Zelf sterren kijken duisterd onder (20.55 uur). Op 21 juli is de maan in conjunctie met de ster Antares van het sterrenbeeld de Schutter. U kunt het tweetal 's avonds laat in het zuidwesten laag aan de hemel bekijken. In augustus zijn de planeten Venus (in het oosten) en Saturnus (nabij Alde- baran van het sterrenbeeld de Stier) 's morgens te zien. Jupiter staat 's avonds boven de zuidelijke horizon. Aan het eind van de maand augustus komt Mercurius 's morgens weer terug in het oosten. Voor nadere bijzonderheden over de sterrenhemel verwijzen we u naar de sterrenkaartjes met beschrijving. Vallende sterren. Men zegt wel eens als je een vallende ster ziet mag je een wens doen. Welnu, diegenen die veel te wensen hebben, raden wij aan in de nacht van 11 op 12 augustus een veldbed buiten te zetten en van daaruit liggend, de hemel te aan schouwen. Wat is er nu het geval? Op diezelfde nacht doorkruist onze aardkloot een zwerm meteoroïden (dat doet hij elk jaar). Dit zijn nietige lichaampjes met afmetingen variërend tussen een tiende milimeter en enkele decimeters. Als zo'n deeltje de aarde tot op 110 km genaderd is, begint een lichtflits. Op een hoogte van 80 km zijn de meeste meteoroïden volledig verbrand. Door het perspectivisch effect zien we de lichtflitsen schijnbaar allen uit een zelfde punt aan de hemel ontvluchten. Dit punt ligt bij de ster „etha" Persei, die u kunt vinden op de noordelijke sterrenkaart, (no. 5) De meteoren worden daarom Perseïden genoemd. Vele Nederlandse en Belgische amateurs besteden sinds jaren vele nach ten aan meteoorwaarnemingen. Zo ook de Volkssterrenwacht te Middelburg. Sterrenwacht. Die sterrenwacht is er ook voor u. Op vrijdagavonden, zaterdagmiddagen en a- vonden is men welkom om zelf te werken met kijkers of kennis te nemen van de vele mogelijkheden in de astronomie. Voor groepen worden er speciale a- vonden belegd, 't Is misschien iets om uw astronomische kennis in verband met navigatie op te halen. De Stichting Volks sterrenwacht Philippus Lansbergen is momenteel nog gevestigd aan de Heren gracht 52 te Middelburg (secretariaat: Henri Dunantstraat 16, Oost-Souburg). U kunt gratis gebruik maken van de fa ciliteiten. Bibliotheek. O ja, en dan dit nog even. U kunt dit allemaal lezen in de sterrengids 1972. Trouwens, dit zou ik bijna vergeten te vertellen. Er is nog veel meer te lezen over sterrenkunde en andere onderwer pen in de Technische Bibliotheek Zee land, Edisonweg 4, Vlissingen.* Als de hemel bedekt is en de regen gestaag neerdaalt op uw kajuitdak, dan is een bezoek aan de bibliotheek de moeite waard. Ook dat kost u niets, en dat is toch wel wat in deze tijd. Er zijn boeken over de geschiedenis van de astronomie, astronomische in strumenten, de melkweg, de planeten, de sterren, ruimtevaart en onderzoek van het heelal. Er is een mooie verza meling boeken van de ,,Sky and telescope library of astronomy". U kunt er zelfs te weten komen wie Philippus Lansber gen was. Bovendien is het merkwaardig kennis te nemen van het feit dat uitgerekend een boek over de melkweg geschreven is door de gebroeders Bok. J. T. H. C. Schepman, Technische Bibliotheek Zeeland. De sterrenhemel zoals deze in de maan den juli en augustus rond middernacht te zien is. Op de kaartjes zijn alleen de helderste sterren zichtbaar. Op een heldere nacht zijn er ongeveer 3000 zichtbaar. Het ge arceerde gedeelte is de Melkweg. De genummerde pijlen geven de ob jecten aan die met een prismakijker goed waarneembaar zijn. Natuurlijk kunt u ook de maan met een prismakijker waar nemen; deze moet u zonder kaart kunnen vinden. 1. De bolvormige sterrenhoop M13 in het sterrenbeeld Hercules. Zij bevindt zich op een afstand van 34.000 lichtjaar van ons verwijderd, heeft een diameter van 160 lichtjaar en bevat ongeveer 500.000 sterren. Een lichtjaar is de af stand die het licht in een jaar aflegt De lichtsnelheid is 300.000 km/sec. 2. De dubbelster „Alkar en Mizar". Als men goede ogen heeft zijn ze met het blote oog waarneembaar. Het „ruitertje" A. P. Stroo, St. Volkssterrenwacht „Philippus Lansbergen". Voor boeken over zeilsport mogen we u verwijzen naar de Veerse Meer Gids van mei. op de Grote Beer was vroeger onderdeel van een ogentest. In werkelijkheid staan de sterren achter elkaar. Mizar zelf is weer een dubbelster en de beide compo nenten zijn op hun beurt ook weer dub belsterren. Om Mizar als dubbelster waar te nemen is al een flinke amateur-teles coop nodig. Alkar en Mizar zijn dus in feite vijf sterren. U kunt zelf naar meer dubbelsterren zoeken. Er zijn er tot nu toe 20.000 geteld. 3. De dubbele sterrenhoop „ha" en „gie" Persei in het sterrendubbelbeeld Perseus. Zijn gemakkelijk te vinden dooi de middelpoot van de W van Cassiopeia anderhalfmaal te verlengen. Elke hoop bevat ongeveer 300 sterren. De afstand van deze sterrenhoop bedraagt 8200 licht jaar. 4. De Andromedanevel (M31). Door de kijker ziet u een licht wolkje. Bedenk daarbij dat het licht dat het oog treft een sloridge twee miljoen jaar geleden zijn weg door het heelal begon. U ziet 12

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1972 | | pagina 12