we doen nu de Zandkreek in 1960 met caissons wordt gedicht? Men toonde ons een grote collectie luchtfoto's, alle met tussenpozen van ongeveer een jaar ge nomen: baggermolens hier, zandzuigers daar, voorlopig een oud zwembad uit Rotterdam, steeds meer steigers, steeds grotere winterbergingsloodsen, parkeer terreinen. Het zomerwoningenterrein ,,De Inlaag" zie je groeien in diverse fases, een stuk akkerland prijkt na een jaar met een fraaie bungalow, er zijn cam pings, men ziet hoe de gegraven jacht havens in luttele jaren vol scheepjes liggen. Fotocollectie waarvan wij er hier twee afdrukken, collectie die een permanente plaats verdient ergens in ,,W'dijk" zó, dat iedereen kan zien hoe dit alles geheel op initiatief en kosten van parti culieren tot stand is gekomen. Geen spoor van de zgn. „eiland-mentaliteit", al was het vroeger een eiland gelegen tussen de Bevelanden met langs de zuid- wal de Schenge, nu een verstild polder watertje met riet, biezen en vogels, bloe men en vissen, nauwelijks een rimpeltje op het water als even buitendijks, op het Brabants vaarwater de duizendtonners van de grote binnenvaart op weg naar Rotterdam ploegen tegen een keiharde Noordwester in. Oosterschenge en Wes- terschenge, we hopen en vertrouwen dat ze tot in lengte van dagen zo mogen blijven. Let wel, dit geldt niet voor Wol- phaartsdijk zelf: de jachthavens beginnen vol te raken, men maakt nieuwe plannen, er komen twee eilanden in het meer erbij, er is ruimte genoeg. Wie in deze „hoek" de watersport, de toerist, de recreant, de buitenlander, de vakantiefamilie-op- vakantie, de sportvisser wat kan bieden, kan op „publiek" rekenen. Getuige de zaterdagse en zondagse drukte, alsmede de topdagen van de va kanties als daar aan de waterkant hard en lang gewerkt wordt om het zoveel mogelijk mensen naar de zin te maken. Het dorp Oud-Sabbinge, de Middelplaten (vogelreservaten), de dijken rond de pol ders en de weg langs het Veerse meer: ga er kijken als de drukke weken voorbij zijn! Er is een fietsroute van plm. 40 km uitgezet (vraag de plaatselijke VVV), er is een zwembad, er zijn zomeravondcon certen van de beide muziekgezelschappen. Jachtwerf Zuidweg heeft vorige maand de allerlaatste winterberg-scheepjes uit z'n ruime loodsen gehaald en die ingericht met al wat nodig en wenselijk is om daar gezellige festival-zalen van te ma ken, waar het strak vastgehouden ritme van drums en bas en daaroverheen de pop-zangers de jeugd verrukken. Voor de ouderen die dit „niet zo zien" („horen") zijn er dan nog altijd de anker plaatsen op het Veerse meer, de vogel reservaten, de Schenge, de dijken en de stilte. De volgende dag voeren we naar Vlis- singen; we kwamen boten tegen die in Wolphaartsdijk thuis horen en weten nu wat daar aan activiteit en initiatief ontplooid wordt. We beginnen iets te begrijpen van de mogelijkheden, daar zo luttele kilometers van de grote Noord- Zuid Rijksweg, zo dicht bij de centrum gemeente Goes die zoveel meer histo rische gebouwen, decoratieve torens en gevels, hotels en wat dies meer zij heeft (toevlucht bij slecht weer). Wolphaartsdijk, Wolfartsdike, Wol- faartsdijk, Oostkerke of hoe het moge heten: er zit pit in, en werklust, en durf, en mogelijkheden! S. Z.

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1972 | | pagina 7