Zeeuwse Pinksteren se Instituut voor Toegepaste Sociologie in het leefnet moet brengen. Het ant woord op vele vragen zal beslissend zijn voor een toekomstig prioriteiten-beleid op sportvisgebied. Het wordt een moeilijke enquete. Ze ker 50 procent van alle hengelaars vindt in deze sport een stukje individuele vrije tijdsbesteding. Ruim 80 procent van alle hengelaars viste al voor het dertigste levensjaar. Plattelanders vissen vaker, omdat ze dichter bij viswater wonen. Wie vaak vist, doet intensiever vissen. Dat betekent specialisatie op snoek, snoekbaars en andere roofvis, het vissen met twee hengels en de speciale hengel. De bouw van het nieuwe broedhuis door de O.V.B. in Lelystad is een harde noodzaak om de produktie van pootvis, vooral van snoek op te voeren. Een toe nemend aantal biologen schreeuwt trou wens om maatregelen om vooral de na tuurlijke produktie van het openbare water te vergroten. Een economische steekproef-controle op de kosten van de pootvis-produktie lijkt geen overbodige luxe. De uitbreiding van de kweek-capa- citeit van de O.V.B. is trouwens al een poging de stijgende kosten te drukken. Het seizoen 1972 belooft een record jaar voor de snoekbaars en baars te wor den. Dankzij de broedexplosies van 1969 en 1970 komt deze roofvis de komende maanden volop aan de wettelijke maat in de vangst. Koop voor de snoekbaars een soepele werkhengel van 2.50 tot 3 meter, waarmee u feilloos een klein aas visje kunt lanceren en de felle rukken van een aangeslagen snoekbaars prachtig kunt opvangen. Voor de kunstaas-vissers zijn de laatste tijd speciale spinhengels voor de snoekbaars in de handel geko men, die volop sport beloven. Naast het IJsselmeer en de randmeren bieden vele plassen en oudere zandaf- gravingen vele kansen op een prachtig snoekbaars- en baars-visserijtje. U bent dus gewaarschuwd. Eén op de 9 mannen in visrijke streken vist. Een enquete van drs. T. Kamphorst over het waterrijke midden-Utrecht ont hulde, dat nog pas 1 op de 383 vrouwen hengelt. De komende jaren neemt het aantal vissende vrouwen snel toe. Steeds meer sportvissers trekken in gezinsverband naar de waterkant. Leden van hengelclubs vissen zeker 40 tot 50 maal per jaar. Houders van bijdrage- bewijzen zijn meestal echte dagjes-men sen, die 10 tot 15 keer per jaar met een hengel in de hand aan de waterkant te vinden zijn. De sterke groei van de weekend-recreatie vanuit de randstad Holland naar de Zeeuwse en Zuid-Hol landse delta voorspelt een nieuwe door braak in de zeehengelsport. Op vele stranden kan de visserij met zonnebaden en zwemmen van vrouw en kinderen gecombineerd worden. Minister Lardinois meent, dat de be stedingsbeperking niet mag gelden voor de recreatie-bevordering via de hengel sport. Met vrij geringe bedragen aan pootvis en ontsluiting van de watersport gebieden zijn nieuwe recreatiekansen voor vele honderdduizenden te maken. Een hengelexperiment van visserij- bioloog dr. Dolf Boddeke heeft onlangs bewezen, dat bijna overal in Nederland op het openbare water nog volop vis te vangen is. De sportvissers zullen alleen wegwijs gemaakt moeten worden. In de visie van de Directie Visserijen en O.V.B. betekent dat ook, dat vele viswateren in Nederland beter ontsloten moeten worden, door boottrailer-hel- linkjes, parkeerterreinen, vissteigers, toe voerwegen en zonneweiden. Bij de opening van het visseizoen op 1 juni zijn dit jaar zeker een kwart miljoen snipperdagen opgenomen. De Nieuwjaarsdag van de hengelaars viel op een doordeweekse donderdag. De praktijk leert, dat op vele wateren vooral in de eerste weken meer vis te vangen is, als later in het seizoen. Ook de vis leert bij. De echte hobby- en passievissers van gen hun zooitje nog wel. De vele hon derdduizenden gelegenheidsvissers, die hun hengel meestal als een alibi of smoes gebruiken om aan de waterkant tot rust te komen, hebben het wat moei lijker om bij thuiskomst hun hengel- latijn met brede armgebaren waar te maken. Daarom zal het komende hengelsport- beleid, dat minister Lardinois op poten gaat zetten, niet zozeer op de specialisten van het flitsend nylon gericht moeten zijn, maar op die gemoedelijke massa, die de hengel als een kostelijke smoes gebruikt om achter een