Sportvisjaar 1972 belooft alle goeds voor zeehengelaars en binnenvissers BOS BIJ ORANJEZON o zachte zachte wereld van mossen en korstmossen van fluwelen elfenbankjes van flesjes en kegeltjes van trechtertjes en sterretjes van franjerandjes in hoopvol groen wij wanhopen als het goed is wanhopen wij want onhoorbaar kwijn je weg in steeds vuilere lucht zonder rebellie of opstandigheid verzetloos moszacht MIRJA MUURLING In de na-oorlogse jaren is het aantal hengelaars tol 1 miljoen gestegen. Bijna 15 procent van de mannelijke bevolking van 16 jaar en ouder vist al. De groei van het aantal sportvissers sinds 1950 is zeker het drievoudige van de normale bevolkingsgroei. Hengelen is in de zeven tiger jaren de grootste vorm van open luchtrecreatie geworden. Minister Lar- dinois komt binnenkort zelfs met een sportvisnota in het parlement, die het gewenste prioriteitsbeleid voor de sport- visserij uit de doeken moet doen. Aan de vooravond van het nieuwe hengelsportseizoen op 1 juni is op ini tiatief van de Organisatie Verbetering Binnenvisserij (O.V.B.) en Directie Vis serijen zelfs een omvangrijk sociologisch onderzoek van start gegaan, dat precies wil nagaan wat de hengelaar eigenlijk wil. Wat zijn de favoriete vissoorten? Gaat hij binnenkort een visbootje ko pen? Of wil hij na een dag hard werken graag dicht bij huis nog een uurtje vis sen? Dan zal er rond de grote steden meer viswater moeten komen, een prachtige taak voor de nieuwe Dienst Landinrich ting. Er zullen sportvishavens moeten worden gereserveerd, zoals ook de capa citeit van de kweekvisvijvers voor de uitzetting van pootvis, belangrijk moet worden uitgebreid. Voor het eerst in vele jaren heeft mi nister Lardinois de wettelijke datum voor de opening van het nieuwe hengel sportseizoen: 1 juni. niet naar het week end tevoren verschoven. Hij heeft de sportvissers toch even duidelijk willen maken, dat een vervroegde opening geen regel, maar uitzondering moet blijven. De minister, die de beloften voor prio riteit voor de sportvisserij heeft ingelost, had ook goede biologische argumenten. Het kille weer in april en mei is oorzaak geworden, dat de watertemperaturen eind mei op vele binnenwateren zeker 3 tot 5 graden lager liggen dan vorig jaar. Diverse vissoorten zoals brasem, bliek en winde, zijn hun kuit nog niet kwijt. Hengelaars, die vis vangen, die hun bruiloft nog niet gevierd hebben, doen er goed aan, deze vis-met-kuit-in, onmiddellijk in het viswater terug te zetten. U bewaart dan sport voor later. Doe het wel met natte handen om het beschermende slijmlaagje op de schubben van de vis niet te vernielen. Het is een natuurlijk „pantser" tegen parasieten. Het jaar 1972 belooft een historisch jaar voor de sportvisserij te worden. De komende sportvis-nota bewijst, dat de hengelsport deel uitmaakt van het na tionale recreatie-beleid. Minister Lardi nois is van plan in deze sportvisnota het limineuze idee van een nationaal vor mingscentrum voor sportvissers te lan ceren, dat in de nieuwe polders van zuidelijk Flevoland rond een aantal proefvijvers zal worden gebouwd. In samenwerking tussen de Organisatie Verbetering Binnenvisserij (O.V.B.) en de afdeling Sportvisserij en Beroepsbin nenvisserij kan het hengelsportkader hier in het deskundig beheer van viswater worden geschoold. Vele clubbestuurders en federatie-voorzitters kunnen hier col lege lopen om minstens de grondbegin selen van de opbouw van een goede visstand, die meer kanjers levert, onder de knie te krijgen. De nieuwe proefvis- sers zullen ook unieke kansen bieden vergelijkende vangproeven op vele hen- gel-wapens te doen, zodat ook de tech niek van de sportvissers wat kan worden bijgeschaafd. De teleurstellende visvangsten van de laatste jaren zijn beslist niet altijd aan de toenemende watervervuiling te wijten. De techniek en tactiek van vele sport vissers schiet hopeloos tekort. Vele nieuwkomers langs de waterkant nemen de moeite niet meer door geduldig experimenteren de geheimen van de goeie stekkies en het gedrag van de vis te ontdekken. Hengel KNVB. De komende maanden zijn trouwens ook beslissend voor de oprichting van een machtige nationale hengelsportbond, die als een overkoepelende KNVB voor hengelaars kan optreden. De Stichting herstructurering, die door de bestaande bonden en federaties is opgericht, wordt de aanloop naar een centraal gespreks- orgaan voor de landsregering. De komende maanden zullen honder den sportvissers langs de waterkant ge ïnterviewd worden in het kader van het sociologisch onderzoek, dat het Nijmeeg- 16

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1972 | | pagina 16