Extra glasaal voor het Veerse meer en de Grevelingen Zeeuws zeewater is warmer kan voortaan onafhankelijk van de bui tentemperaturen jonge snoek, forel, kar per en bij wijze van experiment zelfs Chinese graskarpers en meerval, worden gekweekt. Verwacht mag worden, dat me dio mei minister ir. P. Lardinois hoogst persoonlijk dit veelbelovende produk- tie-centrum voor de verbetering van de vaderlandse visstand zal komen openen. Het broedhuis, dat 1000 vierkante meter groot is, maakt kunstmatige bevruchting van diverse soorten visseneieren en een opfok van het jonge broed onder ideale omstandigheden van voedseltoestand, watertemperatuur en zuurstofgehalte (binnenkamers) mogelijk. In 1963 kwam de nieuwe viskwekerij in Oostelijk Flevoland gereed. Tot nog toe heeft het opkweken van snoek van paairijpe ouderdieren (dus de snoek- eieren) tot jonge pootvis, altijd in de openlucht plaats gevonden. De opslagac commodatie voor karper, snoekbaars en forel is altijd gebruikt voor het uit broeden van snoekeieren en het opkwe ken van het snoekbroed. Hoewel deze produktiemogelijkheden van de jonge snoek beslist niet ideaal waren, hebben de O.V.B.-medewerkers wel een goed inzicht gekregen in de eisen, die aan een definitief bedrijfsgebouw met broedhuis voor jonge vis, moeten worden gesteld. De kweekmethoden met de plankton- voedervijvers bleek de hoogste snoek- produktie te leveren. Voor de uitbreiding van de snoekproduktie is de keuze echter gevallen op het bekkenprocedé. Vooral door het gebruik van nieuwe kunst stoffen, die deze bekkens eenvoudig te reinigen maken, is de voorkeur aan deze rondstroombekkens gegeven, die voor diverse vissoorten als ideale kraam- en babykamers mogen worden beschouwd. Voor de Nederlandse sportvissers is de officiële opening van het broedhuis in Flevoland van groot belang. Er is een sterk toenemende vraag naar roofvis, vooral snoek. De komende maanden gaan op deze viskwekerij ook de experimen ten van start voor de kweek van meer val en graskarper. Enkele jaren geleden heeft de OVB een aantal jonge meervallen uit de Sinds begin april is behoorlijk glasaal het Veerse meer binnengetrokken De al gemene verwachting is, dat rond eind april begin mei de intrek op de top zal liggen. Vergelijkingen met de Grevelin- gen-sluizen bij Bruinisse zijn niet bijster hoopgevend voor de Grevelingen. In de fuikjes, die de glasaalintrek controleren, werd in april weinig glasaal gemeld. De verklaring ligt waarschijnlijk in de omstandigheid, dat het zoute water van Grevelingen veel minder glasaal aan trekt, dan op het zoetere Veerse meer het geval is. In het Veerse meer komt veel meer regenwater en landbouwwater dan op de Grevelingen. De uitlaat van het Balkan geïmporteerd, waarvan er nog een honderdtal voor de voortplanting beschikbaar zijn. De veelbelovende nieu we sportvissen op het binnenwater zijn al 5 tot 6 kilo zwaar (7 zoenerige vis) en 70 tot 85 cm lang. Introductie van de meerval op het binnenwater, waar deze roofvis praktisch is uitgestorven, kan een belangrijke aanvulling van de stand van de roofvis betekenen. Recente hen- gelproeven hebben bewezen, dat de meerval een bijzonder vechtlustige rover is, die in de rivieren in Hongarije en andere Balkanlanden zelfs 100 tot 150 pond zwaar kan worden. Voorlopig zijn de Nederlandse hengelaars in de toe komst tevreden met kanjers van 10 tot 50 pond, die heel wat sport kunnen le veren. In het broedhuis in Oostelijk Flevo land, dat dit jaar in produktie komt zullen ook bevruchtings- en kweekproe- ven met Chinese graskarpers gedaan worden. Dit wordt een bijzonder inge wikkelde procedure, omdat kunstmatige bevruchting van deze pelagische eieren, nog heel wat problemen oplevert. Dat nieuwe broedhuis maakt de biologen in hun kweek van de jonge vis voortaan on afhankelijk van de grillige buitentempe raturen in het Nederlandse klimaat. De jonge vis, eieren en larven kunnen on der ideale levensomstandigheden wat temperatuur, waterkwaliteit en voedsel toestand betreft, ter wereld komen. Het broedhuis