Hoera..., naar Zeeland Vakantie aan het getij denstrand van een der Nederlandse kustprovincies: Zeeland. Achter duinen en dijken koesteren zich zestien badplaatsen. In de lucht, die wordt ingeademd, zweven geneeskrach tige mineralen. Men pompt zich gezond heid in aah. Wind en lucht kleuren de huid. Noordzee-bruin houdt veel, veel langer. Met blote voeten door het fijne zand. Geen hinderlijke stenen op het strand. Siësta op een natuurlijk kussen van een duinpan met de yell van een zilvermeeuw. Zoals in het paradijs na de zesde dag. Zandkastelen bouwen voor dat de groenige golven van de vloed naderbij komen en daarin zonnekoning spelen. In Zeeland zijn er in de zomer vele van deze minirijkjes. Oergezonde zeelucht. De artsen zeggen: veel gezonder dan in het zuiden. Kin deren springen van vreugde in de lucht. De gedachte alleen al aan Zeeland is zo aantrekkelijk. Zeeland, dat belooft wat. Over landengtes, gigantische bruggen en dammen rijdt men recht over de oude eilanden met hun bakstenen stadjes, ca rillons, kotterhavens: Schouwen-Duive- land, Noord-Beveland, Zuid-Beveland, Walcheren, Tholen en bovendien de Scheldekust van Vlaanderen, die ook nog bij Nederland hoort. Vroeger kwamen hier vorsten voor de Thalassokuur; tegenwoordig is de Noord zee nog even geneeskrachtig. Bikini in plaats van reformkleding. Een onder dak, zonder tierlantijnen, pensions die op grote honger berekend zijn. Tenten in het fluitekruid, het schijnsel van een vuurtoren voor het slaapkamerraam, schepen aan de horizon. Hoera, in de vakantie naar Zeeland. Laten we Schouwen-Duiveland eens bekijken: tot 5 km brede duinen bij de badplaatsen Burgh/Haamstede en Renes- se. Langs de kust huppelen reeën tussen de bomen door en boven wilde orchi deeën kwinkeleren nachtegaal en geel vink. Vele kampeerterreinen in de ultra- violetzone van een strand, belicht door het kustlicht van Westerschouwen, de kaap van het eiland met de machtige zeeblik. In de baai aan de zuidzijde zijn hele dorpen in zee verzonken. Maar dorpen zoals Zierikzee, Dreischor en Brouwers haven bleven door de tijden heen ge spaard en mediteren over oude geslach ten, die schoenen met grote gespen droe gen. Of Walcheren met zijn rode daken achter de dijk, blauwe strandhuisjes en groene duinpaden. Domburg, Westkapel- le, Oostkapelle, Zoutelande, Koudekerke en de Scheldeboulevard van Vlissingen. Een horizon met het silhouet van de oude torens van Middelburg en Veere en de nieuwe dam bij Vrouwenpolder. Noordzee, Scheldemond, een ingedijkt gedeelte van de zee voor zeilboten, met een pony-eiland en fijne jachthavens. Foto: C. de Buck,Veere De vakantiewereld met een historische noot: spitse daken en de gotische gevels van de Lange Jan. In de schaduw van kastanjebomen en eiken in de zeewind. En dan met de veerboot of via Ant werpen naar Zeeuws-Vlaanderen: Bres- kens, Groede, Nieuwvliet, Cadzand, Re- trachement. Mosselen en versteende haaietanden, passerende vrachtboten van overzee en in de taal van de mensen de Vlaamse tongval van het nabije België. Dromende stadjes met kathedralen, re servaten met kardinaalsmutjes en duin rozen, de sluizen van Terneuzen en krin gelende schoorstenen. Men strekt de ledematen behaaglijk uit in het kruid en laat zich door de zeewind omsuizelen. Vrienden, het leven is waard om ge leefd te worden. Watersport. Door de koene Deltadammen zijn in Zeeland getij denloze meren voor de wa tersport ontstaan. Een geheel nieuw toe ristisch waterlandschap vormt het 22 km lange Veerse meer. Internationale trefpunten zijn op Wal cheren de jachthavens van Veere, Arne- muiden, Vrouwenpolder; op Noord-Beve land Kamperland en Kortgene en op Zuid-Beveland Wolphaartsdijk. Ook in de andere zeearmen wordt met zeer veel enthousiasme gezeild: in de Grevelingen en op de Oosterschelde. Bijzonder aantrekkelijk wat het land schap betreft is de sinds 1952 ingedijkte Braakman ten westen van Terneuzen in Zeeuws-Vlaanderen (bij Hoek), de dode arm van het middeleeuwse Gent naar het Scheldebekken. Op verscheidene plaatsen van de Oos terschelde wordt naar verzonken dorpen, wrakstukken en zeeflora gedoken. Sport- duikers opereren vooral vanaf kampeer terreinen in de omgeving van Dreischor, Ouwerkerk, Goese Sas en Katseveer. In het Veerse meer wemelt het van forellen. Bij de plaatselijke V.V.V.