Van zeegat tot binnenmeer Historische gegevens van Brouwershavense Gat en Grevelingen met hun omgeving Dat landr van Schouwen alft d weert vanuistweemylen. Eindelijk accommodatie op de Veerse- dam. Reeds enkele jaren hebben wij betoogd, dat het dringend noodzakelijk is, dat op de Veersedam bij Vrouwenpolder voorzieningen ten behoeve van de dag recreatie worden getroffen. Thans is het zo ver, dat de daartoe bevoegde instanties de benodigde ver gunningen hebben verleend en dat be gonnen kan worden met de bouw van een consumptie-paviljoen met een aantal openbare toiletten. De bekende Rotterdamse HORECA- exploitant, de heer K. van Duijn, laat bij het parkeerterrein op de dam een paviljoen bouwen. Voor het seizoen zal de opening plaats vinden. Het wordt, zoals wij vernamen een „petit-restaurant". Dat wil zeggen, dat be halve een goede kop koffie, frisdranken of bier er een uitstekend verzorgd hapje zal worden geserveerd. Het wordt dus in geen geval een wegrestaurant, doch een toch prettige zaak, waar men vakkundig en snel de uit de „kleine kaart" gekozen spijs en drank geserveerd krijgt. De openbare toiletten zijn zodanig ge situeerd, dat hieruit duidelijk blijkt, dat er geen koopverplichting bestaat alvo rens gebruik kan worden gemaakt van een toilet. De naam die de heer Van Duijn in Rot terdam heeft verworven, staat er borg voor dat dit paviljoen een succes zal blij ken te zijn. Deltaweek 1972. De Deltaweek 1971 was een groot succes en de organisatoren hebben dan ook te recht gemeend, dat er dit jaar weer een dergelijke week moet worden gehouden. Dit jaar zal dit evenement plaats vin den tussen 9 en 18 juni. Die week zijn er acht dag wedstrijden voor I.O.R.-ge meten jachten, in de klassen I t.e.m. VIII, benevens voor ronde en platbodemjach- ten.De data zijn vermeld in de evene- mentenlijst van de VMG. De races wor den gehouden op de Oosterschelde. De hoofdschotel wordt gevormd door de „Ve- ronica-Race". Dit is een 2-3 daagse wedstrijd op de Noordzee voor I.O.R.- gemeten jachten in de klassen 1 t.e.m. V. De start hiervan op 9 juni is tevens de opening van de Deltaweek. De Deltaweek wordt gehouden op ini tiatief van de watersportverenigingen: Alblasserdam, Kon. Roe- en Zeilver. De Maas, Noord-Beveland, De Noordzeeclub, De Schelde, Wolphaartsdijk, Yerseke en Zierikzee. De secretaris van het Deltaweek-co- mité is de heer J. P. J. Ruisaard, Pape- weg 19, Wolphaartsdijk. Inleiding. Om 't gat van Brouwershaven in te seijlen, soo settet die twee capen over een, ende seijlet so aen die voetstrant van Schouwen so langhe als Outdorp, dat een scherpen toren is, opt zuyt eijnde van 't landt comt over die toren van Goeree; verlaet dan die capen ende seijlt op die torenen van Goeree, so langhe totdat die binnenste cape comt aen den binnen cant van den witten duin ofte 't witte lanck sandt, verlaet dan haestich die twee torens ende seijlt op 't landt van Schouwen aen ende dicht bij 't landt van Schouwen langhs, want daer comt een schorre ofte steert sands van 't landt van Goeree afschieten: andersins soude u die vloet daer achter trecken, indien ghij niet haestich open sloecht nae 't landt van Schouwen toe. Als ghij die cape hebt aan 't zuijdt eijnde van deze witte blencke, loopt dan bij 't landt van Schouwen langhs tot voor die haven ende settet daer op seven oft acht vadem. Dit landt van Schouwen doet hem op aen drie ofte vier duijnen. Die westersche is die langhste ende hochste, men siet sommighe torens op 't landt en op 't zuijdt eijnde is een platte kercke, men kent het landt bij de drie hooghe duinen, ghenaemt „die Wollesacken". Aldus beschreef Adriaen Gerrits van Enchuijsen de koers die hij met zijn schip had gevolgd, nadat hij in het jaar 1571, komend uit zee, het gat van Brouwershaven was binnengelopen. Zijn aanwijzingen werden in 1596 door Lucas Jansz Waghenaer opgenomen in diens Thresoor der zeevaert. Deze zeil- aanwijzingen voor zeevarenden zouden ook daarna nog menige vreemde schip per de weg wijzen door de verraderlijke gronden voor en tussen de kusten van Schouwen en Goeree. Thans anno 1972 heeft de aan leg van de Brouwersdam aan iedere il lusie om de stad Brouwershaven vanuit zee te bezeilen, voor eens en altijd een einde gemaakt. In het licht van deze historische ge beurtenis is er voldoende aanleiding aanwezig uw aandacht te vragen voor- enkele grepen uit de lange geschiedenis van het Brouwershavense gat en de Gre velingen, zomede voor de eilanden die eens ter weerszijden van hun oevers zijn ontstaan, zich verder ontwikkelden of weer ten onder gingen, al naar gelang de voorzienigheid zo beschikte. Oudste geschiedenis. Lang voor het begin van onze jaar telling vormde de natuur een wirwar van stromen, kreken en geulen in het grote Vlaams - Hollandse veengebied waarin Rijn, Maas en Schelde hun water- loosden. In die voor ons onbekend gebleven we reld hebben in een latere tijd ook het Brouwershavense gat en de Grevelingen hun ontstaan gevonden. Naarmate eerst de natuur en nadien de mens de land- vorming steeds meer gingen beïn vloeden, namen ook hun begrenzingen allengs de vormen aan zoals wij die nu kennen. Bodemvondsten in de duingebieden van Schouwen en Goeree wijzen op be woning omstreeks de Romeinse tijd. Zo vond men in de 17e eeuw op het strand van Goeree overblijfsels van een stad die in de Romeinse tijd reeds tot bloei moet zijn gekomen en waarvan wordt beweerd dat het de stad Forum is ge weest. De naam Voorne zou dan weer van deze naam zijn afgeleid. Het latere Goeree heette trouwens vroeger Ouddorp of Westvoorne. Tijdens hevige overstro mingen verdronk dat oude land en daar mee de stad Forum al zo vroeg, dat de geschiedschrijving er nauwelijks van gewaagt. Uit: Lucas Jansz. Waghenaer, Thresoor der zee-vaert, Amst. 1596. 11

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1972 | | pagina 11