in Oostelijk Flevoland is in feite een broedkas, waarin de voort planting en kweek onder ideale labora toriumomstandigheden ter hand kan wor den genomen. Het nieuwe broedhuis kan de komende jaren aan de toenemende vraag van diverse soorten pootvis vol doen. Forel voor het Veerse meer. Het broedhuis kan ook grote aantallen forel leveren, die in de toekomst een grote rol in de afgesloten deltawateren blijven spelen. Deze eigen OVB pro duktie zal het beslist mogelijk maken elk jaar nieuwe forel tegen lagere prij zen op het Veerse meer en de Grevelin gen uit te zetten. Cor van Heugten. Veersemeer-water bij Kats werkt als een lokstroom. Tot nog toe lijkt de Greve lingen veel minder kansen te maken op een natuurlijke intrek. Al is het mis schien nog iets te vroeg om nu al pessi mistisch te zijn. Het is de eerste maal, dat de glasaal op een gesloten meer moet trekken. Natuurlijke intrek of niet, beroeps- en sportvissers hebben afgesproken dat er extra glasaal zal worden uitgezet. Voor het Veerse meer is al een flink kwantum besteld. Sport en beroep betalen elk wat. Voor 14 gulden koop je een kilo glas aal. En dat zijn 3000 beestjes. Er kan dus met 1000 gulden per beroepsvisser en een paar mille van de sport heel wat „uitgezet" worden. De aal op het Veerse meer wordt trouwens binnen 4 jaar a] consumptierijp. Ze is dan aan de wette lijke maat, en vangbaar. De afgelopen jaren is de intrek van glasaal op het Veerse meer wat tegengevallen. Van daar de extra uitzetting nu. Op de Grevelingen zit nog' veel aal, ook jonge aal. De komende jaren is er dus nog een dik stuk brood voor de beroeps vissers te verdienen en een leuke portie vis voor de sport. Al doet de aal het op (de Grevelingen voor de sportvisser nog niet geweldig. De vissers reserveren hier ook al wat geld om glasaal uit te zetten. Een betere palingmesterij dan het Veerse meer en de Grevelingen kan men zich niet denken. De voedseltoestand is prima. Enkele duizenden guldens glasaal vallen er niet eens op. De laatste tijd blijkt overigens dat er nogal wat forel uit de Grevelingen en het Veerse meer wegtrekt. Zelfs in de haven van Dintelsas wordt forel ge vangen. En meer dan een paar. Op zich is dat geen ramp. Overal is de forel een verrassende vangst. De beroepsvissers buiten het Veerse meer en de Grevelingen, die de forel in de fuiken vangen ver kopen deze vis. Dat is hun goed recht. Maar het zou wel leuk zijn als dat eens beter geregeld kon worden. Dat zou dan een vriendschappelijke afspraak moeten zijn. De laatste tijd zijn de verhoudingen tussen beroep en sport beter geworden. C. van Heugten. Dat het in de noordelijke provincies altijd kouder is dan in Zeeland en de Zuidhollandse delta is bekend. In Zee land zal nooit een elfstedentocht ge houden worden, dat laten we aan de Friese vrienden over. De verschillen in luchttemperaturen delen zich ook aan het water mee. Om kort te gaan, de pa ling is veel eerder los in het zuiden, de geep en fint is vaak enkele weken eerder op de kust en ook de tong wordt vaak een maand eerder verschalkt. Gul is vroeger in het Waddengebied te van gen en trekt ook later naar het noorden en dieper water weg. Wie op vakantie gaat of hengelplannen maakt, zeker de zeehengelaars moeten hier terdege reke ning mee houden. We geloven zelfs, dat er meer grondhaaien in de omgeving van Zeeland te vangen moeten zijn dan in het hoge noorden. De stekken, waar ze te vangen zijn, blijken nog onvoldoende verkend. De Zeeuwse en Belgische kust krijgt immers nog een tikje van de war me golfstroom mee en heeft veel hogere watertemperaturen dan noordelijker ge bieden. Het is normaal dat in december en januari het noordoosten van Nederland 32 vorstdagen heeft en Zeeland slechts '8. Een verschil dus van 14 vorstdagen. Deze winter was het helemaal raak. Gro ningen en omgeving meldden 55 vorstda gen in december en januari en Zeeland rond Walcheren slechts 23. Een verschil zeggen dat er in Groningen in twee 20

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1972 | | pagina 20