NOORD-BEVELANDSE TRILOGIE Geersdijk) (Wissenkerke, Kamperland t En: „Het oude Dorp Wissekerk stondt meer Zuidwaards, dan het tegenwoor dige: 't oude Wissekerke is 'teenemaal vergaan door de overstromingen, en de zware Tooren is daar van alleen overge- bleeven. Nog plagt op dit Eiland te leg gen Kampen, 't geen men zegt eertyds een Stad geweest te zijn. 't Lag over de Stad Veere, die naar het Veer of over- togt tussehen deeze twee plaatsen, den naam van Kampveere zou bekomen hebben. Dit Kampen was, volgens Rei gersberg nevens de Dorpen Wissekerke en Zwollekerke dooi' de drie over- stichtsche Steden, Kampen, Deventer en Zwol, in den jaare 1170 bedijkt. Ook zouden die Dorpen, ter deezer oorzaake, voorheen de Wapens van die drie Steden gevoerd hebben." Hartelijk bedankt, heer Tirion; we ko men zelf nu wel verder, drukken hierbij nog uw kaart af uit 1753 waaruit men ziet dat het water door inpolderingen steeds verder werd teruggedrongen. Ver- Vooraf. De „Schoolatlas van de Geheele Aarde" (Beekman en Schuiling, vierde vermeerderde druk), waar schrijver dezer regelen een halve eeuw geleden zijn lie velingsvak „aardrijkskunde" uit „leerde", geeft als No. 17 een kaartje van „Zeeland in het jaar 1300" waarop omgeven door enorm veel (lichtblauw) water „Nort- Bevelant" (in rose), heel klein en zwart omdijkt, voorkomt; verder Campen en Cortkeen (Kortgene) Emelisse en Catz. Het Oostelijk deel van het Veerse meer heette toen Zuytvliet. Zegt Tirion, in zijm „Beschrijving van Zeeland" (1753): „Noordbeveland werd door de Zee overstroomd op St. Aagtendag 1288 en weder op St. Katarijnendag 1304. Doch de allerschadelykste overstrooming trof dit Eiland op St. Felixdag 1530, wanneer schier heel Zeeland ondervloeide, en nog andermaal op den 2 November 1532. 't Was oudtyds zoo vrugtbaar en ver- maakelyk, dat het de Lusthof van zee land genaamd werdt." En: „Na dat het ïlojnln» fy /Compute? 0 Va lghere Sj r Middelburg 'T.,V--v A, ■y 'r !|- langen tyd gedreven hadt, werd het by gedeelten weer ingedykt. Oud Noord beveland in't jaar 1598, Nieuw Noordbe veland in 1616, Frederikus Polder in 1642, Wissekerke in 1652, en andere min dere polders op onderscheidene tyden". 4

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1972 | | pagina 4