haaglijk stralend knetterend houtvuur in de open haard genietend van een glas wijn; drie weken zoon en schoondochter met baby hier en van hun flatje af; dan weer eens een paar weekends zo maar met z'n beidjes of met invités; dochter met schoonzoon en de kleine jongens hier voor de school weer begint. Volop gele genheid om tot rust te komen en van buitenleven te genieten in zo'n praktisch, nieuw platdakwoninkje met alles binnen handbereik en drie logeerkamers. Vaar- en vis- en zwerf- en zeil- en strand- tochten maken vanuit het eigen zomer huis, een groot deel van het jaar. We weten van caravan-enthousiasten en pen siongasten die deze gemeente kennen, er al van jaren komen, en die nu vinden dat het er maar eens van moet komen: een zomerwoninkje met zoveel méér „pri vacy" en leefbaarheid. Een dijktrapje op, dan af, en je staat bij de grote jachthaven. Zegt haven meester Kooiman: 225 ligplaatsen, prop vol, er is een wachtlijst voor 40 jachten! Net als haast overal! Wie over een boot denkt voor het Veerse meer moet eerst maar 'ms terdege rondkijken of-ie ergens een box of steiger weet te vinden. Lukt 'm dat, dan moet-ie die maar opmeten en dan is 't nog tijd genoeg om een boot van de juiste maten te kopen. We staan te praten op de „Keizerlei" bij een rijtje voortreffelijke jachten, bij elk schip een cocosmat op de steiger. U mag raden hoe die naam is ontstaan, knipoogt Kooiman, en gaat verder: De meeste booteigenaars hier zéggen het mij wel als ze voor 'n paar weken gaan toeren met hun zeil- of motorkrui ser, anderen helaas niet. Ik kan dan in Bezoekssteiger, Kamperland die box weer een „passant" onderbren gen voor de tijd dat-ie in Kamperland wil rondkijken. M'n collega Van de Kreeke weet nog wel 'ns een plekje voor overnachten te vinden, in de land- bouwhaven hiernaast, m'n laatste uit wijkmogelijkheid! Er is 120 meter buiten steiger voor bezoekers, daar bij restau rant „Het Veerse Meer"; de winter maanden gesloten. In de drukke weken moet ik heus wel eens jachteigenaars doorsturen; jammer dat de haven niet meer ligplaatsen heeft. Hier ligt ook de blauwe verhuurvloot van Van Halst, moet je op 'n warme dag ook vroeg bij zijn om 'n boot te huren! Op de kop van de gemeentelijke jacht haven: Jachtwerf Zwemer. Specialiteit: het betimmeren van elders gebouwde polyester casco's van zeewaardige zeil jachten, magnifieke schepen. Zwemer stalt, repareert, verkoopt, on derhoudt en verzorgt boten en jachten vanaf 't Piraatje of Optimistje tot ka pitale boeiers en motorjachten. Is de maand oktober mooi, dan willen er nog maar weinig hun boot op het droge laten zetten. Ze willen nog zo lang mo gelijk blijven varen onder de milde herfstzon, maar dan komt november en moet alles er snel uit, de loodsen in, onder de dekkleden, in rijen op de wal. Tot er in het voorjaar weer die ge zellige drukte en klandizie komt van al die mensen die hun boot weer tip-top in orde willen hebben en de haven weer zienderogen gevuld raakt. Parkeerter reinen, wateroppervlak, isteigeraanleg alles even breed en ruim, 'n heel ver schil met die petieterige piashaventjes in het Zuid-Hollandse of Utrechtse! Iets meer landinwaarts 'n staalcon structie met betonvloer voor weer 'n nieuw bedrijfje, dan de winkel-annex- zeilmakerij ROHA, Rolandus Hagendoorn. Je denkt, nou ja, voor 'n nieuw dekkleed, 'n paar bootmatrassen of 'n zeilzak kun je dan hier terecht. Het ligt wel even anders: deze jongeman heeft het maken van jachtzeilen geleerd en jarenlang ge werkt bij Gaastra, Kersken en Beilken Bremen: namen die klinken als een (scheeps)klok. Voor alle wedstrijdschepen maakt-ie zeilen en wie een genuafok nodig heeft of een spinnaker voor die- en-die klasse of toerboot moet er juist nu eens gaan praten. ROHA ver koopt verder de „Unicom" A-klasse cata maran (5,5 x 2,28m 14 vkm. zeil), zeer snelle „zeilmaehine" die al in 13 landen opgang maakt. Verder touw, peddels, vlaggen, truien, waterdichte kleding en al die 1001 kleinigheden en metaalwaren waarom je aan boord van je boot zo verlegen kunt, zitten. Springlevend en vol verrassingen, dat Kamperland-nieuwe-stijl, met z'n behoor lijk verkoopbaar recreatiepakket, z'n bij drage tot 440.000 overnachtingen die de gemeente Wissenkerke dan toch maar „waar maakte" in 1971, precies even veel als heel Vlieland in 1972. Naschrift. Sorry, we moeten ermee ophouden, het verhaal loopt teveel uit! We hebben nog niets gezegd over die riante woon- bungalows aan het Veerse meer, waar nu na een paar jaar, de tuinen tot ware lusthoven zijn geworden en waar de tweede rij tot stand begint te komen. Over de ZLM-tentoomstelling die in '73 7

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1972 | | pagina 7