PAARDEN EN RUITERS Even poseren vóór de terugreis naar Brabant, waarbij ondanks stormachtig weer hoegenaamd geen enkele moeilijkheid werd ondervonden. Thuisblijven als 't regent en hard waait? Geen sprake van, het is dan juist zo mooi en je bent haast alleen op het water! golfslag, het schip stuurde heel licht en manoeuvreerde vrijwel op de plaats. Dat was eensklaps afgelopen toen er een fikse plastic kunstmestzak in de schroef bleek te zitten. Wei, er is een inspectie koker (met deksel op boutjes én af dek plaat) precies boven de schroef, er was een vlijmscherp mes aan boord en in een paar minuten was die rommel verwijderd. De „Excellent" spankerde vrolijk verder door de motregen en de miezerigheid en de gure wind: het was behaaglijk en vrij wel stil in de stuurhut, genoeglijk in de kajuit, nat in de kuip. Je kunt lang niet elk weekend varen, wegens verplichtingen en zo, zegt dhr, Aarts; rek het seizoen dan uit van vóór Pasen tot in november. Dat kan met dit gesloten schip dat voldoende vermogen heeft voor de Zeeuwse wateren. Het is ook met grote open cockpit te leveren, al dan niet met achterhut en als casco. Alternatief kan een 40 pk Renault ben zinemotor worden ingebouwd. Volgende maal: een zeilkruiser. S. Z. In de haven-uitvaart van Veere lijkt de boot kleiner dan ze is en kijkt men in de stuurhut/deksalon waarvan de deuren wijd open staan. Geen gezeur met vaar- zeiltjes, het kan best inregenen in die achter.kuip; daar is op gerekend met de afwerking. Kinderen zijn binnen bereik van wie in de stuurhut is. Uitzicht rond om is zeer goed, vanachter stuurwiel en instrumentenbord. Velerlei vormen van paard- en pony rijden vinden een sterk groeiende be langstelling. In de grote steden, in de plattelandssteden en op het platteland rijden steeds meer mensen van bijna elk beroep en leeftijd. Velen leren paard en ponyrijden of met paarden omgaan in men-clubs. Voor degenen die zich bezig houden met het ontwerpen of aanpassen van recreatiegebieden verdient bovengenoem de ontwikkeling alle aandacht. Gemak kelijk bereikbare, gevarieerde terreinen met ruiterpaden en -wegen zijn voor de ontwikkeling van de ruitersport beslist nodig. Bij het werk en in de strijd diende het paard ons al eeuwen. We mogen aanne men, dat het als recreatie- en sport vriend ook al lang een functie heeft. Het hoort bij deze tijd dat het paard zich in een brede belangstelling mag verheu gen. Als zodanig is het geen modever schijnsel. Het paard zal in de toekomst ongetwijfeld als recreatie-element nog nuttiger worden. Voordelen van het paardrijden. Velen kennen de aantrekkingskracht van het paardrijden en de omgang met het paard. Paardrijden geeft in hoge mate geestelijke en lichamelijke ontspanning. Het geeft veel lichamelijke oefening bij een geringe inspanning. Het is prettig dat dit ieder moment van de dag kan gebeuren; het paard of de pony staat altijd klaar en men hoeft op niemand te wachten. Een citaat, waaruit de medische zienswijze mag blij ken, moge ik u niet onthouden: „Iedere zenuw en elk orgaan van het menselijk lichaam wordt op gezonde wij ze bij het paardrijden gebruikt. Daar naast wordt de aandacht van de ruiter geconcentreerd op zijn paard. Niets zal iemands spijsverteringsorganen zo direkt tot hun eigenlijke fysiologische funktie aanzetten. Op de rug van het paard wordt diep adem gehaald. Men kan werkelijk voelen dat de ge wrichten en spieren soepel blijven. Men kan ervaren dat hart en bloedvaten tenslotte niet in opstand komen als men eens hard moet lopen of moet traplopen." Karaktervorming. Vooral dit element is voor kinderen en jeugdigen van veel betekenis. Wan neer ze volhouden zullen ze merken dat de pony zal doen wat verlangd wordt. Ze zullen merken dat, wanneer ze er op uit trekken, het weinig zin heeft vaders of moeders hulp in te roepen. Het bevor dert zelfvertrouwen wanneer de jonge ren in draf en galop leren rijden. Bij het springen groeit allengs de moed van de ruiter. De omgang met het paard leert hen geduld en zelfcontrole, ook in de omgang met anderen. Al deze eigenschappen groeien met de kinderen mee wanneer ze ouder wor den en grotere pony's en tenslotte klei nere paarden rijden. In dit verband is het wel goed om op te merken, dat een goede ruiter wordt gevormd door gelei delijke en voortdurende training, niet door een gehaaste, geforceerde training. Het is welhaast niet nodig op te mer ken, dat de instruktie gegeven moet wor den door deskundige rij-instrukteurs. Dit zowel om de kinderen, eventueel vol wassenen, erbij te houden als om het gewenste niveau van ruiter verantwoord te bereiken. 15

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1972 | | pagina 15