Fosfaatbestrijding op Brielse meer belooft beter viswater Foto: A. A. van Pagee, Middelburg ders zijn dan u; buitengesloten mensen. We noemen ze gehandicapt. Eigenlijk een raar idee, om alleen de mensen aan wie je kunt zien, dat ze anders zijn, gehandicapt te noemen. Hebt uzelf geen handicap? Uw teveel aan geld, of uw tekort daaraan; uw ei gen zorgen, etc. Een reden te meer, om die „z.g." ge handicapten als gelijkwaardig medemens te zien. Veel meer nog: om hem/haar zo te behandelen. U mag overigens best schrikken hoor, als u iemand in een rol stoel ziet. De rolstoelrijder zelf begrijpt dat beter dan u denkt. Je leert er mee te leven buitengesloten te zijn. Toch verandert er iets. „Het Zilveren Schor", u weet wel dat gebouw met die Pyramide daken, heeft altijd open ge staan voor iedereen. Voor jonge mensen uit de samenleving, zowel op nationaal als internationaal niveau. Ook voor ge handicapten. Zomers en 's winters komen ze in ons huis, om als volwaardige medemensen te genieten van het water, de zon en om zich te bezinnen op de problemen van het samenleven. Nee, echt niet om met verdrietige gezichten te blijven treuren. Wel om een bijdrage te leveren in het denken en doen over u en mij en ons allemaal, straks in de toekomst. U kunt ze tegenkomen in de blauwe boten van „Het Zilveren Schor" of op de Haringvreter of in de „Piet". Of bent u ze al tegengekomen vorige jaren? Bent u het, die ons toen geholpen hebt, met rolstoelen aan land te dragen? Nee, daar bedanken we u niet voor, dat zou te goedkoop zijn. Bedank uzelf maar, dat u nog medemensen kunt herkennen in de ander. Tot ziens straks op of om het Veerse meer. We hebben u en elkaar nodig, om een wereld te maken waar niemand is buitengesloten. Jan Cozijnsen. In de laatste week van januari is aan de inlaatsluis van het Brielse Meer een installatie in bedrijf gesteld, die op elke liter instromend (vervuild) Rijn- en Maas water, ongeveer twee milligram ijzer sulfaat toevoegt. Deze belangwekkende proef is een po ging het overbemeste water van het Brielse Meer van een teveel aan fosfaten te verlossen. De afbraak van de fosfaten kan in de warme zomerse periodes een ongewenste opbloei van blauw-algen, dus de eutrofiëring, voorkomen. Voor de sportvissers (en watersport) is deze proef van nationaal belang. Uit dit onderzoek, dat zeker twee jaar in beslag zal nemen, moet blijken of het in de toekomst ook mogelijk is door ijzersulfaat, aluminium- zouten of kalk de waterkwaliteit van de afgesloten delta via de inlaatsluizen bij het Volkerak, te verbeteren. De sportvissers op het Brielse Meer complex zullen als eersten van deze be langwekkende experimenten profiteren. Het ziet er naar uit, dat de kansen dat dit water door blauwalgen-explosies ver pest wordt tot een zuurstofloos, dus stin kend meer, de komende zomer al be langrijk kleiner worden. Nu zijn er nog geen rampen gebeurd, maar het is geen geheim dat het zuurstofgehalte op dit wa ter in kritieke periodes met windstil en bewolkt weer en hoge watertemperatu ren, vaak sterk daalde. Zuurstofarm water geeft kans op rot tingsverschijnselen. Elke hengelaar weet, dat de meeste vissoorten dan verstek la ten gaan. Zelfs zonder vissterfte daalt de bijtlust bijzonder. En dat geldt echt niet alleen voor de forel, die prijs stelt op zuurstofrijk en niet warm water. De algenexplosies, die door het fos- faatrijke Rijnwater worden veroorzaakt, staan ons vooral te wachten als de del- tadammen dicht gaan. De grote zeearmen worden achter de deltadammen dan ver stilde wateren, waarin de kansen op blauwalgen veel groter worden. Het hele biologisch evenwicht kan dan verstoord worden. Via het toevoegen van ijzersulfaat wil len de delta-onderzoekers en andere we tenschappelijke specialisten nagaan in hoeverre de factoren, die tot eutrofiëring leiden, in de hand gehouden kunnen wor den. Deze noodmaatregelen zijn nodig zo lang de Rijn nog zo vuil is en zolang de huisvrouwen fosfaatrijke wasmidde len gebruiken en de boeren nog bemes tingsgewoonten toepassen, die het open bare water op grandioze wijze verpesten. De onderzoekers hebben de overtui ging, dat het minimale gebruik van ijzer sulfaat aan de inlaat bij Spijkenisse geen enkele invloed heeft op het leven der vissen in het Brielse Meer. De sportvissers behoeven zich geen zorgen te maken. Integendeel! De kansen dat het milieu voor de hengelsport ver betert, zijn groot. Er zal de komende tijd op een aantal punten langs en op het Brielse Meer gemeten worden hoe de waterkwaliteit beinvloed wordt en wat er met de bodem van het meer gebeurt. De algenexplosies op het Brielse Meer zullen de komende jaren geen kans meer krijgen. Diverse factoren, die de algen- groei tot nog toe bevorderden, zullen wor den afgebroken. De uitkomst op het Brielse Meer is van eminent belang voor de hele afgesloten delta in de toe komst. Gelukkig heeft het Veerse meer en het Grevelingenbekken zo geen last van het instromen van het vuile Rijnwater. Tot de afsluiting van de Volkerakdam kwam er wel wat water in de Grevelingen. Maar de hoeveelheden waren miniem in verge lijking met wat de Oosterschelde nog bereikte. Veerse meer en Grevelingen komen waarschijnlijk weer met het vuile Rijnwater in contact als het hele Zeeuw se Meer een groot communicerend vat wordt, tenzij er compartimenten in de delta gebouwd worden, die dit voorko men. Van grootscheepse algen vorming is in Veerse meer en Grevelingen minder spra ke, zeker nu niet meer sinds de afval waterlozingen op het Veerse meer tot een minimum beperkt zijn. Op de Grevelin gen spoelt ook weinig polderwater, waar door dit zoute water ook minder bemest wordt. Het Veerse meer heeft ook vorig jaar zomer een kritieke periode met stil weer en hoge watertemperaturen doorstaan. Het zuurstofgehalte daalde weliswaar, maar zelfs de forel hield het nog, enkele uitzonderingen van geringe omvang daar gelaten. Sinds de afsluiting van het Vol kerak wordt het Veerse meer trouwens voorzien van een betere kwaliteit Oos- terscheldewater als het zomerpeil wordt opgezet via de sluis bij Kats. Ook deze kwaliteitswinst komt de recreatie op het Veerse meer ten goede. De fosfaatproblemen spelen pas als de Oosterschelde dicht gaat en de verzoeting start. Cor van Heugten, Eindhoven. 19

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1972 | | pagina 19