VEERE 1572-1972 handel - toerisme 3 mei 1572, Veere bevrijd van het Spaanse juk. En daarover gaan we nu in dit blad schrijven? Met het stellen van deze vraag staan we dan midden in onze tijd. Het is im mers een tijd, waarin we iets anders willen, waarin we maar al te vaak oude gebruiken, gewoonten en instellingen willen vergeten. Toch lukt dat niet altijd. Herinneringen aan bijzondere momenten of indrukken kunnen ons soms niet los laten: een heerlijke vakantie aan boord van het nieuwe jacht of het eerste be zoek aan Veere, een stad met water en schepen en een rijk verleden. Daarvoor hebben zij in 1572 gevochten om het niet uit onze herinnering weg te krijgen en daarom kunnen we er in 1972 over terug denken. Begin. Het grondgebied waarop Veere is ont staan is niet zo maar uit het niets opge komen. Iemand moet zich voor die gron den hebben geïnteresseerd. In de late middeleeuwen is het een strijd om macht en degene, die de meeste gronden in zijn bezit heeft is dan de machtigste. Een strijd om grootgrondbe zit. Deze worsteling bestaat ook in Zee land en ook op Walcheren, het eiland waarop in het noordoosten het vissers gehucht Camperveer, later Veere ge noemd, is ontstaan. De macht van de graaf is toen uitge groeid tot de macht van grootgrondbezit, aangemoedigd door de feodale versnip pering. Zo'n graaf zien we in Willem II, die zich in 1246 ook graaf van Zeeland noemt. In 1247 wordt hij verheven tot Rooms-Koning tegenover Frederik II, keizer van Duitsland. Hij is tot veel in staat, in 1250 sluit hij vrede met Vlaan deren en ziet dan in 1252 de kans schoon om gravin Margaretha van Vlaan deren uit haar rijksleen te ontzetten en dit leen te geven aan Jan van Avesnes. Hierdoor wordt een lange strijd tussen Holland en Vlaanderen ingeluid. In 1256 sneuvelt Willem II te Hoogwoud. Zijn zucht tot vermeerdering van grondge bied kost hem zijn leven. Zijn zoon Floris V zet de strijd voort. Een bijzon dere aandacht besteedt hij onder meer aan Walcheren. Hij kan niet dulden, dat steeds maar weer grote stukken grond voor lange of korte tijd aan de zee moe ten worden prijsgegeven. Er worden dij ken aangelegd en inpolderingen komen tot stand. Floris V ziet de behoefte aan goede ligplaatsen voor zijn schepen en aan veilige havens. Hij gaat nog verder, hij geeft zijn gebieden plaatselijke keuren of voorrechten. Een bekende keur van hem is de keur van 1290. Ter aanvul ling wordt vermeld, dat in 1257 door Floris de Voogd een keur voor Zeeland is verleend. Een derde keur is verleend door Philips de Schoone in 1495. Deze voorrechten en privileges waren het volk eigen, daar moest men niet aan tornen. Dat hebben de Spanjaarden in 1572 on dermeer niet begrepen. In het jaar 1282 geeft Floris V het grondgebied van Veere als onversterflijk Uit: Gemeente-archief, Veere 6

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1972 | | pagina 6