Van zeegat tot binnenmeer (2) VEERSE MEER GIDS Historische gegevens van Brouwershavense Gat en Grevelingen met hun omgeving Oude scheepvaartwegen en havenplaat sen. Het Scoudemarediep en de Grevelingen waren, zoals reeds in een vorig artikel werd vermeld, in de middeleeuwen be langrijke scheepvaartwegen. Dat was eveneens het geval met hun zijtakken Gouwe, Dijkwater en Sonnemare. Reeds in de 13de eeuw vatte Graaf Floris V het plan op om in Zeeland twee steden te laten bouwen die zouden zijn voorbestemd tot belangrijke handels centra. De ene zou Arnemuiden worden, terwijl de andere zou worden gebouwd „in Scaldia in loco decitur Bridorp". Bridorp of Brijdorpe had dus ook een stad moeten worden. Het lag destijds aan de Duvenee, een stroom die uitkwam in de mond van de Gouwe. Als haven dorp kende het toen al enige bloei. Nog voordat de plannen tot stadsaanleg in uitvoering kwamen, verleende Brabant al vrijdom van tol. Verlanding van de Duvenee en de minder goede verstandhouding met de heer van de Bridorper ambachten, brach ten echter de plannen van de graaf in ge vaar. Toen tenslotte de Elghersee en de Duvenee werden afgedamd, trad om streeks 1285 nieuwe verlanding op en moest Floris V zijn plannen ten aanzien van Brijdorpe opgeven. Vandaag de dag kennen we Brijdorpe nog slechts als een onbetekenend ge hucht dat in de volksmond Briepe wordt genoemd. Volgens de geschiedschrijver Dresselhuis was Briepe het eiland waar Brijdorpe eertijds op lag. Behalve wat boerderijtjes en enkele vakantiewonin gen, vinden we vrijwel geen enkele aanwijzing meer die herinneringen op roept aan het verleden. Alleen een kleine terp waarop verspreid enkele graven, is een aanwijzing voor de hoge ouderdom van de streek. Andere tekens dienaan gaande werden door de herverkaveling uitgewist. Op een kaart uit 1752 van Hattinga staat een vaart getekend, de Brouwers haven, die toen schijnbaar nog van Brij dorpe naar Brouwershaven liep. De ondergang van Brijdorpe als ha venplaats, had als het ware de ge boorte van Brouwershaven tot gevolg. Na de afdamming van de Duvenee, waar door de verlanding steeds meer versnel de, werd door Pieter Nobel en zijn broer Serklaaskinderen een schor bedijkt. Op dit Serklaaskinderennieuwland wilden ze tevens een dorp stichten en een haven aanleggen. De graaf was erg met hun plannen inge nomen en breidde ze zelfs uit door op 10 maart 1285 van Jan van Renesse honderd gemeten grond te kopen, waarop hij, in plaats van een dorp, een stad wilde stichten. De naam van deze stad Brouwershaven wordt voor het eerst in 1318 vermeld, ofschoon de nieuwe plaats in Brabant reeds in 1288 vrijdom van tol verwierf. Al in een pril stadium van zijn bestaan ontstonden voor Brouwershaven moeilijk heden door de dreiging van het buiten water tegen de vermoedelijk toen nog erg zwakke zeewering. Om aan deze dreiging weerstand te kunnen bieden, werd de dijk omstreeks het jaar 1318 over een grote lengte verhoogd en verzwaard. In januari 1341 werd weer melding gemaakt van schade aan de zeedijk. Uit de gra felijkheidsrekeningen van de jaren 1342- 1343 blijkt dat een dijk bij Brouwers haven over een grote lengte werd ver hoogd en verzwaard. Desondanks ont stond in 1343 opnieuw dijkbreuk langs de noordkant van Brouwershaven. Ver moedelijk was dat dezelfde dijk waar van in 1341 reeds sprake was. Reeds vroeg kreeg de plaats grote be kendheid als opslagplaats van de pro- dukten van Hollandse en in het bij zonder van Delftse bierbrouwers. Het opgeslagen bier werd van daaruit over het graafschap Zeeland gedistribueerd. De naam van de stad zal aan de akti- viteiten van deze brouwers wel niet vreemd zijn. De bierhandel geraakte in verval toen ook in Zeeland bierbrouwe rijen gesticht werden. Deze tegenslag werd echter weer ruimschoots vergoed toen de visserij er tot ontwikkeling kwam. Brouwershaven bleek vooral gunstig te liggen voor de haringvisserij en in 1344 stichtte Wil lem IV er al een vrije haringmarkt. Men dreef voornamelijk handel op Keu len, maar ook met Engeland werden zaken gedaan. Omstreeks de jaren 1475-1477 moet Brouwershaven stadsrechten gekregen hebben. Nadat de stad in 1575 door de Spanjaarden was verwoest, werden op last van prins Willem I wallen aangelegd die in 1590 voltooid waren. Tijdens een stormvloed in 1682 werden deze verde digingswerken echter zo zwaar bescha digd, dat ze als zodanig niet meer wer den hersteld. We komen op de verder historie van Brouwershaven nog nader terug. De plaats Bommenede, gelegen aan de zuidelijke oever van de Grevelingen en oostwaarts van Brouwershaven, was in de 16e eeuw een welvarend dorp, voor zien van een goede haven. In de Spaanse tijd werd het met wallen, grachten en ravelijnen versterkt, maar verkreeg des ondanks nooit stadsrechten. Het gelijknamige eiland overstroomde herhaalde malen. Zo overstroomde het ten dele in 1530 tijdens de St. Felixvloed. Ernstiger was de ramp die zich in 1570 tijdens de Allerheiligenvloed voltrok. Al hoewel toen het gehele eiland onder water kwam te staan, wist men de aangerichte schade in de daarop volgende jaren toch weer te herstellen. Nauwelijks was men hiermee klaar, toen in 1575 de Spanjaarden het dorp overvielen en verwoestten. Alhoewel de aangerichte schade nadien weer zo goed mogelijk werd hersteld zijn de ontmoe digde bewoners er echter niet meer in geslaagd het dorp in zijn oude glorie te rug te brengen. Aan zijn kwijnend be staan kwam voor goed een einde toen tijdens een stormvloed op 26 januari 1682 het gehele eiland verdronk. De gevluchte bewoners vestigden zich daarna op de dijk bij Zonnemaire, waar eerst het gehucht en daarna het dorp Nieuw-Bommenede ontstond. In 1840 telde dit dorp 451 inwoners en uit de gemeente-atlas van 1866 blijkt dat het toen nog steeds een aparte gemeente was, die 550 inwoners had. Naderhand werd Nieuw-Bommenede als gemeente opgeheven en gevoegd bij Zonnemaire. In het begin van de 18de eeuw werd een deel van het verdronken eiland Bomme nede opnieuw bedijkt. J. van den Broecke. (wordt vervolgd). Redactie en administratie Kerkstraat 7, Veere, telefoon (01181) 4 38 Advertentie-administratie Drukkerij Markusse, Wissenkerke Postbus 1, telefoon (01107) 3 08 Oplaag 10.000 exemplaren welke gericht worden verspreid Hoofdredacteur J. W. van de Graaf, directeur van het Recreatieschap „Het Veerse Meer" Abonnementen zijn verkrijgbaar a 8,- per jaar Giro 206882 t.n.v. Drukkerij Markusse Wissenkerke Advertentieprijs kleine advertenties 1,per mm Contractprijzen op aanvraag Verschijnt medio januari, maart, mei, juli, septem ber en november 20

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1972 | | pagina 20