V\ 1: meen van hun beste zijde laten zien. Dit is ongetwijfeld een compliment waard. De meeste bermen van wegen en dijken zijn weer fraai door de overmaat van klaprozen, boterbloemen, Fluite- kruid en alle andere minder algemene bermplanten. Het gekke is dat je er eerst op gewezen moet worden voordat men het zich echt bewust is. Voor die tijd wordt het onbewust toch al wel gesignaleerd. Omdat over de zuidkust van Noord- Beveland al verschillende malen is ge sproken, immers die vormt de oever van het Veerse meer, gaan wij dat ei land nu verlaten. En nu moeten wij wei een keuze doen. Gaan wij in oostelijke richting dan komen wij via Katseveer op Zuid-Beveland. In westelijke richting gaande komt men via de Veerse dam op Walcheren. Deze laatste binnenkomst op Walche ren is zo fraai dat wij daar maar een tocht over dit eiland moesten aanvangen. U moet eens opletten en dat geldt vooral voor uw medepassagiers, want deze weg is ter plaatse nogal druk, hoe fraai dit oude duingebied is. Links en rechts staan op de oude duintjes grote Mei doorns die in juni fantastisch mooi bloei en. Daarnaast en ertussen vindt men de duindoorns en enkele vlieren. Het is een fraai ontwikkeld duinstruweel van grote ouderdom en ook de leek zal kunnen begrijpen dat dit landschap van een grote biologische rijkdom getuigt. Wanneer u iets verderop linksaf slaat en net voor de eerste bocht naar rechts even uw auto stalt, kunt u in de grens van dit soort duinterrein wat wandelen. Wij gaan verder en volgen de weg, waar ook onze auto gestald is. Richting Veere vinden wij verderop het fraaie beheersobject van het Staatsbosbeheer, ontstaan in en rondom de grote stroom- gaten die in oktober 1944 door de ge allieerde vliegtuigen zijn gemaakt. Over de buitenkant, langs de oever van het Veerse meer gelegen deel, is reeds geschreven door de heer J. C. Wedts de Swart in de Veerse Meer Gids van september 1970. Over het binnen dijks gelegen gebied is in het kader van dit verhaal niet meer te zeggen dan dat het een prachtig staaltje van land schapsbouw is. Ook daar kunt u vrij rondlopen. Wanneer wij nu terugkeren naar de grote weg vanaf de Veerse dam, oversteken en in de richting van Vrou wenpolder rijden dan komt u voorbij dit dorp in één van de gaafste duinge bieden van het eiland Walcheren. Dit duingebied, dat bekend staat als ..Oranjezon", dient als waterwingebied voor Walcheren, is niet vrij te betreden. Men moet daar een wandelkaart voor bezitten, maar vanaf deze plaats weet ik niet zo gauw waar je die moet halen. Het is echter geen verloren moeite, want bij het betreden van dit fraaie bin- nenduingebied, komt u in een natuur terrein, zoals wij er in Nederland maar weinig bezitten. Alleen bij Bergen in Noord-Holland, bij Oostvoorne en Ro- ckanje, in mindere mate op Goeree- Overflakkee en op Schouwen zijn dit soort gebieden nog het mooist bewaard gebleven. De kroon spant wel het binnenduin- en duingebied van Voorne, maar ook Oranjezon mag er nog wel zijn. De oor zaak van de schoonheid van dit gebied is zijn ouderdom en de wijze van beheer in de afgelopen honderden jaren, waar door een zekere „rijpheid" is ontstaan die in de rijkdom van plantengroei tot uitdrukking komt. Via de aardige, goed door hout om geven en eveneens goed berijdbare we gen kunt u over Oostkapelle naar Dom burg rijden. Daar vormt het oude lang gerekte loofbos bij het oude kasteel Westhove een flauwe afspiegeling van de wouden die in vroegere jaren op west Walcheren voorkwamen. Niettemin is het bos nog aardig ge noeg om er eens te gaan wandelen. Het hangt helemaal af van de tijd van het jaar wat u er aan planten kunt vinden, Foto: C. de Buck, Veere f F WS r-wu - r, V i-. X Y-\ ,Mr. f, f ffr - 1 Jr

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1972 | | pagina 7