GOES tussentijds: beeld van een Zeeuwse gemeente SBBËHl tendijke, Kloetinge, Oud-Sabbinge, Wil- helminadorp en Wolphaartsdijk: sinds de nacht van oud op nieuw 1970 vormen ze één gemeente samen met Goes. Prachtige foto's de maker is wel bekend om zijn visie en uitwerking daar van geven een fascinerend beeld van Goes, dat van 27.000 inwoners naar 100.000 inwoners wil, samen met de bo vengenoemde plaatsen. Goes is een koop stad, een middelpunt voor de Zeeuwse Zojuist verschenen: „Goes tussentijds", een boek met 160 pagina's, samengesteld in opdracht van het gemeentebestuur van Goes (1972) met tekst van Kees Cijsouw en foto's van Wim Riemens. Het biedt een indringend beeld van de ontwikke- lingskern Goes, met recht het hart van Zuid-Beveland Veelzijdige stad, ver keersknooppunt („op Beveland lopen alle wegen naar Goes"), agrarisch centrum, handelscentrum, koopstad, marktstad, woonstad, industriestad. Zeeuwse ge meente die, in nieuwe verhoudingen en op groter schaal dan voorheen, bezig is vorm te geven aan het begrip „woon plaats". Boekomslag en kaartjes vertellen ons hoe enige jaren geleden het getal van 24 gemeenten op Zuid-Beveland werd teruggebracht tot 4: Reimerswaal, Ka- pelle, Borssele en Goes, 's Heer Hen drikskinderen, 's Heer Arendskerke, Kat- landbouw die zich gemechaniseerd heeft; het heeft een veiling waar per jaar voor zo'n tien miljoen gulden fruit wordt verhandeld, een grote apparatenfabriek en legio kleinere industriebedrijven. Er zijn beelden van de dinsdagmarkt, van de sportbeoefening binnen en buiten, van Grote Kerk en Stadhuis, van prach tige dingen in het museum voor Noord en Zuid-Beveland, van ontroerende kerk jes en behuizingen in de zes dorpen eromheen waar ruimte is en grond en water en strand. Goes en de recreatie: het gedeelte van „Goes tussentijds" bladzijden 109 137 is enorm interessant. De foto's laten zien wat nu kan en dat is heel wat de tekst beschrijft de plannen van Goes, waarvan veel in uitvoering is. In Goes-zuid is er een wandelpark van 20 hectaren met speelweiden dicht bij de torenflats. Het Bosplan ten zuiden van 's Heer Hendrikskinderen omvat een streekbos van 45 ha, al ingeplant. In geforceerde uitvoering: het plan Holland se Hoeve, 65 ha: een boerderij met boomgroepen, zwembad, ligweiden, park, speelplaatsen, trimbaan in de oude hoog- stamboomgaard (niet in boek opgenomen). Plan: een aanloophaven voor jachten in de Oude Havenkom waar men beschut ligt langs de oude kaden met de monu mentale gevels. Speelvelden, campings, parken, moge lijkheden voor de sportvisserij, sport hallen, jachthavens: omgeving en dorpen leveren Goes de ruimte en de rust en de recreatie die zo'n bedrijvige stad abso luut nodig heeft. Lezen we aan het eind van het boek: .uit de binnenstad trekken de auto's zich terug, natuur wordt landschapszorg. Er worden nieuwe tekens gezet, oude verzet. Breken, bewaren, bouwen. Een uitdaging: de inzet is de streek, de stad, de mens." Prachtig boek, dit! (Vrij naar „Goes tussentijds") S. Z. 8

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1972 | | pagina 8