-kan- toren in de omgeving van het Veerse meer zijn hengelvergunningen verkrijg baar; een hengelkaart kan men op het gemeentesecretariaat verkrijgen. Er worden roeiboten verhuurd. Men kan echter ook echt met de vissers uit varen en onder hun leiding op bot en zeeaal vissen. Kotters die gasten mee nemen liggen in de havens van o.a. Tho len op Tholen; Brouwershaven, Zierikzee en Bruinisse op Schouwen-Duiveland; Colijnsplaat op Noord-Beveland; Katse veer en Yerseke op Zuid-Beveland en Vlissingen op Walcheren. Ook vanaf de zeedijken, pieren en golfbrekers wordt met succes gevist. Dellabouwwerken. Na de stormvloed van 1953 is geheel Zeeland bij de verandering betrokken. De Nederlandse kust wordt hier 700 km verkort. In 1961 werd het Veerse Gat door een 3 km lange dam afgesloten. Nu is in het Brouwershavense Gat tussen Schouwen en het tot de provincie Zuid-Holland behorend eiland Goeree-Overflakkee een nieuwe sperdam ontstaan; aansluitend volgt in de 40 meter diepe Roompot van de Oosterschelde, tussen Schouwen- Duiveland en Noord-Beveland, een 8.5 km lange afsluitdijk, zodat reusachtige nieuwe binnenmeren worden gevormd. De Grevelingen tussen Goeree-Over flakkee en Schouwen-Duiveland (4.5 km) is sinds 1965 ingedamd. Deze dam wordt vooral gebruikt van en naar Rotterdam. De Oosterschelde wordt van Zierikzee tot Noord-Beveland door de langste oe ververbinding van Europa overbrugd: de 5 km lage Zeelandbrug. Over dammen en stuwen, die tot de zwaarste ter wereld behoren, wordt tot het eind van de ÏOer jaren het autover keer van Rotterdam naar Middelburg over een imposante kustweg geleid. De waterbouwwerken van Zeeland zijn meesterprestaties van de grootste inge nieurstechniek. Vele wegen voeren naar Zeeland. Vroeger ging het niet zonder veerbo ten. Tegenwoordig zijn de zeeëngtes tus sen de Zeeuwse eilanden allen zonder uitzondering ingedijkt of overbrugd. Alleen de eigenlijke Scheldemonding tussen Zuid-Beveland/Walcheren en Zeeuws-Vlaanderen bezit geen verbin ding over land. Hier worden snelle veer ponten gebruikt. Komt u met uw eigen auto? Uit noordelijke richting via de „Delta route": Amsterdam Rotterdam tun nel Oude Maas - Haringvlietbrug - Gre- velingendam Zeelandbrug. Via deze route rijdend, kan men naar alle vier de eilanden afbuigen. Uit oostelijke richting: Autoweg Keu len Utrecht en verder over Rotterdam (zie boven) of autoweg Keulen Aken Antwerpen en dan door Zeeuws- Vlaanderen of op het gemak dwars door het zuiden van Nederland (Maastricht of Venlo) Eindhoven Breda Roosendaal en verder over Bergen op Zoom. Komt u met de trein? Goede aansluitingen via Utrecht Rotterdam Eindhoven Bergen op Zoom naar de stations op Zuid-Beveland en Walcheren: Kruiningen - Yerseke, Goes, Middelburg en Vlissingen. Boven dien organiseert de „Deutsche Bundes- bahn" vanaf eind juni tot eind augustus elke zaterdag direkte verbindingen met verschillende badplaatsen. 1. Vanaf Ha gen Düsseldorf, 2. vanaf Keulen Mönchengladbach naar Vlissingen. Vanaf de spoorwegstations verder met frequent rijdende lijnbussen naar alle vakantieplaatsen. Grote uitzoek aan logiesruimte. Zeeland is geheel op het toerisme in gesteld. In alle badplaatsen en natuurlijk ook in de watersportcentra zijn er hotels en pensions in verschillende prijsklassen. Particuliere huizen, zomerhuisjes, bun galows, flats, slaapkamers, caravans. In het strand- en duingebied zijn vele kam peerterreinen. Bij de Provinciale V.V.V. van Zeeland kunt u een lijst met alle hotels, pensions en kampeerterreinen aanvragen. Meer gedetailleerde informaties, vooral betreffende particuliere huizen, worden u door de plaatselijke V.V.V.-kantoren verstrekt. 21

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1972 | | pagina 21