men hard bezig de fosfaten af te breken met chemische middelen. Er worden op dat gebied uitgebreide proeven in het Brielse Meer genomen. In grote lijnen wordt er aan de mogelijk heid gedacht drie grote compartimenten dus drie gescheiden afdelingen in de delta te maken. Een westelijk zout bekken in de Oosterschelde. een middenbekken waar de grote scheepvaartroutes lopen en een oos telijk bekken, dat meer voor watersport en drinkwatervoorziening kan dienen. De denk beelden van rijkswaterstaat voor een be paalde functiescheiding in het Zeeuwse meer passen volkomen in de ideeën van de hydrobiologen om uit een oogpunt van milieu bescherming tot een aantal gescheiden bek kens te komen. Scheepvaart met gevaar voor olietankbreuk moet zorgvuldig ge scheiden blijven van drinkwaterbekkens of een zoetwaterreservoir voor de landbouw. Een zout bekken in het westen van de Oos terschelde tot bijv. een punt in de buurt van de Zeelandbrug of wat verder lost vele problemen van zoute kwel op, die ook van uit de aangrenzende poldergebieden in een zoet bekken te verwachten zouden zijn. In dit zoute westelijke bekken mag dan geen druppel vuil Rijnwater komen. In dit bekken is ook wat de lozing uit de aangrenzende gebieden betreft, trouwens weinig zoet wa ter en afvalwater te verwachten. Er zijn dus vele waarborgen, dat het zoute weste lijk bekken van een hoog zoutgehalte en prima zoutwaterkwaliteit blijft, dus een bio toop waarin vele bekende zeedieren van nu kunnen voortbestaan. Of dat een gebied met (iets) eb en vloed wordt is nu nog niet te zeggen, waarschijnlijk niet. Ook met een zekere doorspoeling via een inlaatwerk kan zoals de praktijk van 10 jaar Veerse meer bewijst, een prachtig schoon zoutwaterbekken worden gereser veerd. In de visie van de hydrobiologen en visserij-biologen is een Veerse meer natuur lijk vlees nog vis. Er treedt een sterke wis seling van zoutgehalten op met het ene jaar veel verzoeting en andere jaren veel minder verzoeting. De hele onderwater flora en fauna van het Veerse meer gaat dus ge bukt onder die wisselingen van zoutge halte, die men in een bekken met hogere zoutgehalten van constante waarde, niet zou ondervinden. Al doet dat water het voor de vissport en watersport, gezien de behoorlijke waterkwa liteit en voedselrijkdom bijzonder goed. Van een echt zout bekken achter de Ooster scheldedam met perforaties is dus nog veel meer goeds te verwachten. Recreatie. Dat zoute bekken zou unieke kansen voor de recreatie blijven bieden. Met geringe kosten kunnen op enkele punten wellicht mooie zandstranden worden opgespoten. Er blijft een zekere schelpdier-cultuur mogelijk. De zeehengelaars krijgen de kans in dit bek ken een groot aantal zeevissoorten te blij ven bevissen. Beter een gezond zoutwater milieu dan een twijfelachtig zoetmilieu zegt ook rijkswaterstaat. De Deltadienst van rijkswaterstaat is vast van plan de milieu problemen met alle beschikbare deskundigen te gaan bekijken. Ir. Ferguson van de delta dienst zegt ronduit, dat het nog veel tijd en moeite zal kosten deze onderzoeken te voeren. Ook hij noemt echter de deskundig heid van het Delta-instituut in Yerseke met ere, voor wat tot nog toe over de verande ringen in de delta werd vastgelegd. Deze lering kan worden toegepast in de eindfase van de deltawerken. Er wordt hard gestu deerd op een nieuw compromis rond de functieverdeling van het afgesloten Zeeuwse meer. Dat tast de veiligheid niet aan omdat de hele zaak dicht gaat. De kansen, dat achter een gesloten Oosterscheldedam een groot zoutwaterbekken blijft, zijn gestegen. In afwachting van een schonere Rijn, zou dat bekken zout kunnen blijven. De ontwikkelin gen op het Veerse meer zijn mede aan leiding geweest voor de nieuwe visie. U hoort er de komende tijd nog wel meer van Bij voorbaat dank aan alle partijen, spe ciaai de deltadienst van Rijkswaterstaat en de hydrobiologen uit Yerseke, die door hun objectief wetenschappelijk onderzoek een nationaal stuk waterstaatsgeschiedenis van wereldwijde betekenis, gunstig gaan be- invloeden. Cor van Heugten. Teneinde nog meer inzicht te krijgen in de toekomstige ontwikkeling van het Veerse meer heeft het bestuur van het recreatieschap aan haar technische commissie advies gevraagd met betrekking tot een herziening van het Basis plan 1967. Het Veerse meer krijgt hoe langer hoe meer een belangrijke functie voor de dagrecreatie in de regio. Ook de ontwikkeling van de watersport gaat zeer snel. Het is echter zeer moeilijk een prognose te geven over de toekomstige ontwikkeling, omdat er nauwelijks cijfers zijn en een veelheid van faktoren deze komende ontwikke ling zullen bepalen. Het Veerse meer is een vaarwater dat duidelijk geschikt is voor kleine en middelgrote schepen. De Grevelingen en het Zeeuwse meer zullen straks mede het gezicht van het Veerse meer bepalen. In de werkgroep die zich bezig houdt met deze ontwikkeling en waarin o.m. zitting hebben vakmensen van de P.P.D., het E.T.I. en de provinciale water staat voor Zeeland bestaat grote behoefe aan de mening en de plannen van de watersporters op het Veerse meer. Teneinde dit inzicht te verkrijgen zullen over enkele maanden enquêteformu lieren worden uitgereikt. Graag wordt daarbij een beroep gedaan op de mede werking van c'e besturen van de watersportverenigingen. Mogen we reeds nu u vragen aan dit komende onderzoek uw medewerking te willen verlenen? 8

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1972 | | pagina 8