wuivende riet kraag te luieren. Terugdenkend aan Pinksteren 1972 wordt het weer eens duidelijk dat Zee land, met z'n enorme ruimten te water en te land, met gemak en zonder omhaal vele tienduizenden lange-weekenders kan opnemen. De dagen daarvoor was het weer vol schone beloften en dan komen ze wel, de auto- en caravankolonnes, de getrailerde boten, de lange-afstandsbus- sen, de zeil- en de motorkruisers. Boei end om te zien hoe al die mensen, ge zinnen, stedelingen veelal, dan hun eigen „koninkrijkje", hun behuizinkje, hun tentbungalow, hun rijdende of vaste va kantiewoning, hun bootje of jacht gaan inrichten onder de wijde hemel van Zeeland. De Bevelanden, Schouwen, Walcheren en de rest: ze bieden terrein, strand en haven genoeg. Men is op de drukte inge speeld, men heeft ervaring met toeristen, er is extra personeel. Men maakt lange dagen en het is druk; de bakkers, slagers, kruideniers, de horecamensen, de benzi nepomphouders, de havenmeesters, de frietbakmachinisten, de rijschoolhouders en hun paarden: ze weten er alles van. Pinksterzaterdag op willekeurige camping Na die drukke vrijdag van voorbe reiden en autorijden heeft men een mooi tot redelijk goed plekje gevonden voor tent of caravan en is na het routine- kampeerwerk tijdig gaan slapen. Grote drukte in de morgenuren; dan wordt het tussen tien en half elf eventjes rustig, als overal de koffie klaar is. Niet lang daarna bolderen de plastic karretjes over de duinwegen en de paden naar het Veerse meer; de camping zwermt uit om laat in de middag terug te komen, de kinderen moe geravot, allen met de eerste aanzet van een bronstintje op de Zeevisserij. Als gevolg van het koude weer in april en mei zijn de zeewater-temperaturen eerder iets beneden normaal. Eind fe bruari leek het een vroeg voorjaar op zee te worden. Dat is allemaal achter haald. De geep is zelfs vrij traag gekomen. Ook de zeebaars is pas eind mei in kleine aantallen op de Zeeuwse kust gekomen. Er is op Veerse meer en Grevelingen mooie forel te vangen. De groei van deze sportvis op de Grevelingen doet beslist niet voor het Veerse meer onder. Er is op de Grevelingen ook veel platvis te vangen. De Oosterschelde biedt alle kansen dit jaar. Er zijn de laatste weken prima vangsten gemaakt. Een prachtige zee- hengelstek ligt ook aan de buitenkant van de Veerse Dam. Strikt genomen een uitlopertje van het Veerse meergebied, dat op de Piet een prachtige sportvishaven kreeg. Henge laars, die kamperen willen en vissen, kunnen ook prachtig op de camping „De Witte Raaf" in Arnemuiden terecht. Cor van Heugten. bleke huid, allen met een flinke eetlust. Men vindt de vertrouwde tent, caravan of logeerbungalow terug, men moet even in de rij voor friet-met-toebehoren. Het pompstation ziet het waterverbruik zo tussen 5 en 6 uur flink stijgen, want iedereen komt straks schoon aan tafel. Men speelt badminton of wat daarvoor doorgaat op de stille camping- en dorps straten; in het kamprestaurant of het dorpscafé wordt het drukker en na de avondwandeling is er al één Pinksterdag omgevlogen. Dinettes worden omgebouwd tot slaapplaatsen bij het gedempte geluid van de draagbare radio die voor morgen weer mooi weer voorspelt. Dat is ook van belang voor de moede amateur-tuinier die de tuin bij z'n tweede woning in Zeeland weer eens keurig in orde heeft gemaakt (was door zijn af wezigheid en door ontembare groeikracht van de bodem haast een wildernis ge worden, dit voorjaar al). Kan-ie morgen de rug eens strekken bij een wandeling of laten buigen in een ligstoel, 'n pilsje in de ene hand en de offerte voor een c.v. in dat knusse boerderijtje in de andere. Jongbejaarden zonder eigen vervoer. Er komen ook veel ouderen, die het zich niet meer zo moeilijk maken, en ze hebben groot gelijk! Lang te voren hebben ze (al dan niet via de plaatselijke VVV) een kamer met ontbijt of met vol- pension besproken en stappen de dag voor Pinksteren uit de trein om met de bus verder te reizen. Om zeven uur staat het echtpaar op, om acht uur maken opa en oma een flinke wandeling; ze gaan ergens koffie drinken en maken in de middag een rond vaart of huren twee fietsen, misschien 17

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1972 | | pagina 17